András Schiff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
András Schiff
András Schiff při nahrávání pro rozhlasovou stanici BBC Radio 3
András Schiff při nahrávání pro rozhlasovou stanici BBC Radio 3
Základní informace
Narození 21. prosince 1953 (62 let)
Budapešť Maďarsko Maďarsko
Žánry klasická hudba
Nástroje klavír
Ocenění Kossuthova cena
Hudební cena Léonie Sonning
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Cena Franze Liszta
Pour le Mérite
Některá data mohou pocházet z datové položky.

András Schiff (maďarská výslovnost [ˌɒndraːʃ ˈʃifː], narozen 21. prosince 1953 Budapešť) je britský klavírní virtuos a dirigent židovského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině židovského původu v Budapešti a studoval hru na piano od pěti let věku. Do roku 1974 studoval v Budapešti, poté v Londýně. V roce 1979 emigroval z Maďarska[1] a žil v New Yorku. Pokoušel se získat občanství USA, nesplňoval však podmínky pro jeho udělení z důvodu dlouhých koncertních turné, při kterých byl mimo USA. V roce 1987 získal rakouské občanství a žil střídavě v Londýně a Salzburgu. V roce 2001 získal britské občanství a rakouského se zřekl na protest proti vzestupu rakouské krajní pravice. Jeho manželkou je japonská houslistka Juuko Šiokawa (japonsky 塩川 悠子).

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Patří k předním interpretům Bachovy, Mozartovy, Beethovenovy, Schubertovy a Schumannovy klavírní hudby a získal řadu prestižních hudebních cen včetně ceny Grammy za rok 1990 v kategorii nejlepší klasický výkon - sólový umělec bez orchestru za nahrávku Bachových Anglických suit.

Preferuje piana značky Bösendorfer před nástroji značky Steinway & Sons. Pokud je to možné, bere si svůj nástroj s sebou a hraje na něm.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stephen Moss."Bach to the future", The Guardian, 14. 5. 1999. Ověřeno k 28. 8. 2007. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]