Lotus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Lotus (rozcestník).
Lotus
Logo
Logo
Právní forma Public limited company
Založeno 1952
Zakladatel Colin Chapman
Sídlo Hethel
Oblast činnosti automobilový průmysl
Majitel Proton
Oficiální web www.lotuscars.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Prodejna automobilů Lotus (2010)

Lotus je britský výrobce sportovních a závodních vozů založený v Hethelu v hrabství Norfolk. Společnost je známá navrhováním a stavěním výrazných závodních a sériových vozů, které vynikají skvělou ovladatelností a extrémně nízkou hmotností.

Sídlo společnosti je 16 km jižně od Norwich ve východní Anglii a byla založena jako Lotus Engineering Ltd. vlivným inženýrem Colinem Chapmanem v roce 1952. První továrna společnosti byla ve staré stáji za železničním hotelem v Hornsey. Tým Lotus se aktivně a velmi konkurenceschopně účastnil Formule 1 od roku 1958 do roku 1994. V šedesátých letech se společnost přestěhovala do moderní továrny s testovací dráhou v Hethelu blízko Wymondhamu. Toto místo je na bývalé základně RAF a testovací trať je na části bývalé ranveje.

Chapman zemřel v roce 1982 ve svých 54 letech na infarkt. Narodil se v rodině hostinského a zemřel jako bohatý průmyslník v poválečné Británii. Tento výrobce automobilů postavil desítky ze stovek úspěšných závodních i silničních vozů a sedmkrát zvítězil ve formuli jedna. V době před smrtí byl spojován se skandálem kolem značky DeLorean kvůli používání státních dotací na výrobu vozů De Lorean DMC-12 pro které Lotus navrhl podvozek.

V roce 1986 byla společnost koupena firmou General Motors. 27. srpna 1993 GM prodala Lotus za 30 milionů liber lucemburské společnosti A.C.B.N. Holdings S.A., kterou kontroloval italský obchodník Romano Artioli, který také vlastnil Bugatti. Roku 1996 byl majoritní podíl v Lotusu prodán Protonu, malajsijskému výrobci automobilů. Od května 2017 vlastní většinový podíl Lotusu čínská firma Geely.[1]

Společnost také nabízí své služby dalším automobilkám, například pro koncern GM navrhla a vyvinula čtyřválcový motor, který se uplatňuje ve vozech Opel, Vauxhall a Saab.

Přehled vyráběných modelů[editovat | editovat zdroj]

Lotus Mk I
Lotus Mk VI
Lotus 7
Lotus Eleven
Lotus Elan (1962–1973)
Lotus Europa (1966–1975)
Lotus Elite (1974–82)
Lotus Éclat (1980-1982)
Lotus 89 - Excel
Lotus Esprit (1976-2004)

V současnosti vyráběné modely[editovat | editovat zdroj]

  • Lotus Elise - roadster vyráběný od roku 1996
  • Lotus Exige - kupé verze Lotus Elise, sportovní auto vyráběné od roku 2000
  • Lotus Evora - sportovní auto vyráběné od roku 2008

Lotus a Motorsport[editovat | editovat zdroj]

Lotus E21 na Formuli 1 (2013)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lotus Cars na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Lotus a Volvo budou patřit pod jeden koncern. Geely totiž kupuje Proton. Autobible.cz [online]. 2017-05-24. Dostupné online.