Prince of Persia (videohra, 1989)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prince of Persia
VývojářBroderbund
VydavateléBroderbund
Loriciels
DesignérJordan Mechner
Herní sériePrince of Persia
PlatformyDOS
Super Nintendo Entertainment System
Amstrad CPC
Mega Drive
TurboGrafx-16
Sinclair ZX Spectrum
Mac OS
Amiga
Nintendo Entertainment System
iOS
Sega Mega-CD
Sega Master System
SAM Coupé
Sega Game Gear
Datum vydání3. října 1989
Žánrcinematic platformer
Herní módvideohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.
prince of persia

Prince of Persia (Perský Princ) je počítačová hra, která byla vytvořena v roce 1989 Jordanem Mechnerem pro firmu Brøderbund na platformu Apple II. O rok později hru vyvinuli i pro Amigu, Atari ST a IBM PC. Jedná se o 2D hopsačku-plošinovku. V roce 2012 byly autorem nalezeny původní zdrojové kódy (do té doby považované za ztracené) a umístěny na internet.

V USA byla hra vydána 3. října 1989. Prodalo se však jen asi 7 tisíc kopií. Komerční úspěch se dostavil až po uvedení hry na evropský a japonský trh. Celosvětově pak byly prodány asi 2 miliony kopií pro 23 různých herních platforem.[1] Ve své době byla hra novátorská především svou animací, realistickým prostředím a důmyslnými hádankami.[1]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

perském království se za nepřítomnosti Sultána zmocní trůnu zlý vezír Jaffar. Sultánova dcera je uvězněna a vezír jí dává jednu hodinu na rozhodnutí – buďto si ho vezme nebo zemře. Nyní nastupuje na scénu princ, který má za úkol během oné hodiny uniknout z labyrintu podzemních kobek, porazit Jaffara a princeznu zachránit.[1]

Výroba hry[editovat | editovat zdroj]

Příběh hrdiny, který musí procházet nebezpečným prostředím byl inspirován filmy Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy (USA, 1981), Zloděj z Bagdádu (USA, 1924) a příběhy z orientálního eposu Šáhnáme.[2]

Neobvykle realistické byly na svou dobu zejména pohyby herních postav, které byly vytvořeny pomocí rotoskopického překreslení videozáznamu pohybů Mechnerova mladšího bratra, přátel, Jordana samotného a šermířského souboje z filmu Dobrodružství Robina Hooda (USA, 1938). Tyto práce trvaly téměř čtyři roky.[1][3]

Úrovně[editovat | editovat zdroj]

Hra má celkem 12 úrovní. Téměř na každém kroku na prince číhá nějaká past – bodáky trčící z podlahy, pravidelně klapající ocelové čelisti, propasti, propadající se podlaha, stráže, kostlivec a mnoho dalších. Začíná se bez meče a se třemi životy, které je možné během hry pomocí velkých červených lahviček navýšit.

Lahvičky[editovat | editovat zdroj]

Ve hře existují čtyři druhy lahviček:

 1. červená malá – přidá jeden ztracený život (energii), nejvýše ovšem do aktuálně maximálního počtu životů.
 2. červená velká – přidá všechny ztracené životy a navýší maximální počet životů o jeden (max. 10).
 3. modrá (jed) – ubere jeden život.
 4. zelená – jsou dva typy: otočí obraz o 180°, nebo dočasně způsobí, že hrdina je lehký jako pírko (a může bezpečně skočit z velké výšky).

Modifikace[editovat | editovat zdroj]

Hra byla velmi úspěšná a její fanoušci vytvořili mnoho modifikací (nové úrovně, úprava grafiky). Nejznámějšími jsou 4D Prince of Persia (Kirill A. Terebilov, 1994) a Prince of Persia: The Great Escape (Jalal Noureddine, 2004).

Kromě oficiálních platforem byl Prince of Persia neoficiálně portován i na Sinclair ZX Spectrum (1996) a na Commodore 64 (16. října 2011).

Cheaty[editovat | editovat zdroj]

Spuštěním hry s parametrem „megahit“ (u některých verzí "improved") je možno poté stisknutím některých kláves provádět cheaty.

Seznam cheatů:

 • Shift+L – skok do další úrovně,
 • Shift+T – přidání energie (jako když se vypije velká červená lahvička),
 • Shift+I – otočení obrazu o 180° (jako když se vypije zelená lahvička),
 • Shift+W – Stav beztíže (jako když se vypije zelená lahvička),
 • + – přidání času,
 • − – ubrání času,
 • K – zabití všech nepřátel na obrazovce,
 • R – oživení prince.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince of Persia na anglické Wikipedii.

 1. a b c d VODRÁŽKA, Prokop. Hra Prince of Persia slaví 25 let. V čem byla průlomová?. Magazín Aktuálně.cz [online]. 2014-10-08 [cit. 2014-10-08]. Dostupné online. 
 2. Who Inspired Prince of Persia? [online]. Who Inspired? [cit. 2017-04-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-04-11. 
 3. MECHNER, Jordan. Making of Prince of Persia [online]. Youtube video, 12. 10. 2011 [cit. 2017-04-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]