Arkáda (žánr počítačových her)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Arkáda je žánr počítačové hry, založený na jednoduchém a nápaditém konceptu.

Arkády se nejčastěji hrají na kola se stupňující obtížností, některé hry bývají omezeny časem. Tento druh her byl dříve oblíben na video herních automatech a posléze přešel také na PC. Dle námětu rozhoduje zejména postřeh, hbitost pohybu prstů po klávesách a jeho zautomatizování, rychlost logického myšlení, předvídání, trpělivost, koncentrace, rychlost provedení nějaké akce atd.

Arkádovými rysy se označují koncepty, které zpravidla pomocí změkčení fyzikálních zákonů přispívají k větší zběsilosti hraní hry, která třeba sama arkádou není.

V arkádách záleží rovněž na šikovnosti a důvtipu; podle množství vydávaných her na stejném principu se začaly dělit do kategorií podle společných znaků. Dělení je ale jen orientační, neboť jedna komplikovanější arkáda se může vykazovat znaky spadajícími do více kategorií nebo naopak pro svou originalitu může být hůře zařaditelná do kterékoliv z uvedených. V arkádách se stala také velmi populární hra pro dva a více hráčů na jednom počítači (např. Dyna Blaster), a také hra v módu Split Screen až i pro čtyři hráče.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Bojové hry[editovat | editovat zdroj]

(bojovky nebo mlátičky)

Proti sobě vystupují nejčastěji dva bojovníci v nějaké aréně. Cílem je skolit protivníka, k čemuž slouží škála nabízených úderů. Mezi bojové hry také patří postupové bojovky, kdy postava prochází sekvencemi plných nepřátel jež musí nějakým způsobem paralyzovat.

Příklady

Plošinové hry[editovat | editovat zdroj]

(plošinovky též skákačky nebo hopsačky)

V plošinových hrách překonává hlavní postava různé nástrahy vytvořeného světa - skáče přes překážky a vyhýbá se nebo likviduje své nepřátele. Během putování pak sbírá rozličné hodnotné předměty (bonusy), za které bývá na konci úrovně ohodnocena.

Příklady

Sportovní hry[editovat | editovat zdroj]

Simulace sportovního výkonu s nadsazenými aspekty, reálně neproveditelnými.

Příklady

Závodní hry[editovat | editovat zdroj]

Simulace závodů s nadsazenými aspekty, reálně neproveditelnými.

Příklady

Logické hry[editovat | editovat zdroj]

Arkády u nichž je hlavní devízou a nutností v postupu, používání logických vztahů a zákonitostí.

Příklady

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]