Beverly Hills

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Beverly Hills
Beverly Hills – znak
znak
Beverly Hills – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška79 m n. m.
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státKalifornie
OkresLos Angeles County
Beverly Hills na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha14,8 km²
Počet obyvatel34 658 (2013)
Hustota zalidnění2 341,8 obyv./km²
Správa
Vznik1914
Oficiální webwww.beverlyhills.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beverly Hills je město v okresu Los Angeles, které je ze tří světových stran obklopeno stejnojmennou metropolí. Na východě sousedí s městem West Hollywood a losangeleskou čtvrtí Beverly Grove, na jihu se čtvrtí Pico-Robertson, na západě s Westwood a na severu s Beverly Crest a Hollywood Hills West.

Na místě, kde tehdy stála fazolová farma, se roku 1914 skupina investorů rozhodla nalézt ropu. Ačkoli zde žádnou ropu nenašli, nalezli zde vodní prameny, a na nich se rozhodli vybudovat město. V roce 2013 ve městě žilo přes 34 500 obyvatel, rozloha Beverly Hills je 14,8 km².[1] Město má pravděpodobně nejznámější poštovní adresu na světě; 90210. Beverly Hills je také domovem mnoha celebrit.

Beverly Hills spolu s městem West Hollywood a dvěma čtvrtěmi Los Angeles (Bel-Air a Holmby Hills) patří do „Platinum Triangle“; jedné z nejbohatších oblastí Kalifornie, respektive celých USA.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hammel and Denker Ranch, cca 1905

První Evropan zavítal do této oblasti v létě roku 1769. O téměř 50 let později se zde usadila Maria Rita Quinteros de Valdez s manželem. Svůj pozemek o výměře 18 km² nazvali Rancho Rodeo de las Augas. To v češtině znamená “Ranč rodea na vodě“. Roku 1854 byl ranč prodán druhému starostovi Los Angeles, Benjaminu Davisu Wilsonovi. Po prodeji byl celý pozemek rozporcován na menší parcely. Každá byla o výměře 0,30 km². Většinu z nich skoupili obchodní partneři Henry Hammel, a Andrew H. Denker. Na těch pak ve velkém pěstovali fazole. Jejich farma se tehdy nazývala Hammel and Denker Ranch, a zajímavostí je, že již roku 1888 zde plánovali vybudovat město, které se mělo jmenovat “Morocco“.

Pickfair kolem roku 1922

Roku 1900 skupina devíti obchodníků založila těžební společnost Amalgamet Oil Company. Tato skupina koupila Hammel and Danker Ranch, a začala zde hledat ropu. Bohužel ji zde nenašli tolik, kolik by potřebovali na úspěšné komerční využití, nicméně roku 1906 zorganizovali společnost Rodeo Land and Water Company. Celou oblast přejmenovali na Beverly Hills, rozkouskovali na malé parcely, a následně je začali prodávat. První část z jména byla zvolena po stejnojmenném městěMassachusetts, ta druhá pak po blízkých kopcích. První budova tu na jedné z těchto parcel stála roku 1907.

Beverly Hills byla jednou z mnoha tehdy budovaných osad, v níž směli žít pouze lidé bílé pleti. Omezující smlouva zakazovala vlastnictví jakékoliv nemovitosti na místních pozemcích lidem jiné než bílé pleti. Taktéž bylo zakázáno prodávat dům či parcelu židům.

Podnikatel Burton Green začal s konstrukcí The Beverly Hills Hotel roku 1911. Dokončen byl o rok později. Dokončením hotelu se, tou dobou již mírně skomírající prodeje parcel a nemovitostí, opět nastartovaly. Už roku 1914 mělo Beverly Hills dost obyvatel na to, aby se z osady stálo samosprávné město. Ve stejném roce se rozhodli vlastníci společnosti Rodeo Water and Land Company oddělit obchod s pozemky od obchodování s vodou.

Roku 1919 se na Summit Drive začala stavět luxusní vila Douglase Fairbankse a Mary Pickford. Dokončena byla o dva roky později, a od novinářů dostala přezdívku “Pickfair“.

Počátkem 20. let vzrostla populace Beverly Hills natolik, že se zásoby vody staly politickou záležitostí. Roku 1923 se naskytlo řešení, a sice připojení k městu Los Angeles. Proti připojení byli jak slavní herci, jež tu měli své vily, tak i městská rada.

Roku 1928 byl ve městě otevřen hotel Beverly Wilshire Apartment Hotel (dnes se jmenuje Beverly Wilshire Hotel) na Wilshire Boulevard. V dubnu 1931 byla otevřena současná městská radnice.

Začátkem 40. let se mnozí černí herci a podnikatelé navzdory zákazu začali stěhovat do Beverly Hills. Kvůli tomu se místní bílé obyvatelstvo dožadovalo dodržování smlouvy u soudu. Mezi obžalovanými byly mimo jiných také černí herci Hattie McDaniel, Louise Beavers, nebo Ethel Waters. Národní asociace pro rovnoprávnost barevných obyvatel (National Association for the Advancement of Colored People) se postavila na obranu obžalovaných, a byla úspěšná. Nejvyšší soud spojených států v roce 1948 rozhodl o nevymahatelnosti a neplatnosti městských smluv, v níž se zvýhodňují bílí obyvatelé. Tento proces se jmenuje Shelley vs. Kraemer, a je v krátkosti o tom, že afroamerická rodina jménem Shelley se rozhodla koupit dům v St. Louis, nicméně v tomto městě tehdy také platila smlouva, která znemožňovala vlastnictví půdy osobám černé pleti. Tato afroamerická rodina se soudila s mužem jménem Kraemer. Soud zde dospěl k názoru, že tato smlouva je čistě soukromé ujednání původních obyvatel.

Roku 1956 koupil podnikatel Paul Trousdale půdu v okolí Doheny Ranch. Během pár let tu vybudoval komplex Trousdale Estates, a přesvědčil městskou radu Beverly Hills o připojení svého komplexu k městu. Mezi residenty tohoto komplexu svého času patřili taková jména jako Elvis Presley, Frank Sinatra, Dean Martin, Ray Charles, nebo Richard M. Nixon.

V polovině 90. let se objevil návrh rozšířit červenou linku metra podél Wilshire Boulevard hlouběji do centra Beverly Hills, nicméně město tento návrh nepodpořilo.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Santa Monica Boulevard je na mapce znázorněn červenou čarou, jež protíná Beverly Hills šikmo a je umístěna cca v polovině města. Druhá důležitá ulice; bulvár Wilshire, je znázorněn od shora třetí červenou čarou

Beverly Hills, a přilehlé město West Hollywood jsou společně obklopeny městem Los Angeles. Většina obyvatel žije v  nížině, která je umístěná ve středu města. Domy postavené v kopcích v severní části města jsou podstatně dražší, než domy v této nížině. Santa Monica Boulevard odděluje nížinu na dvě části; jižní a severní koleje. Tento název odkazuje na staré tramvajové koleje společnosti Pacific Electric, které byly kdysi velmi vytížené, a dopravovali osoby z centra Los Angeles až k plážím na Santa Monice. Téměř všechny obchody a úřady jsou v Beverly Hills soustředěny jižně od Santa Monica Boulevard. To je místo, kde se nachází dvě známé stavby města; Beverly Hills Hilton a Beverly Hills Hotel.

Centrum Beverly Hills je v severní části ulice Rodeo Drive, dále je vymezené Santa Monica Boulevard a Wilshire Boulevard. Ve střední části Beverly Hills, na Santa Monica Boulevard, stojí budova radnice Beverly Hills.[2]

Domy jižně od Wilshire bulváru mají typickou městskou architekturu a bývají většinou menší než ty na severu. Na jihu města je více apartmánů nebo bytů, a je to také oblast, v níž jsou ceny domů a bytů nejlevnější.

Své sídlo v Beverly Hills od roku 2011 mají filmová studia Metro-Goldwyn-Mayer.

Počasí[editovat | editovat zdroj]

Beverly Hills má horké léta a příjemně teplé zimy. Průměrná teplota v srpnu je 29,4 °C, v lednu je to pak 19,5 °C. Ročně zde naprší 480 mm dešťových srážek.

Pro léto je zde charakteristický mírný vánek, nicméně některé zimní dny jsou zde chladné, příležitostně doplňovány deštěm. Sníh zde naposledy napadl během zimy 1958.

Beverly Hills (1982–2012) – podnebí
Období leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec rok
Průměrné denní maximum [°C] 19,5 20,2 20,1 21,6 22,2 24,4 27,1 27,6 27,1 25,4 22,1 19,7 23,1
Průměrná teplota [°C] 14 14,6 14,7 16,2 17,4 19,5 21,7 22,4 21,7 19,7 16,5 14,2 17,7
Průměrné denní minimum [°C] 8,6 9,1 9,4 10,8 12,7 14,6 16,4 17,2 16,3 14,1 10,9 8,8 12,4
Průměrné srážky [mm] 81 82 65 24 5 1 0 3 7 8 46 52 374
Zdroj: https://en.climate-data.org/location/16044/

Město[editovat | editovat zdroj]

Rodeo Drive

Rodeo Drive je 3 km dlouhá ulice plná luxusních obchodů. Její severní konec je na křižovatce se slavným bulvárem Sunset. Obchodní oblast, která obklopuje Rodeo Drive, je známa jako “Golden Triangle“. Za otce Rodeo Dive je považován Fred Hayman, který zde roku 1967 otevřel první high-end butik.

Socha na jižním konci Rodeo Drive se jmenuje Rodeo Drive Walk of Style. Socha je zde umístěna od roku 2003. Nápad vztyčit zde sochu přišel z hlavy samotného otce Rodeo Drive Freda Haymana.

The Beverly Hills Hotel se nachází na bulváru Sunset, a je to jeden z nejikoničtějších hotelů světa. Hotel je často asociován s hollywoodskými herci, hudebními hvězdami, a jinými celebritami. Hotel má 208 pokojů a 28 domků; všechny mají fasádu natřenu na broskvově růžovou s prvky zelené, což je tradiční barva hotelu. The Beverly Hills Hotel byl postaven roku 1912, což bylo ještě před existencí samotného města. Původními majiteli byly bohatá vdova Margaret J. Anderson a její syn Stanley S. Anderson.

The Beverly Hills Hotel

Beverly Hills City Hall je radnice a historická památka v Beverly Hills. Radnice je obklopena bulváry North a South Santa Monica, North Roxford Drive, a North Crescent Drive, přičemž hlavní vchod do radnice se nachází na  North Roxford Drive.  Předtím, než byla vybudována tato budova se coby radnice používaly prostory hotelu Beverly Hills. Od poloviny dvacátých let se radnicí stala dvoupodlažní budova na Burton Way. Současná radnice byla dokončena roku 1932. Budovu navrhovali designéři a architekti William J. Gage a Harry O. Koerner. Radnice je postavená ve španělském kolonizačním stylu.  Téhož roku ji noviny Los Angeles Times nazvali „Nejdražší a nejokázalejší radnicí široko daleko.“ Roku 1982 budova radnice prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Beverly Hills Civic Center je pamětihodnost, která slouží jako hlavní náměstí Beverly Hills. Civic Center bylo vybudováno roku 1982 při rekonstrukci radnice, v jejíž bezprostřední blízkosti se Civic Center nachází.

Beverly Hills Financial Center je budova, jež se nachází na bulváru Wilshire. Stavba je vysoká 42 metrů.

Roku 1952 dokončil americký architekt Frank Lloyd Wright práce na své poslední stavbě v Los Angeles; touto budovou je Anderson Court Shops. Tato stavba je malé třípatrové obchodní centrum. Ačkoliv je dům třípatrový, tak zde nabízí své produkty pouze šest společností.

Elektrická fontána je vodní fontána ve městě. Nachází se na křižovatce bulvárů Santa Monica a Wilshire. Fontána zde vyrostla začátkem 30. let minulého století.

Wilshire Beverly Center je pamětihodnost, kterou lze nalézt na rohu bulváru Wilshire a Beverly Drive. Tato devítipatrová budova byla postavena roku 1962. V základech budovy lze nalézt pohrobky panické hrůzy z nukleárního útoku během 60. let minulého století, jelikož je zde obrovská místnost, ve které se může ukrývat až 4000 lidí po dobu až 14 dní.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Populační vývoj
Rok Obyv.
1920674
193017 4292 485,9 %
194026 82353,9 %
195029 0328,2 %
196030 8176,1 %
197033 4168,4 %
198032 646−2,3 %
199031 971−2,1 %
200033 7845,7 %
201034 1091,0 %

K roku 2010 zde žilo 34,109 obyvatel. Hustota obyvatel je zde 2,306 osoby/km². Rasová pestrost je následující:

  • 28,112 (82,4%) bílých
  • 746 (2,2%) černých
  • 48 (0,1%) původních američanů
  • 3,032 (8,9%) asiatů
  • 12 (0,01%) tichomořských ostrovanů
  • 485 (1,4%) ostatních ras

Beverly Hills v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Město se vyskytuje v různých filmech a televizních seriálech. Mezi ně patří snímky Policajt v Beverly Hills (1984), Policajt v Beverly Hills II (1987), Policajt v Beverly Hills III (1994) a Čivava z Beverly Hills (2008) či seriál Beverly Hills 90210 (1990–2000). Beverly Hills bylo také součástí videohry Grand Theft Auto V (2013)

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beverly Hills, California na anglické Wikipedii.

  1. Beverly Hills. Los Angeles Times. Mapping L.A. [online]. [cit. 2016-11-29]. Dostupné online. 
  2. COOK, S., PERRY, T., WARD, G.: Západ USA. 1. české vydání Jota 2002. 583 s. S. 94. ISBN 80-7217-061-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]