Balet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Balet je forma scénického tance, která využívá choreografii. Balet může být samostatné dílo, nebo může být součástí opery nebo operety. Mezi významná baletní představení patří Louskáček (Petr Iljič Čajkovskij), Labutí jezero (Petr Iljič Čajkovskij), Romeo a Julie (William Shakespeare), Sen noci svatojánské (William Shakespeare), Giselle (Adolphe Adam) a mnoho dalších.

Vývoj baletu[1][editovat | editovat zdroj]

Kořeny baletu lze hledat ve druhé polovině 16. století jednak v tanečních vložkách italských oper a francouzským ballet de cour. Tito předchůdci baletu obsahovali tance, již v tomto období se objevují speciální kostýmy a výzdoba. Balet jako samostatná umělecká forma se začal vyvíjet ve Francii během vlády Ludvíka XIV. (16431715), který byl velkým příznivcem tance, a jelikož došlo k poklesu kvality tanečních standardů, založil roku 1661 Académie Royale de Danse (Královskou akademii tance). Dvorním hudebním skladatelem Ludvíka XIV. byl Jean-Baptiste Lully, ten složil první tzv. comédie-ballet (La Revente des habits du ballet et comédie z roku 1661, a další). V této rané formě baletu byly jednotlivé scény divadelní hry oddělované tancem. Díky Lullymu došlo k rozdělení taneční akademie na dvě části: opéra-ballet a školu pro profesionální tanečníky, která byla spojena s Académie Royale de Musique.

V 18. století došlo k popularizaci baletu, která vedla k rozpracování a vylepšení baletní techniky, v této době se balet stal rovnoprávnou dramatickou formou. Na vývoj baletu mělo velký vliv vydání Lettres sur la danse et les balety (1760) sepsaných Jeanem-Georgesem Noverrem, díky čemuž došlo k plnému prosazení pantomimy a reformě pohybů, čímž se zlepšily možnosti vyjadřovat příběh.

Ogneva Natali balet.jpg

V 19. století zájem o balet poklesl, díky velkým sociálním změnám ve společnosti ztratil balet oporu v aristokratických kruzích a lze říci, že se rozvíjel pouze ve Francii, Rusku a Itálii.

Ve 20. století došlo především díky ruské škole k určité renesanci klasického baletu, který díky řadě vynikajících tanečníků postupně získal zpět své ztracené pozice. V Německu došlo k rozvoji tzv. výrazového tance.

Sergej Ďagilev založil v Paříži soubor Ballets Russes (Ruské balety), který později působil v Monte Carlu. Spolupracoval s vynikajícími hudebníky, např. s Igorem Stravinským, který pro něj složil hudbu k baletu Svěcení jara, stejně jako s výtvarníky formátu Pabla Picassa. Působil v něm legendární tanečník Václav Nižinskij.

Nejvýznamnější balety [2][3][editovat | editovat zdroj]

Baletka
  • Spící krasavice

Skladatelé[editovat | editovat zdroj]

baletní špičky

Nejvýznamnější baletní skladatelé:

Výuka baletu[editovat | editovat zdroj]

Balet lze vyučovat v amatérských institucích, jako např. baletní studia, tanečních oborech Základních uměleckých škol anebo pomocí všemožných baletních soustředění. Pro nadané jedince, kteří uvažují o profesionální kariéře, kterou nezvládne každý, existují výběrové taneční konzervatoře (např. v Praze, Brně, Ostravě). Zde studují po dobu osm let a po úspěšném výběrovém řízení [konkurzu] mohou nastoupit do předních českých i zahraničních divadel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRODSKÁ, Božena. Vybrané kapitoly z dějin baletu. 2.. vyd. Praha : Nakladatelství AMU, 2008. ISBN 978-80-7331-106-3.  
  2. AMBRUZOVÁ, Olga. Balet a jeho repertoár. 1.. vyd. Praha : Nakladatelství AMU, 2001. ISBN 80-903051-0-5.  
  3. BRODSKÁ, Božena; VAŠUT, Vladimír. Svět tance a baletu. 1.. vyd. Praha : Nakladatelství AMU, 2004. ISBN 80-7331-004-X.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]