Minecraft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Minecraft
Blok trávy a kamene ve hře Minecraft
Blok trávy a kamene ve hře Minecraft
Vývojáři Mojang (od roku 2014 je Mojang pod vedením Microsoftu)
4J Studios (Playstation 3, Xbox 360)
Vydavatelé Mojang
Microsoft Studios (Xbox 360, Xbox One, Windows Phone)
Sony (PS3, PS4, PS Vita)
Distributor Mojang
Licence Proprietární
Design Markus "Notch" Persson
Jens "Jeb" Bergensten
Skladatel Daniel "C418" Rosenfeld
Programátor Jens Bergensten (e)
Engine java
Poslední verze PC Release: 1.8.9[1]
Pocket Edition 0.14. 0 alpha build 4 [2]
Platformy Windows, Xbox 360, Linux, Mac OSX, iPhone, Android, Internet, Raspberry Pi, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita[3]
Datum vydání PC, Mac a Linux (java)
18. listopad 2011[4]
Android
7. říjen 2011[5]
iOS
17. říjen 2011[6]
Xbox 360 (Xbox Live)
9. květen 2012[7]
Xbox 360 (Xbox Live)
9. květen 2012[7]
PlayStation 3 (PlayStation 3 Network)
18. prosinec 2013[8]
Raspberry Pi
11. únor 2013[9]
Žánr Sandboxová hra, RPG a Adventura
Módy Singleplayer, Multiplayer
Média Stažení z internetu
V prohlížeči
Ovládání Klávesnice, myš, dotykový display (iOS a Android verze), ovladač Xboxu 360 (pouze verze pro Xbox 360), ovladač PlayStation3
A (bez omezení věku) Everyone 10+ PEGI 7 USK 6
Webové stránky www.minecraft.net
Data mohou pocházet z datové položky.

Minecraft je počítačová hra, původně napsaná v Javě švédským vývojářem Markusem „Notchem“ Perssonem, nyní vyvíjená švédskou společností Mojang (Mojang od roku 2014 vlastní Microsoft). Jedná se o tzv. sandboxovou hru,[10] což znamená, že je hráči ponechána téměř úplná svoboda pohybu a činností. Hráč se pohybuje ve generovaném světě, který se skládá z krychlí (bloků), představujících různé materiály. Minecraft lze hrát jako hru jednoho hráče (singleplayer) nebo jako hru více hráčů (multiplayer).

Hráč vybírá z několika herních módů, které určují například, jestli bude hráč smrtelný, do jaké míry bude zranitelný nebo jestli se po smrti hráče smaže stávající herní svět. Kromě herních módů má hra také 4 stupně obtížnosti. Nejlehčí z nich peaceful (mírumilovná) odstraňuje výskyt příšer a hráči se automaticky doplňují životy.[11] Ve hře probíhá cyklus dne a noci, jeden cyklus trvá 20 minut. V herním světě se objevují tzv. mobové ze slova mobilní entita [enita:blok/věc, která se hýbe např. item na zemi minecard], což jsou herní bytosti, které neovládá hráč. To jsou např. zvířata, příšery nebo vesničané.[12] V noci a ve stínu se objevují příšery.

Alfa verze pro PC byla veřejně vydána 17. května 2009. Plná verze hry byla vydána 18. listopadu 2011. Verze pro Android byla vydána už 7. října 2011 a verze pro iOS 17. listopadu 2011. Minecraft pro Xbox 360 byl vydán 9. května 2012; Minecraft pro PlayStation 3 17. prosince 2013; pro PlayStation 4 4. září 2013; pro PlayStation Vita 14. září 2014. Verze Minecraftu pro Windows Phone byla vydána 10. prosince 2014. Všechny verze hry jsou průběžně aktualizovány.

Hra se stala jednou z velmi rychle rozšířených her na světě.[zdroj?] Již bylo prodáno před 21 milionů kopií Minecraftu pro PC & Mac.[13] Podle odborníků hra rozvíjí kreativitu.[14] Na oficiálních stránkách hry si lze po registraci zahrát neplacenou demoverzi.

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

Minecraft má 5 herních módů. Při vytváření nového herního světa (mapy) si hráč volí herní mód z nabídky. Vybrat lze pouze jeden z těchto tří: survival, hardcore a creative. Zbylé dva módy (adventure a spectator) je nutné nastavit jiným způsobem, jako např. pomocí konzole multiplayerové hry.

Survival (Přežití)[editovat | editovat zdroj]

Základní herní mód. Hráč se snaží přežít v nehostinném světě, k dispozici jsou mu pouze přírodní zdroje – obstarává si jídlo, brání se proti nepřátelským stvořením, staví dům, farmaří. Po smrti je možné pokračovat ve hře.[15]

Hardcore (Nemilosrdná hra)[editovat | editovat zdroj]

Stejné jako survival, ale hráč má jediný život (20 bodů života), po jeho smrti se celý svět smaže. V hardcore módu hráč nemůže měnit obtížnost, je zde k dispozici pouze "hardcore", která je velmi podobná "hard".[16]

Creative (Tvořivá hra)[editovat | editovat zdroj]

Kreativní mód. Hráč může létat, okamžitě ničit všechny bloky a má přístup k neomezeným zásobám surovin. Může také ničit podloží (angl. bedrock). V survival módu nezničitelný blok.[17]

Adventure (Dobrodružná hra)[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od předchozích módů se zde bloky nedají bořit, ani pokládat. Ovšem za předpokladu, že nemáte příslušný nástroj. Pokud ho máte, blok zničit můžete. Hráč může provádět interakce pouze se stvořeními, předměty a některými bloky (např. tlačítka).[18]

Spectator (Divák)[editovat | editovat zdroj]

Podobné, jako adventury, ale není možná vůbec žádná interakce s prostředím. Může prolétávat bloky a může se dívat z pohledu hráčů a mobů. Hráč jen létá a pozoruje svět. V multiplayeru je možné, že když kliknete na hráče, tak vidíte to, co vidí on.

Stupně obtížnosti[editovat | editovat zdroj]

Existují 4 základní stupně obtížnosti. Stupeň obtížnosti lze průběžně měnit v nastavení hry.[11]

 • Peaceful (Mírumilovná) – Nejsou zde žádní nepřátelé kromě Enderdragona, hráči se průběžně doplňují životy a je vypnut hlad.
 • Easy (Lehká) – Hráč dostává menší zranění od nepřátel a výbuchů, při hladovění se život sníží na polovinu (5 srdcí). Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče.
 • Normal (Střední/Normální) – Normální obtížnost hry, při hladovění hráči zůstane jen půl srdce (1 bod života). Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče a jeskynní pavouci mohou hráče otrávit.
 • Hard (Těžká) – Hráč dostává větší zranění od nepřátel a výbuchů, zombie mohou ničit dveře a hráč může vyhladovět k smrti. Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče a jeskynní pavouci mohou hráče otrávit.

Dimenze[editovat | editovat zdroj]

V základní hře jsou tři dimenze: Overworld, Nether a The End. Různé modifikace mohou přidat další dimenze, např. Moon, Aether, Twilight Forest či Ore. Jednotlivé dimenze jsou propojeny portály, přičemž struktura každého z nich (použité bloky, tvar, způsob aktivace…) je závislá na tom, jaké dimenze propojuje.

Všechny lokace ve hře jsou náhodně generovány podle seedu určeného při vytváření nového herního světa (mapy).[19] Pokud se hráč přesune na dosud neobjevené místo, mapa se automaticky dogeneruje.

Normální Svět[editovat | editovat zdroj]

Overworld (okolní svět) je dimenze, ve které se ze začátku hráč objeví. Existuje od vydání prvního Minecraftu. Je vysoký 256 bloků. Od verze Beta 1.0 je spodní část mapy ohraničena skalním podložím (Bedrock), který lze zničit pouze v kreativním módu. Volně se zde pohybují zvířata a v noci se objevují příšery. Svět je složen převážně z hlíny, kamene, štěrku, písku, vody a rud. Je velký 60 000 000×60 000 000×256 bloků.

Generují se zde struktury jako dungeony, chrámy v džungli, opuštěné doly, trhliny, jeskyně, jezírka, řeky, pevnosti a NPC vesničky. Obsahuje velké množství biomů, jejich variací a několik technických biomů, každý biom má svoji určitou teplotu, která klesá o 0,05 každých 30 výškových bloků; pokud je teplota nižší než 1,5 tak v biomu bude pršet, a pokud je nižší než 0,15 tak biom je sněžný/zamrzlý. Mezi biomy patří: lesy, pouště, džungle, bažiny, planiny, oceány a mnoho dalších.[20]

Nether[editovat | editovat zdroj]

Nether (podsvětí) je dimenze podobná peklu. Do Netheru se lze dostat pomocí portálu, který se vyrábí z obsidiánů. Má stejnou velikost jako Overworld, ovšem souřadnice oproti Overworldu jsou 8krát menší – uražení 1 bloku v Netheru je jako vzdálenost 8 bloků v Overworldu.[21] Nether tvoří zejména Netherrack a láva, a občas se vyskytne i soul sand, glowstone, nether bricky, stairs a fence či quartz ore. Bedrockem je ohraničen zdola i shora. Nachází se zde Ghasti, Blaze, Magma Cube, Skeleton, Wither Skeleton a nejpočetněji Zombie Pigman. V Netheru se také nalézají Nether pevnosti z Nether Bricků, ve kterých se objevují wither skeletoni, blazové i normální skeletoni, které jinde v Netheru nepotkáte.

Nether byl přidán ve verzi Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatně vylepšen ve verzi 1.0.0 (Nether Update).[21]

The End[editovat | editovat zdroj]

(zkracováno na End) je závěrečná dimenze (po dohrání hra pokračuje), do které se hráč dostane po doplnění ender očí do portálu ve strongholdu. Není obklopena podložím, nachází se v ní ostrov, ze kterého jde spadnout do voidu. Objevuje se tam drak, který létá a vystrkuje hráče přes okraj povrchu, a mnoho Endermanů. Celá dimenze je stvořena z Endstone a obsidiánu. Z End bloku je tvořen povrch, z obsidiánu věže na kterých jsou Ender Crystaly, které uzdravují draka, pokud je v blízkosti. Mohou být zničeny úderem či šípem. Po zabití draka z něj začnou padat zkušenosti (XP) a pod drakem se vytvoří portál zpět do Overworldu s dračím vejcem. Po vstupu do portálu se zobrazí závěrečné titulky a hráč se objeví zpátky v Overworldu. Za zabití draka hráč dostane ocenění.

Typy map[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je dostupné celkem šest možností generování mapy:

 • Default – Klasicky generovaný svět se všemi biomy.
 • Superflat – Svět generovaný po patrech – v dané výšce terénu je vždy jen jediný typ bloků. Hráč může při generování světa zadat, v které výšce budou jaké bloky a které struktury se mají generovat; hra nabízí několik předpřipravených nastavení.
 • Large Biomes – Klasicky generovaný svět, ale biomy jsou 16× větší.
 • Amplified - Klasicky generovaný svět, ale výška terénu dosahuje až maximální hranice 256 bloků.
 • Customized - Hráčem namodifikovaný svět.
 • Debug Mode - Svět, kde jsou všechny typy bloků ve hře poskládány kostku od sebe v prázdném světě, lze vygenerovat pouze pokud pří výběru držíte shift.

Mobové[editovat | editovat zdroj]

Mobové jsou živá stvoření, se kterými se hráč ve hře setká. Dělí se na několik typů podle chování a vlastností:

Pasivní[editovat | editovat zdroj]

Nikdy hráče nenapadnou a někteří mu mohou být dokonce prospěšní. Patří mezi ně například vesničan, prase, slepice, netopýr, kráva a ovce.

Neutrální[editovat | editovat zdroj]

Na hráče nezaútočí, dokud nejsou vyprovokováni. Mezi ně patří vlk, Zombie Pigman a Enderman. Při útoku na jednoho člena skupiny se brání všichni v okolí a útočí společně. K vyprovokování Endermana stačí pohled do jeho očí.

Agresivní[editovat | editovat zdroj]

Agresivní stvoření ihned útočí na hráče, pokud ho zaregistrují (na vzdálenost 16 bloků; Zombie však 40). Většina z nich potřebuje určitou úroveň světla, aby se zrodili (přichází za tmy).
Mezi agresivní stvoření patří například: Creeper, Skeleton, Zombie, Ghast, Blaze, Endermite, Witch a Wither skeleton. Jsou zde dva typy pavouků: normální (jsou velcí 1×2 bloků, za světla stávají neutrálními) a jeskynní (jsou velcí 1×1 blok). Jeskynní pavouk vás otráví.

Ochočitelní (Pasivní s možností ochočení)[editovat | editovat zdroj]

Některá zvířata může hráč ochočit.
 • Kočka (po ochočení ocelota rybou) – plaší Creepery.
 • Pes (po ochočení vlka kostí) – brání hráče a plaší kostlivce, navíc útoční pasivní moby, které v jeho blízkosti hráč zraní. Barvivem lze změnit barva obojku.
 • Kráva, ovce, slepice, prase (následují hráče, pokud má v ruce pšenici [ovce, kráva]; mrkev [prase, zajíc]; semínka [slepice]; pampeliška [jen zajíc]). Jsou chovaní hlavně kvůli masu, ale i dalším surovinám.
 • Kůň – určen k jízdě, podržením mezerníku je možné skákat. Při zabití z něj padá kůže. Může mít na sobě koňské brnění, které nelze vyrobit (lze získat v dungeonech).
 • Osel – velmi podobný koni, je možné na něj umístit truhlu. Jezdí pomaleji.
 • Mula – kříženec osla a koně, nelze ho nalézt volně v přírodě.

Užiteční[editovat | editovat zdroj]

Jsou vytvořeni hráčem.
 • Iron Golem (může se též objevit ve větší NPC vesnici, zabíjí agresivní a některé neutrální moby, po napadení vás může zabít. Pokud je vytvořen hráčem, tak na něj nikdy nezaútočí).
 • Snow Golem (sněhulák, je neutrální a v dešti nebo ve vodě pomalu umírá).

Bossové[editovat | editovat zdroj]

Bossové mají složitější útočné vzory a pohyby. Mají také velké množství zdraví, a větší útok než běžná monstra.
 • Ender Dragon – nachází se v Endu, má 1000 životů, po zabití se již znovu neobjeví.
 • Wither – lze ho vyrobit z 4 soul sandů do tvaru písmena T a 3 lebek wither skeletonů. Má 500 životů a napadá všechny tvory, kteří jsou živí. Po zabití z něj padne Nether Hvězda, kterou lze využít pro výrobu majáku.

Vývoj a budoucí verze[editovat | editovat zdroj]

Snapshoty[editovat | editovat zdroj]

Ještě před vydáním další verze hry vývojáři pravidelně uvolňují tzv. snapshoty. Snapshoty se řadí podle data jejich vydání.[p 1] Později, pár dní před vydáním patche jsou uvolněny tzv. pre-release verze určené pro tvůrce modifikací.[p 2] Nyní se chystá verze 1.9, první snapshot 15w31a byl vypuštěn 29. července.

Minecraft 1.8[editovat | editovat zdroj]

Mojang vypustil verzi Minecraftu 1.8, novinky:

 1. Slime Blocky - vyrábí se z 9 slimeballů, fungují jako „trampolíny“ (když na ně hráč/entita dopadne, tak budou na bloku skákat dokud se nezastaví), mohou „přilepit“ a posunovat bloky (pomocí pístů).
 2. Granite, Andesite, Diorite - nové typy kamene, generují se ve velkých kusech podobně jako Gravel, a mohou být craftovány do tzv. Polished (vyhlazeného) Granite, Andesite, Diorite
 3. Nové typy sandstonu - pískovce, červený sandstone, generující se v mesa biomech. Může být vyroben z červeného písku.
 4. Dveře - stakují se po 64, vyrobí se 3 místo 1. Přibyly nové dveře vzhledem k druhu dřeva ze kterého byly vyrobeny.
 5. World Border - animovaná hranice mapy, která nedovoluje absolutně nic projít skrz, kromě toho, když jste ve "spectator" módu. Dá se upravit s těmito následujícími commandy:
  • /worldborder center X Y Z - nastaví centrum hranice
  • /worldborder set (velikost) [čas] - nastaví velikost hranice, může být i načasována, když se rozšiřuje tak zezelená, když se smršťuje tak zčervená
  • /worldborder damage (buffer|ammount) (hodnota) - možnost buffer nastaví, za jaký počet bloků za hranicí dostane hráč/mob poškození; možnost damage nastaví míru poškození
 6. Spectator mode - hráč nemá žádnou interakci se světem, ani s páčkami, tlačítkami, dveřmi, atd. Může se dívat přes oči jiného moba či hráče, pokud na něj klikne levým tlačítkem.
 7. Endermite - nový agresivní mob, podobá se trochu Silverfishovi, ale je menší, a má fialové tělo. Spawnuje se občas, když se hráč teleportuje ender perlou.
 8. Guardians - noví vodní mobové. Vypadají podobně jako chobotnice, mají modrou barvu, jedno oko a ocas s ploutví. Jsou vůči hráči a squidům agresivní. Hlídají totiž novou strukturu ve hře - podvodní palác. V něm se nachází i nové bloky jako Prismarine a Sea Lantern. Jeden palác vždy hlídají tři velcí guardiani, tzv. "Elder Guardian". Na rozdíl od normálních guardianů je světle šedý, bere vám víc života a přidělá vám negativní efekty. Všichni guardianové "vysílají" při útoku paprsky na oběť. http://minecraft.gamepedia.com/Guardian
 9. Rabbit - králíci, po zabití z nich padá králičí maso, králičí noha, můžou být ochočeni mrkví, zlatou mrkví a pampeliškou. Existují i 2 tajné varianty králíků, první je velmi vzácný agresivní králík s rudýma očima, a druhý je králík pojmenovaný name tagem „Toast“. Druhý se však přirozeně nespawnuje.

Minecraft 1.9[editovat | editovat zdroj]

Přidává nové bloky, nové jídlo a předělaný End a systém bojování.

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Požadavky na hardware a software nutné pro běh hry na PC. Tyto požadavky zveřejnil Mojang 26. května 2015.[22]

[22] Minimální požadavky Doporučené požadavky
Procesor Intel Pentium D nebo AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz Intel Core i3 nebo AMD Athlon II (K10) 2.8 GHz
Grafická karta Intel HD Graphics / AMD ekvivalent, od verze hry 1.7 s podporou OpenGL 2.1 GeForce 2xx / ATI Radeon 5xxx a více s podporou OpenGL 3.3
RAM 2 GB[p 3] 4 GB
Pevný disk

Nebo SSD

200 MB 1 GB
Ostatní Java Runtime Environment (JRE) 6 a novější, internetové připojení pro online hraní

Historie verzí Alpha 1.0.0 - Release 1.8[editovat | editovat zdroj]

verze datum vydání
1.8.9 9. prosince 2015
1.8.8 28. července 2015
1.8.7 5. června 2015
1.8.6. 25. května 2015
1.8.5. 22. května 2015
1.8.4 17. dubna 2015
1.8.3 20. února 2015
1.8.2 19. února 2015
1.8.1 24. listopadu 2014
1.8 Bountiful Update 2. září 2014
1.7.10 26. června 2014
1.7.9 14. dubna 2014
1.7.8 11. dubna 2014
1.7.7 9. dubna 2014
1.7.6 9. dubna 2014
1.7.5 26. února 2014
1.7.4 10. prosince 2013
1.7.2 The Update that Changed the World 25. října 2013
1.6.4 19. září 2013
1.6.2 8. července 2013
1.6.1 Horse Update 1. července 2013
1.5.2 2. května 2013
1.5.1 21. března 2013
1.5 Redstone Update 13. března 2013
1.4.7 9. ledna 2013
1.4.6 20. prosince 2012
1.4.5 20. listopadu 2012
1.4.4 14. listopadu 2012
1.4.2 Pretty Scary Update 25. října 2012
1.3.2 16. srpna 2012
1.3.1 1. srpna 2012
1.2.5 4. dubna 2012
1.2.4 22. března 2012
1.2.3 2. března 2012
1.2.2 1. března 2012
1.2.1 1. března 2012
1.1 12. ledna 2012
1.0.1 pouze server 24. listopadu 2011
1.0.0 18. listopadu 2011
Část vývoje hry s názvem Release od 18. listopadu 2011 do dneška
Beta 1.8.1 19. září 2011
Beta 1.8 Adventure Update 15. září 2011
Beta 1.7.3 8. července 2011
Beta 1.7.2 1. července 2011
Beta 1.7.1 30. června 2011
Beta 1.7 30. června 2011
Beta 1.6.6 31. května 2011
Beta 1.6.5 28. května 2011
Beta 1.6.4 26. května 2011
Beta 1.6.3 26. května 2011
Beta 1.6.2 26. května 2011
Beta 1.6.1 26. května 2011
Beta 1.6 26. května 2011
Beta 1.5_01 20. dubna 2011
Beta 1.5 19. dubna 2011
Beta 1.4_01 5. dubna 2011
Beta 1.4 31. března 2011
Beta 1.3_01 23. února 2011
Beta 1.3 22. února 2011
Beta 1.2_02 21. ledna 2011
Beta 1.2_01 14. ledna 2011
Beta 1.2 13. ledna 2011
Beta 1.1_02 22. prosince 2010
Beta 1.1_01 22. prosince 2010
Beta 1.1 22. prosince 2010
Beta 1.0_02 21. prosince 2010
Beta 1.0_01 20. prosince 2010
Beta 1.0 20. prosince 2010
Část vývoje hry s názvem Beta od 20. prosince 2010 do 18. listopadu 2011
Alpha 1.2.6 3. prosince 2010
Alpha 1.2.5 1. prosince 2010
Alpha 1.2.4_01 30. listopadu 2010
Alpha 1.2.4 30. listopadu 2010
Alpha 1.2.3_04 26. listopadu 2010
Alpha 1.2.3_02 25. listopadu 2010
Alpha 1.2.3_01 24. listopadu 2010
Alpha 1.2.3 24. listopadu 2010
Alpha 1.2.2 10. listopadu 2010
Alpha 1.2.1_01 5. listopadu 2010
Alpha 1.2.1 5. listopadu 2010
Alpha 1.2.0_02 31. října 2010
Alpha 1.2.0_01 31. října 2010
Alpha 1.2.0 Halloween Update 30. října 2010
Alpha 1.1.2_01 23. září 2010
Alpha 1.1.2 20. září 2010
Alpha 1.1.1 (Tajná sobota 1) 18. září 2010
Alpha 1.1.0 (Tajný pátek 9) 10. září 2010
Alpha 1.0.17_04 23. srpna 2010
Alpha 1.0.17_03 23. srpna 2010
Alpha 1.0.17 (Tajný pátek 8) 20. srpna 2010
Alpha 1.0.16_02 13. srpna 2010
Alpha 1.0.16_01 12. srpna 2010
Alpha 1.0.16 12. srpna 2010
Alpha 1.0.15 (První survival multiplayer verze) 4. srpna 2010
Alpha 1.0.14_01 3. srpna 2010
Alpha 1.0.14 (Tajný pátek 7) 30. července 2010
Alpha 1.0.13_02 29. července 2010
Alpha 1.0.13_01 29. července 2010
Alpha 1.0.13 28. července 2010
Alpha 1.0.12 26. července 2010
Alpha 1.0.11 (Tajný pátek 6) 23. července 2010
Alpha 1.0.10 22. července 2010
Alpha 1.0.9 21. července 2010
Alpha 1.0.8_01 20. července 2010
Alpha 1.0.8 20. července 2010
Alpha 1.0.7 19. července 2010
Alpha 1.0.6_03 17. července 2010
Alpha 1.0.6_01 17.července 2010
Alpha 1.0.6 (Tajemný pátek 5) 16. července 2010
Alpha 1.0.5_01 14. července 2010
Alpha 1.0.5 13. července 2010
Alpha 1.0.4 (Tajemný pátek 4) 9. července 2010
Alpha 1.0.3 6. července 2010
Alpha 1.0.2_01 6. července 2010
Alpha 1.0.1_01 4. července 2010
Alpha 1.0.1 (Tajemný pátek 3) 3. července 2010
Alpha 1.0.0 30. června 2010
Část vývoje hry s názvem Alpha od 30. června 2010 do 20. prosince 2010

Návody[editovat | editovat zdroj]

Jelikož je Minecraft velmi komplexní hrou, hráči se v mnoha případech spoléhají na návody. Ty jsou důležité zejména z důvodu, že mnoho herních prvků Minecraftu není na první pohled zřejmých. Je celá řada oblastí, ve kterých se bez návodů běžný hráč zcela ztratí. Jde především o crafting, farmaření, redstonové obvody a vstup do různých dimenzí. K dalším návodům patří příkazy a příkazové bloky, jež se využívají v různých dobrodružných mapách nebo na serverech. Od verze 1.7 a 1.8 jdou s command blocky dělat mnoho různých věcí, ale jejich použití vyžaduje složité tutoriály a hodně učení. Toto ale k přežití nepotřebujete, jde jenom o přídavek. Mojang nedávno vydal několik pozoruhodných a užitečných knih. Každá kniha se zaměřuje na podstatnou věc, např. stavení, těžení, craftění...

Pocket Edition[editovat | editovat zdroj]

Úspěch Minecraftu vyústil i ve vytvoření verze pro mobilní telefony a tablety. Ta je v mnoha věcech omezená, přesto se jí prodalo více než 10 milionů kusů. Tuto metu překonal Minecraft: Pocket Edition v květnu 2013. Zjednodušeno je generování map i crafting. Dostupný je jak na iOS tak na Android. Nejnovější verze je zatím 0.14.0.b4. Přibyl zde např. redstone, bloky slizu, item framy a další.

Novinky ve verzi 0.14[editovat | editovat zdroj]

 • Hoppery, droppery, dispensery
 • Comparatory, repeatery
 • Item framy, mapy
 • Slime blocky
 • Truhly bude možné otevřít i v kreativním módu.
 • Dýně a hlavy stvoření půjdou nasadit.
 • Čarodejnice
 • Různé typy vozíků
 • Červený pískovec a výrobky z nějakého

Herní modifikace a resource packy[editovat | editovat zdroj]

Do Minecraftu se dají přidat různé modifikace. Jsou hlavně pro ty, které už klasický Minecraft přestal bavit a mohou si tam přidat od různých maličkostí, jako jsou obarvené postele, až po možnost komplexního těžícího, farmářského a třídícího systému (Twilight Forest, Galacticraft, Thaumcraft…) Tyto modifikace ovšem zvyšují hardwarové nároky a nejsou podporovány Minecraftem, takže je třeba mít nainstalovaný pomocný software (Forge). Jednotlivé modifikace se často sdružují do tzv. modpacků (Čarovný Minecraft, Hexitt, Tekkit aj.).

Dále se do Minecraftu dají přidat resourse (dříve texture) packy, které mění textury bloků a věcí, zvuky, písma a jazyky.

Lego[editovat | editovat zdroj]

Minecraft je druhá hra na světě, která se dostala i do světoznámé stavebnice Lego. První byla Princ of Persia písky času. Aktuálně je možné si zakoupit 7 takovýchto setů stavebnice s touto tematikou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. 13w41a – "13" je rok (2013), "w" jako week, "41" jako 41. týden v roce, "a" jako snapshot a v týdnu. Pokud za týden vyjde několik snapshotů, tak se píší podle abecedy: např. 13w42a, 13w42b, 13w43a atd..
 2. Obsahuje vše co snapshoty a drobné úpravy, poté uvolněno jako klasický patch
 3. Není-li nastaveno jinak, Minecraft může použít maximálně 1 GB RAM.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BERGENSTEN, Jens. Minecraft – The Update that Changed the World [online]. Mojang, 2013-12-10, [cit. 2013-12-10]. Dostupné online. (angličtina a jiné) 
 2. Minecraft - Pocket Edition [online]. play.google.com, [cit. 2013-07-09]. Kapitola Novinky. Dostupné online.  
 3. https://mojang.com/2013/08/minecraft-is-coming-to-ps3-ps4-and-ps-vita/
 4. Minecraft [online]. gamespot.com, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Minecraft -- Pocket Edition [online]. ign.com, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Minecraft: Pocket Edition [online]. gamespot.com, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. a b Minecraft for Xbox 360 release date announced, amongst others [online]. wired.co.uk, 2012-04-22, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Minecraft for PlayStation 3 release date announced, amongst others [online]. www.gamespot.com, 2013-12-17, [cit. 2013-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Minecraft: Pi Edition is available [online]. Mojang, 2013-02-11, [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. MInecraft is a sandbox construction game created by Mojang AB founder Markus Persson [online]. . Dostupné online.  
 11. a b http://minecraft.gamepedia.com/Difficulty [online]. .  
 12. http://minecraft.gamepedia.com/Mobs/cz
 13. Statistiky prodaných kopií
 14. BŘEZINOVÁ, Markéta. Je hraní her ztráta času? U Minecraftu to prý neplatí. iDNES.cz [online]. 25. června 2014 19:40. Dostupné online.  
 15. http://minecraft.gamepedia.com/Survival [online]. .  
 16. http://minecraft.gamepedia.com/Hardcore [online]. .  
 17. http://minecraft.gamepedia.com/Creative [online]. .  
 18. http://minecraft.gamepedia.com/Adventure [online]. .  
 19. Seed (level generation) [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05, [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. Biome [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05, [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (Čeština) 
 21. a b The Nether [online]. minecraftwiki.net, rev. 2013-07-05, [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 22. a b Minecraft system requirements [online]. Mojang, 2015-05-26. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]