Third-person shooter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Third-person shooter (zkráceně TPS nebo 3PS, dříve slangově tombraiderovka podle hry Tomb Raider) je podžánr akčních počítačových her, které jsou zobrazovány pohledem kamery mimo hlavního hrdinu, přičemž se kamera pohybuje za zády virtuálního hrdiny. Do češtiny lze anglický termín přeložil jako střílečka z pohledu třetí osoby. Pojem se používá k odlišení od akčních her zobrazovaných z pohledu hlavního hrdiny (tzv. First-person shooter (FPS)střílečka z pohledu první osoby).

Některé hry však sice používají kameru z pohledu třetí osoby, avšak hráč ji může ovládat, čímž se docílí pohledu z pozice ovládané postavy. Proto je někdy těžké určit, která počítačová hra může být označena za střílečku z pohledu třetí osoby a která ne. Příkladem střílečky z pohledu třetí osoby může být hra Max Payne, řada počítačových her jako např. Serious Sam a The Suffering stojí na pomezí podžánrů FPS a TPS, neboť užívají kamerového pohledu třetí i první osoby.

TPS hry mají výhody i nevýhody. Na straně jedné zobrazení z pohledu třetí osoby může hráči zajistit lepší přehled o jeho okolí, na druhé straně však špatné řízení kamery může hráči zobrazovat nepotřebné lokace, skrývat důležité objekty a nepřátele v pohledu ovládaného hrdiny. Někdy se vyskytují i chyby, kdy kamera nesprávně zobrazí prostředí za zdmi a jinými neprůhlednými překážkami.

TPS hry[editovat | editovat zdroj]