Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Minecraft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Minecraft
Minecraft
Minecraft
VývojářiMojang

4J Studios (Playstation 3, Xbox 360)

VydavateléMojang
Microsoft Studios (Xbox 360, Xbox One, Windows Phone)
Sony (PS3, PS4, PS Vita)
DistributorMojang
Distributor v ČRMojang
LicenceProprietární
DesignMarkus "Notch" Persson
Jens "Jeb" Bergensten
SkladatelDaniel "C418" Rosenfeld
ProgramátorJens Bergensten (e)
EngineJava
Poslední verzeJava Edition (PC) 1.13. 2

Bedrock Edition 1.7.0

PlatformyWindows, Xbox 360, Linux, Mac OSX, iPhone, Android, Internet, Raspberry Pi, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, windows phone, windows mobile[1]
Datum vydáníPC, Mac a Linux (java)
18. listopad 2011[2]


Android
19. prosinec 2016[3]
iOS
19. prosinec 2016[4]
Xbox 360 (Xbox Live)
9. květen 2012[5]
PlayStation 3 (PlayStation 3 Network)
18. prosinec 2013[6]
Playstation4 (Playstation Network)
3. září 2014[7]
Raspberry Pi
11. únor 2013[8]

ŽánrSandboxová hra, RPG a Adventura
MódySingleplayer, Multiplayer
Hodnocení5/5 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[kdo?][zdroj?]
Maximální
rozlišení obrazu
0K – 4K
MédiaStažení z internetu
Blu-ray (Xbox)
OvládáníKlávesnice, myš, dotykový display (iOS a Android verze), ovladač Xboxu 360 (pouze verze pro Xbox 360), ovladač PlayStation3
A (bez omezení věku) Everyone 10+, Everyone 10+ a Everyone 10+ PEGI 7 USK 6
Webové stránkywww.minecraft.net
Data mohou pocházet z datové položky.
Fanoušci hry s hranatou hlavou Steva, E3 2011
Sedáky ve tvaru předmětů ze hry, Pyrkon 2013
Minecraftové šachy vytvořené z papírových figurek monster ze hry

Minecraft je počítačová hra, odehrávající se v otevřeném světě, kde má hráč neomezenou svobodu pohybu a činnosti. Hra je napsaná v Javě a vyvinuta byla v roce 2009 švédským vývojářem Markusem Perssonem, známým též jako Notch. Spolu s hrou založil společnost Mojang, která hru stále rozvíjí a to i přesto, že ji v roce 2014 od Markuse Perssona odkoupila za 2,3 miliard USD společnost Microsoft. Celý herní svět se skládá z kostek, které představují nejrůznější materiály s různorodými vlastnostmi. Hru lze hrát v režimu singleplayer (hra pro jednoho hráče), nebo multiplayer (hra pro více hráčů). V nastavení světa si můžete zvolit buď rovnou plochu nebo generovat náhodný.

Ve hře je několik herních módů, kterými lze ovlivnit, zda bude hráč nesmrtelný, nebo zda se má po jeho smrti smazat aktuální svět. Kromě základních herních módů jsou tu také 4 stupně obtížnosti (peaceful, easy, normal a hard), které mají vliv na náročnost hraní v podobě výskytu příšer a doplňování životů. Dále ve hře probíhá střídání dne a noci, kdy se během noci objevují různé příšery, které lační po krvi a naopak přes den jsou tu zvířata, o která se lze starat, získat z nich jídlo atd. Nakonec jsou tu vesničané, se kterými lze obchodovat.

Alfa verze hry pro PC se veřejně objevila 17. května 2009 (plná verze však byla vydána až 18. listopadu 2011). Verze pro Android byla vydána už 7. října 2011 a verze pro iOS 17. listopadu 2011. Minecraft pro Xbox 360 byl vydán 9. května 2012, pro PlayStation 3 17. prosince 2013, pro PlayStation 4 4. září 2013 a pro PlayStation Vita 14. září 2014. Verze hry pro Windows Phone byla vydána 10. prosince 2014. Všechny verze, kromě počítačové, byly vydáním verze 1.2 spojeny do jedné.

Všechny verze hry jsou průběžně aktualizovány.

Podle odborníků hra rozvíjí kreativitu.[9] Pro PC a Mac[10] již bylo prodáno přes 22 milionů kopií. Na oficiálních stránkách hry si lze po registraci zahrát neplacenou demoverzi, která je pouze na 100 minut hraní. Taktéž jsou tam zablokované některé funkce.

Herní módy

Minecraft má 5 herních módů. Při vytváření nového herního světa (mapy) si hráč volí herní mód z nabídky. Vybrat lze pouze jeden z těchto tří: survival, hardcore a creative. Zbylé dva módy (adventure a spectator) je nutné nastavit jiným způsobem, jako např. pomocí konzole multiplayerové hry. Herní mód můžete změnit v chatu (zapíná se písmenem T) příkazem /gamemode X ( X je číslo buď 0, 1, 2 nebo 3. 0 = Survival, 1 = Creative, 2 = Adventure, 3 = Spectator

Survival (Přežití)

Jedná se o základní herní mód, ve kterém se hráč snaží přežít v nehostinném světě a k dispozici jsou mu pouze přírodní zdroje – obstarává si jídlo, brání se proti příšerám, staví si dům, či farmaří. Po smrti je možné pokračovat ve hře.[11]

Hardcore ( Jednoživotová hra )

Stejné jako survival, ale hráč má jediný život (20 bodů života), po jeho smrti se celý svět smaže. V hardcore módu hráč nemůže měnit obtížnost, je zde k dispozici pouze „hardcore“, která je velmi podobná „hard“.[12]

Creative (Tvořivá hra)

Kreativní mód. Hráč je nesmrtelný, může létat, okamžitě ničit všechny bloky a má přístup k neomezeným zásobám surovin. Může také ničit podloží (angl. bedrock), V survival módu nezničitelný blok.[13]

Adventure (Dobrodružná hra)

Na rozdíl od předchozích módů se zde bloky nedají bořit, ani pokládat. Ovšem za předpokladu, že nemáte příslušný nástroj. Pokud ho máte, blok zničit můžete. Hráč může provádět interakce pouze se stvořeními, předměty a některými bloky (např. tlačítka).[14]

Spectator (Divák)

Mód ve kterém není možná vůbec žádná interakce s prostředím. Můžete prolétávat bloky a může se dívat z pohledu hráčů a mobů. Hráč jen létá a pozoruje svět. Je možné, že když kliknete na hráče, tak vidíte to, co vidí on.

Stupně obtížnosti

Existují 4 základní stupně obtížnosti. Stupeň obtížnosti lze průběžně měnit v nastavení hry.[15]

 • Peaceful (Mírumilovná) – Nejsou zde žádní nepřátelé kromě Ender Draka a Withera (neútočí). Hráči se průběžně doplňují životy a je vypnutý hlad.
 • Easy (Lehká) – Hráč dostává menší zranění od nepřátel a výbuchů, při hladovění se život sníží na polovinu (5 srdcí). Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče.
 • Normal (Střední/Normální) – Normální obtížnost hry, při hladovění hráči zůstane jen půl srdce (1 bod života). Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče a jeskynní pavouci mohou hráče otrávit.
 • Hard (Těžká) – Hráč dostává větší zranění od nepřátel a výbuchů, zombie mohou ničit dveře a hráč může vyhladovět k smrti. Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče a jeskynní pavouci mohou hráče otrávit.

Dimenze

V základní hře jsou tři dimenze: Overworld, Nether a The End. Různé modifikace mohou přidat další dimenze, např. Moon, Aether, Twilight Forest či Ore. Jednotlivé dimenze jsou propojeny portály, přičemž struktura každého z nich (použité bloky, tvar, způsob aktivace…) je závislá na tom, jaké dimenze propojuje.

Normální svět

Overworld (okolní svět) je dimenze, ve které se ze začátku hráč objeví. Existuje od vydání prvního Minecraftu. Je vysoký 256 bloků. Od verze Beta 1.0 je spodní část mapy ohraničena skalním podložím (Bedrock), který lze zničit pouze v kreativním módu. Volně se zde pohybují zvířata a v noci se objevují příšery. Svět je složen převážně z hlíny, kamene, štěrku, písku, vody a rud. Je velký 60 000 000×60 000 000×256 bloků, což je větší než reálný svět.

Generují se zde struktury jako dungeony, chrámy v džungli, opuštěné doly, trhliny, jeskyně, jezírka, řeky, pevnosti a NPC vesničky. Obsahuje velké množství biomů, jejich variací a několik technických biomů, každý biom má svoji určitou teplotu, která klesá o 0,05 každých 30 výškových bloků; pokud je teplota nižší než 1,5 tak v biomu bude pršet, a pokud je nižší než 0,15 tak biom je sněžný/zamrzlý. Mezi biomy patří: lesy, pouště, džungle, bažiny, planiny, oceány a mnoho dalších.[16]

Nether

Nether (podsvětí) je dimenze podobná peklu. Do Netheru se lze dostat pomocí portálu, který se vyrábí z obsidiánů. Má stejnou velikost jako Overworld, ovšem souřadnice oproti Overworldu jsou 8krát menší – uražení 1 bloku v Netheru je jako vzdálenost 8 bloků v Overworldu.[17] Nether tvoří zejména Netherrack a láva, a občas se vyskytne i soul sand, glowstone, nether bricky, ploty či quartz ore (křemen) Bedrockem je ohraničen zdola i shora. Nachází se zde Ghasti, Blaze, Magma Cube, Skeleton, Wither Skeleton a nejpočetněji Zombie Pigman. V Netheru se také nalézají Nether pevnosti z Nether Bricků, ve kterých se objevují wither skeletoni, blazové i normální skeletoni, kteří se jinde v Netheru nevyskytují.

Nether byl přidán ve verzi Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatně vylepšen ve verzi 1.0.0 (Nether Update)[17] a dále byl vylepšen ve verzi 1.10.2.

The End

The End (zkracováno na End) je závěrečná dimenze (po dohrání hra pokračuje), do které se hráč dostane po doplnění ender očí do portálu ve strongholdu, který najde házením ender očí do vzduchu. Není obklopena podložím, nachází se v ní ostrovy, ze kterých lze spadnout do voidu (tj. prázdný prostor). Při prvním vstupu se objeví drak, který létá, plive oheň (Dragon breath, tj. dračí dech na výrobu lektvarů) vystrkuje hráče přes okraj povrchu a střílí ohnivé koule, které po dopadnutí vyrobí drači dech. Je zde mnoho Endermanů, celá dimenze je stvořena z Endstone a obsidiánu. Z End bloku je tvořen povrch, z obsidiánu věže, na kterých jsou Ender Crystaly, které uzdravují draka, pokud je v blízkosti. Mohou být zničeny úderem či projektilem (sněhová koule, vajčko, šíp...). Po zabití draka z něj začnou padat zkušenosti (XP) a pod drakem se vytvoří portál zpět do Overworldu (normálního světa) s dračím vejcem, a vytvoří se portál do ostatních ostrovů, do kterého se lze dostat pomocí ender perly. Po vstupu do portálu se zobrazí závěrečné titulky a hráč se objeví zpátky v Overworldu. Za zabití draka hráč dostane ocenění.

Typy map

Ve hře je dostupné celkem šest možností generování mapy:

 • Default (výchozí) – klasicky generovaný svět se všemi biomy
 • Superflat (dokonalá rovina) – svět generovaný po patrech – v dané výšce terénu je vždy jen jediný typ bloků. Hráč může při generování světa zadat, v které výšce budou jaké bloky a které struktury se mají generovat; hra nabízí několik předpřipravených nastavení
 • Large Biomes (rozlehlé biomy) – klasicky generovaný svět, ale biomy jsou 16× větší než v klasickém světě
 • Amplified (zesílený) – klasicky generovaný svět, ale výška terénu dosahuje až maximální hranice 256 bloků
 • Customized (přispůsobený) – hráčem namodifikovaný svět
 • Debug Mode – svět, kde jsou všechny typy bloků ve hře poskládány kostku od sebe v prázdném světě, lze vygenerovat pouze pokud pří výběru držíte shift

Mobové

Mobové jsou živá stvoření, se kterými se hráč ve hře setká. Dělí se na několik typů podle chování a vlastností:

Pasivní

Nikdy hráče nenapadnou a někteří mu mohou být dokonce prospěšní. Patří mezi ně například vesničan, prase, oliheň, slepice, kráva, ovce a kůň

Neutrální

Na hráče nezaútočí, dokud nejsou vyprovokováni. Mezi ně patří vlk, Zombie Pigman a Enderman. Při vyprovokování jednoho člena skupiny vlk a pigman se brání všichni v okolí a útočí společně. K vyprovokování Endermana stačí pohled do jeho očí.

Agresivní

Agresivní stvoření ihned útočí na hráče, pokud ho zaregistrují (na vzdálenost 16 bloků; Zombie však 40). Většina z nich potřebuje určitou úroveň světla, aby se zrodili (přichází za tmy).
Mezi agresivní stvoření patří například: Creeper, Skeleton, Zombie, Ghast, Blaze, Endermite, Witch, Wither skeleton, Husk, Stray a Drowned. Jsou zde dva typy pavouků: normální (jsou velcí 2x1x2 x,y,z bloků, za světla se stávají neutrálními) a jeskynní (jsou velcí 1×1x1 blok). Jeskynní pavouk může hráče otrávit.
 • Creeper- Zelené monstrum. Když se k vám přiblíží na dva bloky blízko exploduje. Pokud ho ale předtím než exploduje, dokážete zabít, získáte z něj střelný prach. Vyskytuje se velmi hojně a nevadí mu Sluneční světlo
 • Skeleton- Má podobu kostlivce. Jako zbraň používá luk. Na slunečním světle hoří. Vyskytuje se velmi hojně.
 • Zombie- Nejčastější agresivní mob. Útočí svými rukami. Na slunečním světle hoří. Vyskytuje se velmi hojně.

Ochočitelní (Pasivní s možností ochočení)

Některá zvířata může hráč ochočit.
 • Kočka (po ochočení ocelota rybou) – plaší Creepery.
 • Pes (po ochočení vlka kostí) – brání hráče a plaší kostlivce, navíc útočí na pasivní moby, které v jeho blízkosti hráč zraní. Barvivem lze změnit barva obojku.
 • Kráva, ovce, slepice, prase (následují hráče, pokud má v ruce pšenici [ovce, kráva]; mrkev [prase, zajíc]; semínka [slepice]; pampeliška [jen,zajíc]). Jsou chovaní hlavně kvůli masu, ale i dalším surovinám například: kůže, peří, vlna.
 • Kůň – určen k jízdě, podržením mezerníku je možné skákat. Při zabití z něj padá kůže. Může mít na sobě koňské brnění, které nelze vyrobit (lze získat v dungeonech). Může skočit max. 5 bloků.
 • Osel – velmi podobný koni, je možné na něj umístit truhlu. Jezdí pomaleji.
 • Mula – kříženec osla a koně, nelze ho nalézt volně v přírodě.
 • Lama – lze ji nalézt ve volné přírodě, následně ochočit a umístit na ni truhlu. počet slotů v truhle ovlivňuje tzv. síla lamy. Za ochočenou lamu se seřadí několik dalších lam. lamu můžete ozdobit kobercem.
 • Papoušek – Lze ho nalézt v džungli, dá se ochočit pomocí semínek. Jakmile je papoušek ochočený, dá se kliknutím myši papouška posadit, pokud ovšem nesedí, tak přiletí hráči přímo na rameno (hráč může mít na ramenech dva papoušky). Papoušek se dá najít v pěti barvách (červené, šedé, zelené, tmavě modré a světle modré). Pokud se u papoušků položí hrací skříň a následně vloží libovolná gramofonová deska, tak papouškové začnou měnit barvu a začnou „tančit“, jakmile hudba přestane hrát, změní se na jejich barvu. Papoušek dokáže imitovat zvuky nepřátelských mobů.

Užiteční

Jsou vytvořeni hráčem.
 • Železný Golem (může se též objevit ve větší NPC vesnici, zabíjí agresivní a některé neutrální moby, po napadení vás může zabít. Pokud je vytvořen hráčem, tak na něj nikdy nezaútočí).
 • Sněžný Golem (sněhulák, je neutrální, v dešti nebo ve vodě pomalu umírá a od novějších verzí mu můžete sundat pomocí nůžek jeho hlavu, kterou tvoří dýně).

Vůdcovští (Bossové)

Vůdcovští mobové mají složitější útočné vzory a pohyby. Mají také velké množství zdraví, berou výrazně více životů a jsou také většinou větší než obyčejní mobové.
 • Drak z Endu (Ender Dragon)
Jedná se o obrovského draka, který létá v Endu, má 200 životů a dokáže se po útoku zregenerovat díky Ender krystalům, umístěných na věžích z obsidiánu, které je třeba před samotným útokem na draka zničit. Za zabití draka získáte 1000 zkušeností, dračí vejce a objeví se portál do normálního světa. Od verze 1.9 se navíc objeví portál do „Temných hlubin Endu“ a navíc je možné draka znovu oživit vyskládáním čtyř Ender krystalů kolem portálu domů. Za jeho zabití pak získáte už jen 500 zkušeností.
 • Wither
Jedná se o tříhlavou létající příšeru, která střílí tzv. Witherovy lebky, které mají destruktivní účinky a pokud hráče taková hlava trefí, ubudou mu 4 srdíčka (8 bodů života) a navíc dostane elixírový efekt, usychání, který hráči ubírá životy a Wither se díky tomu regeneruje. Wither se přírodně nikde neobjevuje, proto je třeba jej v případě potřeby vyrobit naskládáním 4 písků duší do tvaru písmena T a 3 lebek wither kostlivců. Wither má 150 srdíček (300 životů) a napadá všechny živé tvory ve svém okolí. Po jeho zabití z něj padne Nether Hvězda, která je zapotřebí pro výrobu majáku (beaconu).

Vývoj, budoucí verze a čerstvě vydané verze

Snapshoty

Vždy před vydáním nové, oficiální verze hry vývojáři pravidelně uvolňují tzv. snapshoty, které se řadí podle data jejich vydání.[p 1] Později, pár dní před vydáním patche jsou vydány tzv. pre-release verze určené pro tvůrce modifikací.[p 2]

Systémové požadavky

Požadavky na hardware a software nutné pro běh hry na PC. Tyto požadavky zveřejnil Mojang 26. května 2015.[18]

[18] Minimální požadavky Doporučené požadavky
Procesor Intel Pentium D nebo AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz Intel Core i3 nebo AMD Athlon II (K10) 2.8 GHz
Grafická karta Intel HD Graphics / AMD ekvivalent, od verze hry 1.7 s podporou OpenGL 2.1 GeForce 2xx / ATI Radeon 5xxx a více s podporou OpenGL 3.3
RAM 512 MB [p 3] 4 GB
Pevný disk

Nebo SSD

200 MB 1 GB
Ostatní Java Runtime Environment (JRE) 6 a novější, internetové připojení pro online hraní

Návody

Jelikož je Minecraft velmi komplexní hrou (sandbox), hráči se v mnoha případech spoléhají na návody. Ty jsou důležité zejména z důvodu, že mnoho herních prvků Minecraftu není na první pohled zřejmých. Je celá řada oblastí, ve kterých se bez návodů běžný hráč zcela ztratí. Jde především o crafting, farmaření, redstonové obvody a vstup do různých dimenzí. K dalším návodům patří příkazy a příkazové bloky, jež se využívají v různých dobrodružných mapách nebo na serverech. Od verze 1.7 a 1.8 jdou s command blocky dělat mnoho různých věcí, ale jejich použití vyžaduje složité tutoriály a hodně učení. Toto ale k přežití nepotřebujete, jde jenom o přídavek. Mojang nedávno vydal několik pozoruhodných a užitečných knih.[zdroj?] Každá kniha se zaměřuje na podstatnou věc, např. stavení, těžení, craftění...

Pocket Edition

Úspěch Minecraftu vyústil i ve vytvoření verze pro mobilní telefony a tablety. V této verzi byly dříve také speciální bloky a itemy (věci), například nether reactor či modrá kytka namísto červené. Prodalo se jí více než 10 milionů kusů. Tuto metu překonal Minecraft: Pocket Edition (dnes už jen Minecraft) v květnu 2013. Dostupný je jak na iOS, tak na Android. Nejnovější verze je zatím 1.7.0.

Herní modifikace a resource packy

Do Minecraftu se dají přidat různé modifikace. Jsou hlavně pro ty, které už klasický Minecraft přestal bavit a mohou si tam přidat od různých maličkostí, jako jsou obarvené postele, až po možnost komplexního těžícího, farmářského a třídícího systému (Twilight Forest, Galacticraft, Thaumcraft…) Tyto modifikace ovšem zvyšují hardwarové nároky a nejsou podporovány Minecraftem, takže je třeba mít nainstalovaný pomocný software (Forge). Jednotlivé modifikace se často sdružují do tzv. modpacků (Čarovný Minecraft, FutureCraft, Hexitt, Tekkit aj.).

Dále se do Minecraftu dají přidat resource (dříve texture) packy, které mění textury bloků a věcí, zvuky, písma a jazyky.

Lego

Minecraft je druhá hra na světě, která se dostala i do světoznámé stavebnice Lego. První byla Princ of Persia písky času. Aktuálně je možné si zakoupit více než 7 takovýchto setů stavebnice s touto tematikou.

Odkazy

Poznámky

 1. 17w15a – „17“ je rok (2017), „w“ jako week, „15“ jako 15. týden v roce, „a“ jako snapshot a v týdnu. Pokud za týden vyjde několik snapshotů, tak se píší podle abecedy: např. 17w15a, 17w15b, 17w16a, 17w16b atd..
 2. Obsahuje vše co snapshoty a drobné úpravy, poté uvolněno jako klasický patch
 3. Není-li nastaveno jinak, Minecraft může použít maximálně 1 GB RAM.

Reference

 1. https://mojang.com/2013/08/minecraft-is-coming-to-ps3-ps4-and-ps-vita/
 2. Minecraft [online]. gamespot.com [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Minecraft -- Pocket Edition [online]. ign.com [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Minecraft: Pocket Edition [online]. gamespot.com [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Minecraft for Xbox 360 release date announced, amongst others [online]. wired.co.uk, 2012-04-22 [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Minecraft for PlayStation 3 release date announced, amongst others [online]. www.gamespot.com, 2013-12-17 [cit. 2013-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Minecraft for PlayStation 4 release date announced, amongst others [online]. SCEE, 2014-09-03. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Minecraft: Pi Edition is available [online]. Mojang, 2013-02-11 [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. BŘEZINOVÁ, Markéta. Je hraní her ztráta času? U Minecraftu to prý neplatí. iDNES.cz [online]. 25. června 2014 19:40. Dostupné online. 
 10. Statistiky prodaných kopií. minecraft.net [online]. [cit. 13-11-2015]. Dostupné v archivu pořízeném dne 28-03-2015. 
 11. http://minecraft.gamepedia.com/Survival [online]. 
 12. http://minecraft.gamepedia.com/Hardcore [online]. 
 13. http://minecraft.gamepedia.com/Creative [online]. 
 14. http://minecraft.gamepedia.com/Adventure [online]. 
 15. http://minecraft.gamepedia.com/Difficulty [online]. 
 16. Biome [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05 [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (Čeština) 
 17. a b The Nether [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05 [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. a b Minecraft system requirements [online]. Mojang, 2015-05-26. Dostupné online. 

Externí odkazy