Liero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Liero
LicenceWTFPL (e)
PlatformyLinux
DOS (e)
Datum vydání1998 (e)
Žánrakční počítačová hra (e)
Módyhra jednoho hráče (e)
Ovládánípočítačová klávesnice (e)
Webové stránkywww.liero.be (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Liero je počítačová hra pro 1–2 hráče, provozovaná na systému DOS. Vytvořil ji finský programátor Joosa Riekkinen v roce 1998.

Často je popisována jako real-time verze hry Worms nebo 2-D verze hry Quake. Název znamená ve finštině žížala.

Hra je známá po celém světě i v České republice. Jedná se o hru vyvíjenou pro operační systém DOS, proto nebyl plně funkční na novějších operačních systémech. Buď hra šla spustit pouze pomocí emulátoru (mnohdy zpomalená, toto se dá odstranit například v emulátoru Dosbox příkazem CTRL + F12 – tím se zvyšuje cyklus, standardní je 3000 na liero je potřeba cca 100 000, což zvládne úplně každý počítač) nebo na systémech Windows (NT a novější) byly problémy s absencí zvuku, proto byly vytvářeny tzv. klony (= úplně nové hry hlásící se k původnímu lieru a mající podobná pravidla).

Klony liera[editovat | editovat zdroj]

Zřejmě nejhranějším klonem současnosti je LieroXtreme (zkráceně LieroX), které má podporu hraní po internetu nebo LAN. Jeho vývoj byl pozastaven, kód byl otevřen a vznikly nové větve Liera zvané LieroX Enhanced a OpenLieroX (první z nich už se také nevyvíjí). Dalšími klony původního liera jsou Gusanos a LOSP (Liero Open Source Project), které se později spojili pod názvem prvního jmenovaného. Gusanos na rozdíl od OpenLieraX nemá tak intuitivní uživatelské rozhraní, ale disponuje plně programovatelnými levely a módy hry, díky nimž je možné hrát například ve tmě, s padacími dveřmi, výtahy, teleportem a dalšími v původním lieru neobvyklými prvky. Všechny tyto novější klony jdou spustit jak na Linuxu, tak na Windows. Do OpenLieraX byla vložena možnost spouštět módy a levely určené pro Gusanos. Bohužel kvůli rozdílném návrhu není možné počítat se 100% kompatibilitou.

Samostatné rozšíření původního liera došlo v projektu OpenLiero. Nejedná se o klon v pravém slova smyslu, autor (Gliptic) téměř úplně přepsal původní verzi liera, ale zdroje ke grafickým prvkům používá soubory z originální verze. Kromě opravení pár chyb drobných vylepšení jsou nejdůležitějšími změnami, že hra běží na Linuxu i Windows se zvukem a byla přidána podpora nahrávání záznamů z hry.

Další nepříliš známe klony původního liera jsou Nil a Liero-AI, dostupné pro operační systém Linux.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]