Grand Theft Auto III

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Grand Theft Auto III
Logo videohry
Logo videohry
Základní informace
VývojářDMA Design
VydavateléRockstar Games
ProducentLeslie Benzies
Herní sérieGrand Theft Auto
EngineRenderWare
PlatformyPlayStation 2, Windows, Xbox, Mac OS X, Android, iOS
Datum vydáníSpojené státy americké Evropská unie 22. října 2001 (PS2)
Spojené státy americké Evropská unie 20. květen 2002 (Windows)
Spojené státy americké 31. října 2003 (Xbox)
Evropská unie 2. ledna 2004 (Xbox)
Žánr3D akce
Herní módSingleplayer
KlasifikacePEGI 18 a více
ESRB 17 a více
CERO 18 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grand Theft Auto III (zkracováno jako GTA III či GTA 3) je akční počítačová hra a videohra vydaná společností Rockstar Games v říjnu 2001 pro herní konzole PlayStation 2, později v květnu 2002 pro osobní počítače s operačním systémem Windows a v listopadu 2003 i pro herní konzole Xbox, v roce 2011 pro mobily se systémem Android . Hra je součástí série Grand Theft Auto, předchází jí hra Grand Theft Auto 2 a následuje Grand Theft Auto: Vice City.

Příběh se odehrává roku 2001. Hlavní postavou hry je zločinec (Claude Speed), kterého zradila jeho přítelkyně Catalina při bankovní loupeži a který se postupně propracovává na vyšší a vyšší pozice ve světě zločinu. Nakonec stane tváří v tvář té, která ho zradila. Stejně jako v předcházejících dílech série hra nevede lineárně k cíli, ale dává hráči velkou svobodu při objevování velkého města Liberty City a plnění různých vedlejších úkolů. Poprvé v sérii je hra provedena v 3D zobrazení, do 2D zobrazení (pohled shora) lze hru také přepnout. Ve hře je možné použít také letadlo, ale nemá křídla k létání. Poprvé se v sérii GTA mění denní doba: 1 minuta ve skutečnosti = 1 hodina ve hře; 1 den trvá 24 minut.

Mise[editovat | editovat zdroj]

V GTA 3 je několik druhů misí. Jedním druhem jsou hlavní (dalo by se říct dějové) mise, tyto mise jdou hráči zadávány různými hlavními postavami v Portlandu (prvním ostrovu ve hře). Těmi jsou Luigi, Joey, Tonny a na závěr Salvatore. Posléze se mafie snaží hlavního hrdinu zabít, on však uprchne na druhý ostrov, kde plní mise pro Yakuzu (v jedné z těchto misí mimo jiné zabije Salvatora).

Další mise zadávají neznámí lidé přes telefon. Další mise je možno plnit např. v autě Policie (zabíjení zločinců) v Sanitce (odvážení zraněných do nemocnice) v Požárním autě (hašení požárů).

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • V roce 2016 bylo Grand Theft Auto III zařazeno do síně slávy videoher[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.worldvideogamehalloffame.org [online]. www.worldvideogamehalloffame.org [cit. 2016-05-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]