Grand Theft Auto V

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grand Theft Auto V
Vývojář Rockstar Games
Vydavatel Take-Two Interactive
Designéři

Leslie Benzies

Imran Sarwar
Skladatelé The Alchemist
Oh No
Tangerine Dream
Herní série Grand Theft Auto
Engine RAGE, s Euphoria a Bullet
Platformy PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Microsoft Windows
Datum vydání

17. září 2013 ( Xbox 360, PlayStation 3)
17. listopad 2014 (Xbox One, PlayStation 4)

14. dubna 2015 (PC)
Žánry 3rd-person akce, 1st-person akce (pouze PS4, X1 a PC)
Herní módy Single player, Multiplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grand Theft Auto V (nebo také GTA 5) je hra s otevřeným světem, RPG, akční a dobrodružná hra vyvinutá společností Rockstar North (Rockstar Games) a vydána Take-Two Interactive. Byla vydána 17. září 2013 na Xbox 360 a PlayStation 3, 18. listopadu 2014 na Xbox One a PlayStation 4 a 14. dubna 2015 vyšla i na Microsoft Windows. Tato hra je první velká hra ze série Grand Theft Auto od roku 2008, kdy vyšla hra Grand Theft Auto IV. Byla umístěna do smyšleného státu San Andreas, založeném na Jižní Kalifornii. Single-playerový příběh následuje tři kriminálníky, kteří usilují spáchat loupeže a zároveň jsou pod tlakem ze strany vládní agentury. Otevřený svět nabídnutý v této hře nabízí pohyb po státě San Andreas, ale zároveň i po smyšleném velkoměstě Los Santos, které bylo vytvořeno na základě Los Angeles.

. Po světě se pohybujete pěšky, letadlem, vrtulníkem a hlavně autem (přeci od toho má hra název). Příběh je založen na částech, které se odvíjejí od loupeží, většina těchto misí jsou mise střílecí, nebo řídící. Hráči, kteří páchají trestnou činnost (zabíjení lidí, střílení, kradení aut), mohou vyvolat agresivitu policejního sboru i vojáků, který je vytvořen pomocí systému "Wanted" známého z dřívějších dílů série. Hráči se tak mohou dostat až na úroveň 5 hvězdiček, kdy je ve vzduchu pronásledují helikoptéry a je proti nim nasazen celý tým NOOSE. Grand Theft Auto Online, online-multiplayer mode, dovoluje si užít zábavu až ve 30 hráčích (Xbox One, PlayStation 4, Microsoft Windows), samozřejmostí jsou mise, deathmatche, závody, ale i Heisty, které můžete hrát až ve čtyřech lidech.

Vývoj této hry začal hned po vydání Grand Theft Auto IV a zapojilo se do něj mnoho studií, ne pouze Rockstar North. Vliv na hru měli i ostatní hry podobného žánru vydané touto společností, nejvíce si vzali z her Red Dead Redemption a Max Payne 3. Největší inovací bylo zasazení hned tří postav do příběhu, místo obvyklé jedné. Bylo to také kvůli tomu, aby se změnilo jádro hry, které se po léta nezměnilo. Vytváření hry s otevřeným světem zabralo mnoho sil a byly také prováděny dokumentace okolí Kalifornie a města Los Angeles. Město Los Santos vytvořili pomocí 200 000 fotek, které byly vyfoceny za tímto účelem.

Grand Theft Auto V překonalo veškeré rekordy prodejnosti a stalo se tak nejrychleji prodávaným zábavním produktem. Získalo jedny z nejlepších hodnocení, na čemž se podílí propracovaný herní svět, hned tři postavy a propracovaný gameplay. To mu vysloužilo 97 bodů ze 100 (Metacritic). Prodalo se více než 100 milionů kusů, což hru řadí na 3. místo v žebříčku nejprodávanějších her historie.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hrajete za 3 kriminálníky, kteří se jmenují:

 • Trevor − žije v Sandy Shores, později ve stript klubu ve Strawberry
 • Michael − bývalý bankovní lupič, bohatý milionář
 • Franklin − bývalý člen gangu Grove street

Lze mezi nimi libovolně přepínat a to někdy i v misích.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Grand Theft Auto V je dobrodružná akční hra, hratelná z třetí, ale i z první osoby (pouze na PS4, Xbox One a PC). Hráči dělají mise, které mají určitý spád a vždy mají úkol, důvod je, aby se hráči posouvali v příběhu. Mimo mise se hráči mohou volně pohybovat po světě San Andreas. Svět je složen z obrovského státu San Andreas a jeho fiktivním hlavním městem Los Santos, svět hry Grand Theft Auto V je mnohem větší než světy ostatních předešlých dílů v sérii. Svět můžete prozkoumávat celý již od začátku hry, což je také změna od předešlých dílů, kde jste museli nejdříve projít částí příběhu.

Hráči při bojích používají ruční útoky, střelné zbraně a výbušniny k útoku na nepřátele. Mohou běhat, skákat, plavat, potápět se a používat vozidla k pohybu ve hře. Aby se přizpůsobila velikost mapy, byla sem přidána i vozidla, která chyběla v minulém díle, což jsou letadla. V bojích vám může pomoci automatické zaměřování a krycí systém, který je také předělán. Pokud hráči ztratí více než polovinu zdraví, tak se jim automaticky doplní na polovinu. Pokud hráči zemřou mimo misi, tak se objeví u nemocnice a bude jim stržen poplatek, který závisí na počtu peněz, které máte. Pokud hráči páchají trestnou činnost, policejní sbor půjde po nich. Ukazatel hledanosti se nachází v pravém horním rohu. Čím více budete dělat neplechu, tím víc se bude stupeň hledanosti zvyšovat (např. když zabijete policistu, tak dostanete tři hvězdičky hledanosti, poté po vás půjde i helikoptéra). Zbavíte se ho, když se budete dostatečnou dobu skrývat před policejními jednotkami. Nezapomeňte, že byste se měli i poté chvíli stranit, jelikož budete mít titul "Hledaný". Single player vám dovoluje ovládat tři postavy: Michael De Santa, Franklin Clinton a Trevor Philips. Kriminálníci, jejichž vztahy se propojí poté, co dokončí mise. Některé mise jsou pouze pro jednoho, některé pro dva, ale i pro tři. V single playeru si hráči mohou volně přepínat mezi postavami. V misích někdy hra přepne za vás, abyste dokončili daný úkol. Hráčův kompas v pravém dolním rohu bude blikat červeně u postavy, která je v nebezpečí a blikat, když má výhodné postavení. I když hráči dokáží přežít mise, tak na heisty je potřeba kvalifikovaných AI-Postav s unikátními vlastnostmi jako "hacker" nebo řidič. Pokud spolupachatelé přežijí heist, tak si strhnou část peněz (byla určena při startu heistu) a zlepší se jejich schopnosti o 25%. Každý charakter má vlastnosti, které můžete trénovat, jako řidič, nebo pilot (Trevor má např. větší "skill" v létání než ostatní). Ve hře existují i speciální vlastnosti, které má každý charakter jiné (Michael si může v přestřelkách zpomalit čas, Franklin si může při jízdě zpomalit čas a Trevor je v době trvání schopnosti nesmrtelný a dává větší poškození). Ukazatel se nachází pod radarem úplně vpravo a každý charakter má svou barvu (Michael modrou, Franklin zelenou a Trevor žlutou - viz obrázek vlevo). Schopnost se vylepšuje tím, že tyto vlastnosti často používáte.

Mimo mise se hráči mohou zúčastnit potápění, skoku s padákem a ostatních aktivit jako střílení zvěře atd. Postavy u sebe také mají telefon, se kterým mohou kontaktovat přátele, startovat aktivity, navštěvovat internet a volat služby - např. Taxi služba. Na internetu je možnost kupovat a prodávat akcie firem, které se nachází ve hře, ale také zde můžete kupovat vozidla, nemovitosti a procházet samotný internet, který je opravdu rozsáhlý. V obchodech Ammu Nation můžete nakupovat a vylepšovat zbraně, kupují se zde také náboje, ale i věci jako handsfree, vesty, boty nebo oblečení. Je to také jediné místo, kde si můžete koupit padák. Samozřejmostí je nákup oblečení, návštěva kadeřnictví nebo tatérského salónu.

Příběh a děj[editovat | editovat zdroj]

Michael De Santa, (dříve Michael Townley) společně se svým parťákem Trevorem tvořili kdysi v Ludendorffu (městečko ve hře) úspěšnou dvojici bankovních lupičů, ovšem Michael se chtěl vzdát zločineckého života a zajistit sobě a své rodině nový a lepší život, tak jednoho dne uzavřel tajnou dohodu s agentem FIB Davem Nortonem, že bude u bankovní loupeže fingovat svou smrt (že by ho Norton jako zabil, což by značně zvedlo jeho kariéru, že zabil nejhledanějšího lupiče v USA). Tak jednoho dne Michael a Trevor společně s komplicem Bradem šli vykrást banku, ovšem neproběhlo vše podle plánu. Během přestřelky s policií to schytal jejich komplic Brad (zraněním nakonec podlehl a zemřel), pak druhou kulku schytal Michael (což bylo plánované) a Trevor se dal na útěk a dalších 9 let žil v ústraní v poušti v domnění že Michael je mrtvý. Michael tak fingoval svojí smrt (místo něho byl pochován Brad do jeho hrobu), Dave Norton mu změnil identitu, příjmení na De Santa a Michael se tak společně se svou rodinou přestěhoval do luxusní vily v Los Santos.

Devět let po neúspěšné bankovní loupeži žije Michael pod ochranou svědků se svou rodinou v Los Santos. Život je tam pro něj dost depresivní, jelikož jeho žena Amanda ho pořád podvádí a se svými dospívajícími dětmi si Michael moc nerozumí. Při jedné z misí se seznámil s pouličním kriminálníkem Franklinem Clintonem, který původně chtěl ukrást auto jeho syna. Ale Michael mu to odpustil a vzal ho tak pod svá křídla a začal ho brát jako vlastního syna, jelikož si s tím svým moc nerozuměl.

Následně se Michael dozvěděl, že mu manželka Amanda byla nevěrná se svým tenisovým instruktorem. Michael jej pronásledoval až k luxusní vile, kterou v návalu vzteku zničil. Až poté se dozvěděl, že vila nebyla jeho, ale mexického drogového bose Martina Madraza, který po Michaelovi požadoval odškodné ve výši několika milionů. Tato událost tak Michaela donutila k tomu, aby obnovil svou zločineckou kariéru. Protože neměl dostatek peněz na zaplacení škody, tak se rozhodl že vykrade klenotnictví. Jako komplice a parťáka si samozřejmě vybral Franklina. Tato událost ale vzbudila velkou pozornost jak u FIB, tak u Michaelova dávno ztraceného a zmizelého komplice Trevora, který žil mezitím za ty roky v ústraní v poušti ve svém přívěsu a vedl docela podprůměrný život. Byl agresivní a psychicky labilní psychopat, který dokonce zabil protagonistu Jonnyho Klebitze (z datadisku GTA IV TLaD), který se společně se svým motorkářským gangem a přítelkyní Ashley přestěhoval do Trevorova bydliště a začali se mu míchat do jeho kšeftů. Takže je Trevor zabil a celý motorkářský gang zlikvidoval.

Trevor byl z toho úplně v šoku, když zjistil že Michael žije. Tak ho pak v Los Santos vyhledal a od této chvíle to šlo především s Michaelem z kopce. Rodina jej opustila a Michael musel kvůli své účasti na loupeži zlatnictví dělat různé úkoly např. pro FIB (Federal Investigation Bureau), která jej jinak nebude moci udržet pod dřívějším krytím.

Prodeje[editovat | editovat zdroj]

Během 24 hodin od vydání hry, Grand Theft Auto V vydělala více než $800 milionů, přičemž prodala přibližně 11.21 milionů kopií. Počet prodejů téměř dvojnásobně přesáhl očekávání pro tento titul. Tři dny po vydání, hra vydělala přes $1 miliardu a stala se tak nejrychleji prodávaným zábavním produktem v historii. Po šesti týdnech od vydání se Rockstar pochlubil s prodeji ve výši 29 milionů prodaných kusů, čímž přesáhl prodeje minulé hry stejné značky Grand Theft Auto IV. V březnu 2014 značka vydělala bezmála $2 miliardy. V srpnu 2014 se prodalo již 34 milionů kusů hry a to pouze na konzolích Xbox 360 a PS3. K datu 31. Prosince 2014 překonala hra hranici 45 milionů kusů, včetně vydaných verzí hry na konzole Xbox One a PS4. Na začátku srpna 2015 Rockstar oznámil, že prodal již 54 milionů kusů hry na všech platformách. Grand Theft Auto V je čtvrtá nejprodávanější hra světa, přičemž nejprodávanější hrou je Tetris, na 2. místě se nachází Wii Sports a na 3. - bronzovém místě - Minecraft.

Protagonisté a hlavní hrdinové[editovat | editovat zdroj]

 • Michael De Santa - bývalý bankovní lupič. Co se dovedností týče, je všestranně nadaný. Bydlí v Rockford Hills v luxusní vile se svou manželkou Amandou a dvěma dětmi (Jimmy 20 let, Tracey 22 let), kteří se s ním ale hádají a nemají spolu moc dobré vztahy. Michael je ze všech tří hratelných postav nejstarší a nejzkušenější.
 • Trevor Philips - bývalý pilot a nejlepší kamarád Michaela, s nímž zažil množství bankovních loupeží. Umí dobře pilotovat vrtulníky a letadla. Bydlí v Mohavské poušti v Blaine County v obytném voze. Je skoro stejně starý jako Michael (méně než 40 let). Kvůli své psychické nemoci rád likviduje auta, podpaluje domy a mlátí lidi. Za souseda má paranoidního Rona, který je ještě větší šílenec, než on sám. Obvykle je také pod vlivem laciných drog.
 • Franklin Clinton - nejmladší z protagonistů, je mu 25 let. Ze začátku hry kradl auta, při jedné z krádeži se potkal s Michaelem, ten ho vzal pod svá křídla a dostal se na vyšší sociální úroveň v oblasti zločineckého života. Ze začátku žije v jižním Los Santos ve čtvrti Strawberry se svou tetou Denise, která ho moc nemusí, poté se ale přestěhuje do vily ve Vinewoodu.
 • Lester Crest - přítel trojice protagonistů, organizátor pouličních loupeží.
 • Dave Norton - agent FIB,přítel, spojenec a starý známý Michaela, v minulosti mu hodně pomohl.
 • Lamar Davis - drogový dealer,gangster,člen gangu Grove Street Famillies, přítel Franklina.
 • Ron Jakowski - Trevorův přítel a soused v poušti, je paranoidní a posedlý konspiračními teoriemi. A po dokončení příběhu je pořád na Trevorově pozemku
  • Steve Haines - zkorumpovaný agent FIB, nutí dělat protagonisty špinavou práci.
  • Devin Weston - bohatý milionář, vlastní soukromou vojenskou organizaci Marryweather

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Protagonista Franklin je hodně podobný protagonistovi Carlovi Johnsnovi z GTA San Andreas, tak se spekuluje o tom, že je jeho nemanželským synem. Což je ale nemožné, jelikož Franklin se narodil r. 1988, 4 roky před GTA SA, které se odehrávalo roku 1992 a Carl Johnson v té době žádného 4letého syna neměl. Toto se však dá vysvětlit tím že o něm jeho „otec“ Carl Johnson nevěděl. Franklin též často v příběhu říká, že svého otce nikdy nepoznal.

Michaelovo příjmení je De Santa, stejně jako kapitán Vincente De Santa z Red Dead Redemption (2010)

Konec hry[editovat | editovat zdroj]

Na konci hry dostane Franklin příkaz od FIB, aby zabil buď Trevora (možnost A), nebo Michaela (možnost B). Franklin si však může vybrat i možnost, kde se vykašle na příkaz a rozhodne se zabít Devina Westona a Steva Hainse (možnost C) Pokud zabijete Trevora, rozdělíte si mezi zbývající postavy 50 milionů dolarů a postavy se vrátí ke svému bývalému životu. Pokud zabijete Michaela, jeho částka půjde Michaelově rodině a Trevor s Franklinem přestanou spolupracovat a nadále nebudou přáteli. Pokud si ovšem vyberete možnost C, opět si rozdělíte mezi všechny postavy 50 milionů. Franklin, Michael a Trevor přestanou spolupracovat, ale nadále zůstanou přáteli.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V hráčském hlasování v anketě INVAZE 2013 na herním webu Hrej.cz obsadilo Grand Theft Auto V 1. místo v kategorii Nejlepší akční hra se ziskem 213 hlasů (28 %).[1] V INVAZI 2014 pak jeho edice pro konzole nové generace vyhrála kategorie Nejlepší hra roku 2014 (1492 hlasů) a Nejlepší 3rd person akce (1850 hlasů).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. INVAZE 2013 - Druhé kolo [online]. Hrej.cz, 2014-01-10 [cit. 2014-01-13]. Dostupné online. 
 2. INVAZE 2014: Vyhlášení čtenářské části [online]. Hrej.cz, 2015-01-22 [cit. 2015-01-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]