Pong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pong
Hrací automat Pong
Hrací automat Pong
Základní informace
VývojářAllan Alcorn
VydavatelAtari
Platformyherní konzole, PC, mobilní telefon
Datum vydání1972
Žánrarkáda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pong je jedna z nejstarších videoher. Je to tenisová počítačová hra s jednoduchou 2D grafikou pro dva hráče. Hra originálně vyšla pod firmou Atari v roce 1972. Pong vytvořil Allan Alcorn jako cvičení; zadal mu ho zakladatel firmy Atari Nolan Bushnell.

Na vytvoření prototypu Alcorn použil černobílý televizor značky Hitachi, vložil ho do dřevěné skříňky a potřebné obvody přidělal k deskám.[1] Použitím „sync generatoru“ vytvářel různé tóny pro herní zvukové efekty. V září 1972 Bushnell a Alcorn instalovali prototyp Pongu v místním baru Andy Capp's Tavern v Kalifornii, kam již dříve Atari dodávala pinballové automaty.[2] Hra byla dobře přijata a její popularita nadále rostla. Společnost oznámila uvedení Pongu 29. listopadu 1972. První hry ve větší, žluté skříni se sestavovaly velmi pomalu, v počtu asi deseti za den, ale po zjednodušení procesu se je podařilo produkovat ve větším množství. Od roku 1973 se Pong dodával i do zahraničí, včetně Evropy.

V roce 1975 byla představená domácí verze herní konzole Home Pong, která se dala doma připojit k TV. Bushnell vedl Atari k produkci různých variací Pongu (Pong Doubles, Super Pong, Quadrapong, Doctor Pong a Pin Pong), které měly stejnou grafiku, ale obsahovaly různé nové herní prvky.

Pong na horolezecké stěně[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2017 byl v České republice, v Mostě, zahájen provoz climballu, tj. pong na horolezecké stěně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pong na anglické Wikipedii.

  1. How Atari's Pong started the video game revolution 40 years ago
  2. Historie firmy ATARI. historie.atari.sweb.cz [online]. [cit. 2013-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-31. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]