Lego

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Lego (rozcestník).
Model letiště ze stavebnice Lego
Základní rozměry dílků Lego. Žlutý dílek je označován jako kostka 1x1 (brick 1x1), červený jako destička 1x2 (plate 1x2)
Sortiment kostiček Lego
Barevná paleta kostiček Lego
Továrna Lego na Kladně

Lego (oficiálně stylizováno vždy LEGO) je řada stavebnicových produktů, vyráběných rodinnou dánskou společností The Lego Group sídlící v dánském Billundu. Vlajkovým produktem společnosti je původní série stavebnic obsahující tzv. Lego bricks, malé lego kostičky, které se dají libovolně skládat dohromady. Ty jsou ještě doplněny velkým množstvím dalších různobarevných dílů, minifigurkami (také nazývané minifigures) a spoustami dalšího, vzájemně kompatibilního materiálu. Z Lega lze postavit prakticky cokoliv – automobil, letoun, vlak, dům, hrad nebo zámek, sochu, vesmírné plavidlo a dokonce i funkčního robota. Lego se nezapřelo ani počítačovou hrou s názvem Lego Soccer Mania. Počítačový program LEGO Digital Designer od firmy LEGO pro Mac OS X nebo Windows umožňuje konstruovat objekty z lego kostiček ve 3D.

Program Lego byl mimořádně úspěšný, za půl století se vyrobilo kolem 600 miliard kostiček a vyrábí se kolem 36 miliard ročně, to jest v průměru asi 1140 kostiček každou sekundu. Je tak rozšířený, že název Lego se stal pojmem, kolem stavebnic vzniklo množství filmů a různých soutěží, velké stavby z Lega se vystavují ve veřejných budovách. Výrobní závody jsou po celém světě, velký závod na zdobení a balení je v ČR (Kladno).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma vznikla v dílně truhláře O. K. Christiansena, který od roku 1932 vyráběl dřevěné hračky. Název vnikl z dánské věty leg godt, česky „hraj si dobře“. Od roku 1947 začala firma vyrábět hračky z plastu a o dva roky později vyrobila první kostičky spojované nízkými kruhovými výstupky. Díky této možnosti rozebíratelného spojování mohly lehké a duté plastové kostičky nahrazovat tradiční dřevěné, daleko větší, těžší a tedy i stabilnější. Christiansenův syn Godtfred pochopil možnosti stavebnic s velmi rozmanitými kostkami, ale standardními rozměry spojovacích výstupků. Roku 1958 firma konečně našla vhodný plast, akrylonitrilbutadienstyren (ABS), a celý systém si dala patentovat. Roku 1969 začala vyrábět systém Duplo s dvojnásobným modulem kostek, určený pro menší děti, a roku 1979 začala své stavebnice doplňovat miniaturními stylizovanými figurkami, které se dají ke kostkám standardním způsobem připevnit.

Roku 2011 dopravili kosmonauti 13 stavebnic Lego na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde studovali její chování v mikrogravitaci, a v květnu 2013 byl v New Yorku vystaven rekordně veliký model stíhačky X-Wing z 5 milionů kostiček Lego[1]. Mezi rekordní stavby patří i 34 m vysoká věž a 4 km dlouhá železnice. V roce 2015 vyhlásil časopis Brand Finance Lego za vítěze soutěže o nejsilnější značku, kde předtím dominovala značka Ferrari.

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

Největší stavebnicí co do počtu dílků byla v roce 2017 představená replika vesmírné lodě Millennium FalconHvězdných válek, která čítala 7541 dílků.[2] V roce 2020 jej překonal model římského Kolosea od Roka Žgalina Kobeho, který obsahuje přes devět tisíc dílků.[3] Mezi stavebnice s vysokým počtem dílků lze ještě zařadit model chrámu Tádž Mahal (5922 dílků), hasičskou základnu Lego Ghostbusters (4634 dílků) a modely londýnských staveb Tower Bridge (4295 dílků) a Big Ben (4163 dílků).[4]

Technika[editovat | editovat zdroj]

Úspěch značky Lego je založen na velmi pečlivé výrobě s nepatrnými tolerancemi a vyleštěnými povrchy, na vhodně zvoleném plastu, který vydrží desetitisíce spojení a rozpojení, a ovšem i na důmyslné geometrii. Základní modul tvoří dílek označovaný kostka 2x4 (či anglicky brick 2x4) o rozměrech 15 × 8 × 3,2 mm, na němž jsou v rozestupu 8 mm rozloženy 2 spínací výstupky o průměru 4,8 mm a výšce 1,7 mm. Pravidelná síť výstupků s roztečí přesně 8 mm je základem systému i tradičního pojmenování (menší číslo určuje počet sloupců a větší číslo počet řádků těchto výstupků - pokud následuje třetí číslo, vyjadřuje výšku odpovídající počtu základních kostek na sobě), kdežto délky a šířky kostiček jsou vždy o 0,2 mm menší. Mezi kostičkami tak vznikají mezery o šířce 0,2 mm, které umožňují dobrou manipulaci s nimi.

Původní regenerovanou celulózu nahradil po dlouhém výzkumu akrylonitrilbutadienstyren (ABS), který je odolnější proti otěru. Plast se ohřívá na teplotu 232 °C a lisuje ve vstřikovacích lisech pod tlakem 25 až 150 tun, načež musí 15 sekund chladnout. Přípustná odchylka rozměrů kostiček je 0,02 mm. V nejbližších letech chce firma přejít na ekologicky přijatelnější materiál, například recyklovaný polyetylén.

Série[editovat | editovat zdroj]

Lego Duplo

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Massive LEGO X-Wings takes off in Times Square. www.starwars.com [online]. 2013-05-13 [cit. 2021-01-03]. Dostupné online. 
  2. KRČMÁŘ, Michal. Největší LEGO set všech dob a vlajková loď Millenium Falcon pro všechny fanoušky Star Wars!. Objevit.cz [online]. 2017-09-06 [cit. 2021-01-02]. Dostupné online. 
  3. ČTK. VIDEO: Lego začne prodávat svou největší stavebnici. Koloseum se bude skládat z více než 9000 kostiček [online]. Praha: Český rozhlas, 2020-11-16 [cit. 2021-01-02]. Dostupné online. 
  4. HUGO, Simon. Lego: Naprosto všechno, co musíš vědět. 1. vyd. Brno: CPress, 2018. 239 s. ISBN 978-80-264-2082-8. Kapitola Spousta dílků, s. 28–29. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]