Ferrari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Ferrari (rozcestník).
Ferrari
Logo
Logo
Ferrari Werke.JPG
Základní údaje
Právní formaNaamloze vennootschap
Datum založení1947
ZakladatelEnzo Ferrari
SídloMaranello, Itálie
Adresa sídlaMaranello, 410 53, Itálie
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéLuca Cordero di Montezemolo, Chairman
Piero Ferrari, Vice-President
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl
ProduktySportovní automobily
Obrat3,5 mld. € (2020)[1]
3,4 mld. € (2017)
Provozní zisk716 mil. € (2020)[1]
691 mil. € (2017)
Výsledek hospodaření609 mil. € (2020)[1]
537 mil. € (2017)
Zaměstnanci2926 (2007)
Mateřská společnostFerrari N.V.
Majiteléveřejnost (67,1 %)
Exor (22,9 %)
Dceřiná společnostScuderia Ferrari
Identifikátory
Oficiální webFerrari.com
LEI5493002AZWJSSO4XME42
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferrari je italská automobilová značka, která proslula především svými sportovními vozy a účastí v automobilových závodech (v počátcích především v závodech Formule 1).

Firmu založil bývalý automobilový závodník Enzo Ferrari, byla součástí koncernu Fiat. Sídlí v italském městě Maranello. V roce 2016 činila produkce přes 8 000 vozů.

Do roku 2018 vyrobila firma za celou svou existenci více než 190 000 automobilů.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

1929–1946[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1929 zakládal Enzo Ferrari v Modeně společnost Scuderia Ferrari určenou k sponzorování amatérských automobilových jezdců, vůbec neměl v úmyslu vyrábět silniční vozy. Ferrari připravoval a úspěšně pomáhal v závodění mnoha jezdcům firmy Alfa Romeo až do roku 1938, kdy byl oficiálně zaměstnán jako šéf závodního týmu Alfy.

V roce 1940 Alfu Romeo částečně převzala italská vláda, v rámci válečné zbrojní výroby. Divize, kterou řídil Ferrari byla však tak malá, že se jí tato situace nedotkla. Protože byla Ferrarimu závodní činnost po dobu čtyř let zakázána ve smlouvě s Alfou, Scuderia se přeměnila na Auto Avio Costruzioni Ferrari, vyrábějící stroje a díly pro letectví. Pod označením SEFAC (Scuderia Enzo Ferrari Auto Corse) Ferrari během „nezávodního“ období vyrobil jediný typ závodního vozu Tipo 815. To byl vlastně první automobil Ferrari. Představil se v roce 1940 v závodě Mille Miglia, kde jediné dva prototypy řídili Lotario Rangoni a Alberto Ascari, ale díky válce se v tomto závodě s velkou konkurencí poměřit nemohli. V roce 1943 Ferrari přemístil továrnu do Maranella, kde působí dodnes. Továrna byla v roce 1944 bombardována a v roce 1946 byla přestavěna a přibyly i nové provozy pro výrobu silničních vozů.

1945–současnost[editovat | editovat zdroj]

Prvním skutečným závodním vozem Ferrari se v roce 1948 stal 125 S, poháněný dvanáctiválcovým vidlicovým motorem o objemu 1,5 litru. Enzo celkem nerad stavěl a prodával automobily, ale musel, aby mohl dále podporovat tým Scuderia, protože jeho životní láskou bylo jen závodění. Mezitím si však jeho vozy rychle získaly pověst výjimečných automobilů. Enzo byl proslulý svou „nelibostí“ balzak z nichž většinu považoval za lidi, kteří si jeho vozy kupují kvůli prestiži a ne kvůli technickým a sportovním výkonům. Výkony jeho automobilů v té době převyšovaly jen vozy španělské firmy Pegaso, která však později zanikla.

Silniční vozy Ferrari, známé také svým pozoruhodným designem, navrhovala nejlepší návrhářská studia jako Pininfarina, byly po dlouhou dobu nezbytným doplňkem nejbohatších lidí. Na návrzích se podílely v průběhu doby i firmy Scaglietti, Bertone, Touring, Ghia, a Vignale.

V roce 2007, vlastnila Fiat Group 85% podíl Ferrari, Mubadala Development Company 5% a Enzův syn Piero Ferrari 10%.

John Elkann oznámil zavádění elektromobilů ve Ferrari.[3]

Sériové modely[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování modelů Ferrari se v průběhu času měnilo. Zpočátku trojmístné číslo značilo objem jednoho válce motoru (např. modely 250, 365 nebo nejnověji 456). Tento způsob označování se u dvanáctiválcových modelů udržel až do devadesátých let. Od šedesátých let se také začíná používat trojmístné označení složené z objemu motoru a počtu válců – jako první Dino Ferrari 206 (tedy objem dva litry, šest válců), později např. 512 BB (pět litrů, dvanáct válců). Dnes je tímto způsobem pojmenován model 612. Ostatní moderní Ferrari mají v číselném označení zaznamenán pouze objem motoru.

GT s motorem vpředu[editovat | editovat zdroj]

Šesti- a osmiválcové s motorem uprostřed[editovat | editovat zdroj]

Dvanáctiválcové s motorem uprostřed[editovat | editovat zdroj]

Supersporty[editovat | editovat zdroj]

Významní jezdci Ferrari[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Scuderia Ferrari.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Ferrari Annual Report 2020. Dostupné online.
  2. Crunching Ferrari’s Global Numbers [online]. Ferraris-online.com [cit. 2014-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. https://www.autoforum.cz/predstaveni/ted-uz-je-jasne-proc-loni-musel-na-minutu-skoncit-sef-ferrari-duvod-je-pro-dnesni-dobu-typicky/ - Už je jasné, proč loni na minutu skončil šéf Ferrari, důvod je pro dnešní dobu typický

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]