Baletní špičky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nové špičky

Špičky jsou druh baletní obuvi, nerozlišující pravou a levou botu, avšak k použití si musí baletky určit, která je která. Mají vyztuženou špičku, na její vnější straně je ploška (aby baletky mohly stát bez problémů). Zvenčí jsou pokryty většinou béžovým saténem. Každá baletka si své špičky upravuje podle toho, jak potřebuje.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Baletní obuv, jež se nejčastěji používá u klasického tance, se nazývá špičky. Jsou vyztužené v přední části. Po nazutí se noha elegantně a esteticky zaváže hedvábnými nebo saténovými stužkami, které jsou našité na špičkách. Ke špičkám se také našívá guma, aby noha tanečnice nevyklouzávala. Barva špiček je většinou lososová až růžová, ale dají se také pořídit v jiných barvách. Baletní špičky umožňují tanec na špičkách.

Na špičkách dříve tancovaly jen ženy, ale nyní to už není pravidlem. Na špičkách se začíná tancovat až po nějaké době chození do baletu, neboť tanečník musí mít vycvičený kotník a vytvarovaný nárt. Nové špičky je potřeba změkčit a až potom se na nich může začít tančit, na začátku pouze pod vedením vyučujícího. Do špiček se dávají různé druhy výplní, aby tanečnice nebolely palce. Výplně mohou být buď obyčejné či silikonové nebo to může být pouze vata.

Výrobci[editovat | editovat zdroj]

http://grishko.ru/

http://sansha.com/

http://www.blochshop.co.uk/?session_id=134644883545f8313026ff89e1817505ddeb8af0ab

http://www.dancer.com/

http://www.russianpointe.com/

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spitzenschuh na německé Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Baletní špičky ve Wikimedia Commons