Cheat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Cheaty (/tʃiːtɪ/, anglické slovo cheat znamená podvod, podvádět) jsou speciální kódy, které může při hraní některých počítačových her či videoher hráč zadat a které posléze nějak mění chování hry, typicky hráči udělí nesmrtelnost, přidají peníze či užitečné předměty apod.

Cheaty musí být do hry úmyslně vloženy jejími tvůrci, někdy se ale za cheat označuje i úprava kódu hry (přepsání částí programu), kterým lze dosáhnout podobného účinku, aniž by to původní hra umožňovala.

Hraní hry s použitím cheatů se zpravidla považuje za nečestné v tom smyslu, že dosaženými výsledky se nelze chlubit. Použití podobných triků při soutěžení (např. v online hrách) je obvykle zakázáno.

Na Internetu i mimo něj existuje velké množství seznamů cheatů pro různé hry, stejně jako i programů (tzv. trainerů), které umožňují ovlivňovat hru zvenku bez podpory pro cheaty.

Slavné příklady[editovat | editovat zdroj]

 • xyzzy – Cheat používaný velkým množstvím her po vzoru hry Colossal Cave Adventure.
 • Současný stisk kláves M, I a L ve hře Wolfenstein 3D obnoví hráči plné životy, náboje a zpřístupní mu všechny zbraně (a také mu vynuluje dosažené skóre).
 • Posloupnosti IDDQD, IDKFA v Doomu – nezranitelnost, resp. všechny zbraně a klíče.
 • hesoyam v GTA: San Andreas – 250 000$ + obnovení životů, oprava vozidla a neprůstřelná vesta (nejpoužívanější[zdroj?!] cheat)
 • "It is a Good Day to Die" v Warcraft II – nesmrtelnost
 • "Who is your daddy" v Warcraft III – nesmrtelnost a zabití jednou ranou.
 • ↑, ↑, ↓, ↓, ←, →, ←, →, B, A, (start nebo select někdy na konci) - známý konami kód použitelný v několika hrách (např.: contra)

Cheaty v multiplayeru[editovat | editovat zdroj]

V režimu více hráčů (multiplayer) většinou cheaty povolené nejsou, jedná se tudíž o nečestné chování vůči ostatním hráčům, protože jejich uživatel je značně zvýhodněn. Mnohé hry obsahují ochranné mechanizmy, které dokáží takové hráče odhalit. Někdy ani taková ochrana nestačí, takže nejspolehlivější ochranou je všímavost správců nebo samotných hráčů. Aktivace těchto cheatů se provádí nejčastěji přímou úpravou herních dat (Modifikace), přídavkem (Add-on), nebo programy na bázi (Traineru). Příkladem modifikace může být změna parametrů v příkazové řádce hry, např. příkazem devmap [jméno mapy] lze ve většině her série Call of Duty umožnit spouštění zabudovaných cheatů, tj. třeba změna tíhového zrychlení, doplnění munice či její neomezení, nesmrtelnost a mnohé další úpravy podle druhu hraní (Singleplayer, Multiplayer a další). Nutno podotknout, že změna vybraných parametrů přes příkazovou řádku může být na některých serverech sledována a jejich nastavení mimo meze stanovené pravidly může též být považováno za nedovolené tak jako v případě cheatů.

Typy[editovat | editovat zdroj]

V současné době rozlišujeme tyto typy:

 • Speedhack – umožní rychlejší chůzi/sprint a jízdu vozidlem rychleji, než je povoleno.
 • Wallhack – nejčastěji zprůhlední zdi * označí ostatní hráče (např. červenou barvou která většinou bývá stavitelná) na herní ploše. Usnadní tudíž jejich lokalizaci. K odhalení uživatele tohoto cheatu lze obvykle využít faktu, že daný hráč podezřele snadno odhaluje pozice dalších hráčů přes neprůhledné překážky, dále střílí skrze průstřelné překážky, za nimiž jsou hráči, aniž by měl šanci zjistit, že někdo za překážkou je. Lze se však setkat s případy, kdy takoví uživatelé využívají wallhack "opatrně" a mohou být tak zaměněni za poctivé zkušené hráče a naopak
 • Aimbot – Častý cheat ve FPS střílečkách. U Antirecoilu nepřítel nemá u své zbraně (často používají automatické zbraně) žádný zpětný ráz, ale mířit musí normálně. U AimBotu opět žádný zpětný ráz, ale AimBot automaticky zamíří na protivníka, vystřelit musí cheater. U MomBotu není žádný zpětný ráz. Cheat automaticky zamíří i vystřelí. Cheaty na pomoc s mířením jsou velmi snadno odhalitelné. U všech zmíněných druhů lze cheatera odhalit tak, že se až podezřele snadno trefuje na velké vzdálenosti nebo se zbraní, která má velký zpětný ráz (například v Call of Duty 2 se často zneužívá MP-44). Pro odhalení je dobrý Killcam (lze na něm vidět typické chování těchto cheaterů).
 • H. U. D. hack – nejčastěji přestavuje informace vypisované na obrazovku (údaje o zdraví, stavu munice, ap.). Tyto úpravy zpravidla vypíší nějaké informace navíc (údaje o ostatních hráčích, rozmístění skrytých předmětů, zaměřovací kříže atd.).
 • Multihack – kombinuje několik cheatů dohromady. (někdy dokonce placené)

Toto jsou ty nejčastěji používané, existuje řada cheatů (nekonečná munice, nulový rozptyl zbraní, velká poškození atd.).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]