Nintendo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nintendo Co., Ltd.
Logo
Založeno 23. září 1889[1]
Sídlo Kjóto, Japonsko
Klíčoví lidé Satoru Iwata - prezident a CEO
Oblast výroby karetní hry (v minulosti)
videohry
Vyráběné produkty řada Game Boy, NES, SNES, Nintendo 64, Virtual Boy GameCube, řada Nintendo DS, Wii, Wii U a série videoher
Obrat 1,838 trilionu ¥ (2009)[2]
Výsledek hospodaření 279,089 bilionu ¥ (2009)[2]
Celková aktiva 1,8 trilionu ¥ (2009)[2]
Počet zaměstnanců 4.130 (2009)[2]
Oficiální web http://www.nintendo.com/countryselector
Kaligrafický symbol
Článek obsahuje japonský text.
Bez vhodného fontu nejspíš místo kandži nebo kany uvidíte otazníky, obdélníčky či jiné znaky.

Nintendo (japonsky: 任天堂株式会社 Nintendo Kabušiki-gaiša) je japonská firma, v současné době se věnující výrobě a distribuci videoher a herních konzolí. Byla založena už v roce 1889 jako firma vyrábějící hrací karty, posléze se přeorientovala na výrobu hraček a dnes vyrábí hlavně vlastní herní systémy a hry pro ně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena pod názvem „Nintendo Koppai“ 23. září roku 1889 a její hlavní náplní byla výroba hracích karet pro hru zvanou Hanafuda. Ručně vyráběné hrací karty se staly oblíbenými a tak Yamauchi najal další zaměstnance pro zvýšení výroby. Později společnost organizovala i vlastní karetní turnaje.

V roce 1956 Hiroši Jamauči (山内 溥, pravnuk Fusadžiró Jamauči (山内 房治郎)) navštívil obchodně Spojené státy americké při jednání v United States Playing Card Company, dominantní společností s hracími kartami v severní Americe. Při jednání si všiml, že největší společnost v jeho odvětví sídlí pouze v malé kanceláři a to byl hlavní bod k jeho akceleraci v obchodu s hracími kartami. Zároveň se mu podařilo získat možnost dávat na své karty postavy společnosti Disney.

Od roku 1963 společnost Nintendo začala experimentovat i v jiných odvětvích. Většina pokusů, jako prodej instantní rýže, však skončily neúspěchem. Nadále se společnost orientovala pouze na zábavní systémy, jako například měřič lásky (Nintendo Love Tester).

Roku 1977 byl do společnosti přijat vedoucí studentského projektu Šigeru Mijamoto, jehož Donkey Kong, vydaný 1981 získal ohromný úspěch a navíc prodej licencí pro jiné systémy daly Nintendu značný nárůst profitu. Ještě roku 1980 Nintendo začalo s prodejem vlastní digihry Game & Watch.

Za další klíčový rok je považován 1985, kdy na severoamerický trh přichází Nintendo Entertainment System (zkráceně NES), který doprovázela dnes velmi známá hra Super Mario Bros.. Tehdy se již ale objevil konkurenční systém Master System od společnosti SEGA. Roku 1989 pak přišlo Nintendo s přenosnou herní konzolí zvanou Game Boy.

8-bitový NES byl později nahrazen další domácí konzolí Super Nintendo Entertainment System (SNES), která disponovala již 16-bitovým systémem a opět musela na trhu bojovat proti firmě SEGA a jejímu Mega Drive. Nintendo 64 bylo zmiňováno hlavně s jeho schopnostmi 3D grafiky a rozšíření počtu hráčů ze standardních dvou až na čtyři.

První konzolí, která využívala optické disky namísto plastových „cartridgí“ byla Nintendo GameCube.

Následovníkem GameCube je v současnosti Nintendo Wii. Wii patří do tzv. 7. generace herních konzolí, kde jeho hlavní rivalové jsou PlayStation 3 od společnosti Sony a Xbox 360 od společnosti Microsoft. Oproti zmíněným konkurentům se Nintendo nevydalo cestou vyšší konfigurace a výkonu, ale zaměřilo se na interaktivní ovládání svých her.

Konzole[editovat | editovat zdroj]

Kapesní[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější herní série:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nintendo - informace o firmě (v japonštině)
  2. a b c d Consolidated financial statemet na stránkách www.nintendo.co.jp (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]