Socha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sochy na mostě ve Vídni
Možná hledáte: polského fotbalistu narozeného 15. února 1988, viz Tadeusz Socha.

Socha, jiným slovem též plastika[1] - pokud je tvořena technikou přidávací (vymodelované sochy z keramiky apod.)[1] či skulptura - pokud je tvořena technikou odebírající (tesané sochy z mramoru, dřeva apod.) je samostatné třírozměrné umělecké dílo vytvořené sochařem.

Socha svým tvarem či proporcemi obvykle vychází z lidské postavy, není to však pravidlem. V moderním sochařství se již od dob začátku abstrakce začaly objevovat sochy, které nevycházejí z lidské figury. V dnešní době se tyto „odlidštěné“ sochy dají nazvat '„objekty“.

Více soch sestavených tak, aby působily jako celek, se nazývá sousoší.

Socha může být vyrobena z nejrůznějších materiálů, ale historicky nejběžněji používané jsou keramika, různé druhy kamene, bronz, dřevo apod.

Sochy jsou často používány jako součást pomníků či kašen, jako architektonický doplněk exteriérů i interiérů budov i jako samostatná díla, umístěná kdekoliv v přírodě či na veřejných prostranstvích, která mají za úkol zpříjemnit prostředí člověka a vytvořit orientační body v krajině a v zástavbě. Je častý prvek zahradní architektury používaný v sadovnické tvorbě.

Zvláštním odvětvím sochařství je drobná plastika medaile nebo též mince. Z hlediska sochařství se jedná o stejné objekty, rozdíl bývá pouze v použití výsledného produktu. Jedná se o tak odlišný obor užitého sochařství, že se tvůrci medailí a mincí postupně z klasického sochařství vyčlenili, začalo se jim říkat medaileři.

Některé druhy soch:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALEKA, Jan. Výtvarné umění : výkladový slovník (malířství, sochařství, grafika). 1. vyd. Praha : Academia, 1997. ISBN 80-200-0609-5. S. 338-339.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]