Gobliiins

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gobliiins
Žánradventura
VývojářCoktel Vision
VydavatelSierra Entertainment
PlatformyMicrosoft Windows
DOS
Amiga
Atari ST
Mac OS Classic
iOS
Android
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gobliiins je herní série dobrodružného žánru vytvořená firmou Coktel Vision (později Sierra Entertainment) na začátku 90. let pro platformy Amiga, Atari ST, PC a Mac. Oproti klasickým adventurám ovládá hráč v Gobliiins více postaviček, z nichž každá disponuje určitou dovedností.

Hra byla následovaná čtyřmi pokračováními. K charakteristickému vzhledu série nejvíce přispěl Pierre Gilhodes, francouzský umělec, jehož styl byl použit i v další hře od Coktel Vision: Woodruff and the Schnibble of Azimuth.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Zatímco v prvních třech dílech je použita kreslená grafika, čtvrtý díl je trojrozměrný a pátý se vrací zpět ke svým 2D kresleným kořenům. První tři PC verze využívají rozlišení 320x200 s 256 barvami. Pouze disketová verze prvního dílu měla jen 16 barev a neobsahovala hudbu ani mluvené slovo, CD verze také zcenzurovala zobrazení nahé ženy ve 13. levelu.

Zajímavostí jednotlivých dílů série je počet „i“ v názvu hry, který odpovídá počtu hlavních postav ve hře. Hra Goblins 3 byla přejmenovaná po odkupu Coktel Vision společností Sierra pro Severní Ameriku na Goblins Quest 3, aby se jméno sladilo s jejich dalšími sériemi Questů (King's Quest, Police Quest, Space Quest, Hero's Quest, Quest for Glory a EcoQuest).

V roce 2009 byl vydaný společností CD Projekt titul Gobliiins 4 Platinová edice, který obsahoval všechny předchozí díly s úpravou pro novější systémy Windows. Všechny starší hry na DVD disku byly přeloženy z původní angličtiny a francouzštiny do češtiny, polštiny a maďarštiny. V jiných edicích vyšla hra přeložená také do španělštiny, němčiny, ruštiny a italštiny.

Společnost Dotemu vydala v roce 2010 první tři díly jako Gobliiins Trilogy na mobilní zařízení iOS a v roce 2014 na Android.

Pátý díl byl vydán v květnu 2023 na Itch.io[1] a v červenci 2023 na Steamu.[2]

Příběh a hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Tři goblini: technik Oups, bojovník Asgard a kouzelník Ignatius (v americké verzi technik Dwayne, bojovník BoBo a kouzelník Hooter) se pokoušejí pomoci svému králi Angoulafre, který se za záhadných okolností zbláznil. Setkají se s čarodějem Niakem, který požaduje k vyléčení krále tři předměty. Po získání předmětů se však ukáže, že Niak je ten, kdo může za šílenství krále a zmanipuloval gobliny. Goblini musí uprchnout z Niakova doupěte a zachránit krále tím, že zničí voodoo panenku, která ho přiváděla k šílenství, porazit Niaka a vyléčit krále. Hra obsahuje 18 různých úrovní a čtyřikrát navštívíme stejné. Postavy mají společný indikátor zdraví, po jehož vyčerpání nastane konec hry.

V druhém díle jsou dva goblini Fingus (dobře vychovaný, inteligentní, ale plachý) a Winkle (silný, ale nepříjemný a hloupý) posláni, aby zachránili syna krále Angoulafre, prince Buffoona, který byl unesen zlým démonem Amoniakem. Vylepšila se grafika i zvuky. Hra obsahuje 23 různých úrovní, je také nutné se do některých místností vrátit. Oba goblini nyní mohou dostávat rozkazy současně a nemohou zemřít.

V Goblins 3 už jen jedna hlavní postava, ovládat však jde i jiné vedlejší postavy (papoušek Chump, princezna Wynnona, kouzelník Ooya, had Fulbert a blecha Bizoo).[3] Syn krále Angoulafre, princ Blount se dal na dráhu reportéra, vyšetřuje konflikt mezi dvěma královstvími a je na misi najít a udělat interview s královnou Xinou a králem Boddem. Blount je na začátku hry sežrán vlkem a po útěku z posmrtného života se v noci proměňuje na vlkodlaka. Hra obsahuje 18 různých širokých posunovacích obrazovek a znovu se musíme do některých vrátit.

Ve čtvrtém díle chtějí tři goblini: detektiv Tchoup, kouzelník Perluis a bojovník Stucco pomoci králi Balderonovi najít jeho ztraceného domácího mazlíčka Ririho. Hra je ve 3D, ale princip zůstal stejný.[4] Hra obsahuje 16 levelů.

V pátém díle řeší goblini Oups, Asgard a Ignatius tajemství kouzla, které proměňuje postavy v antropomorfní brambory. Grafika se vrací zpět ke kreslenému 2D prostředí, hra obsahuje 16 levelů.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Hra Gobliiins byla hodnocena časopisem Score 90 %.[5] Hra Goblins 3 získala v časopisu Score 80 %, Excalibur 90 % a Bit 90 %.[6]

Hodnocení na MobyGames[7]
Titul Hodnocení
Gobliiins 73 % (33 recenzí)
Gobliins 2: The Prince Buffoon 76 % (27 recenzí)
Goblins 3 80 % (23 recenzí)
Gobliiins 4 64 % (22 recenzí)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gobliiins5 by Pierre Gilhodes [online]. itch.io. Dostupné online. 
  2. GOBLiiiNS5 [online]. Steam. Dostupné online. 
  3. BLATNÝ, Martin. Gobliiins [online]. 2000-10-08 [cit. 2011-07-11]. Dostupné online. 
  4. Gobliiins 4: tři skřítci zachraňují krále [online]. 2009-04-20. Dostupné online. 
  5. Score 31. [s.l.]: [s.n.], 1996. Kapitola Klasika, Gobliiins, s. 76. 
  6. Goblins 3: Goblins Quest. Oldgames.sk [online]. Dostupné online. 
  7. Gobliiins series [online]. MobyGames.com [cit. 2021-01-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]