Gobliiins

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gobliiins
Žánradventura
VývojářCoktel Vision
VydavatelSierra Entertainment
PlatformyMicrosoft Windows
DOS
Amiga
Atari ST
Mac OS
iOS
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gobliiins je herní série dobrodružného žánru vytvořená firmou Coktel Vision (později Sierra Entertainment) na začátku 90. let pro platformy Amiga, Atari ST, PC a Mac. Oproti klasickým adventurám ovládá hráč v Gobliiins více postaviček, z nichž každá disponuje určitou dovedností. Hra byla následovaná dvěma pokračováními a čtvrtým dílem, který vyšel až v roce 2009. K charakteristickému vzhledu série přispěl Pierre Gilhodes, francouzský umělec, jehož styl byl použit i v další hře od Coktel Vision: Woodruff and the Schnibble of Azimuth.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Zatímco v prvních třech dílech je použita kreslená grafika, čtvrtý díl je trojrozměrný. První tři PC verze využívají rozlišení 320x200 s 256 barvami (jen první díl v disketové verzi byl se 16 barvami). Zajímavostí jednotlivých dílů série je počet „i“ v názvu hry, který odpovídá počtu hlavních postav ve hře. Hra Goblins 3 byla přejmenovaná po odkupu Coktel Vision společností Sierra pro Severní Ameriku na Goblins Quest 3, aby se jméno sladilo s jejich dalšími sériemi Questů (King's Quest, Police Quest, Space Quest, Hero's Quest, Quest for Glory a EcoQuest).

V roce 2009 byla také vydána společností CDprojekt tzv. Platinová edice, která obsahovala Gobliiins 4 včetně všech předchozích dílů s úpravou ScummVM pro novější systémy Windows. Všechny starší hry na DVD disku byly zpětně také přeloženy z původní angličtiny a francouzštiny do češtiny, španělštiny, němčiny, italštiny, ruštiny, polštiny a maďarštiny.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Tři skřítci (v evropské verzi: kouzelník Ignatius, bojovník Asgard a technik Oups; v americké verzi kouzelník Hooter, bojovník BoBo a technik Dwayne) se pokoušejí pomoci svému králi Angoulafre, který se za záhadných okolností zbláznil. Setkají se s kouzelníkem Niakem, který požaduje k vyléčení krále tři předměty. Po získání předmětů se však ukáže, že Niak je ten, kdo může za šílenství krále a zmanipuloval skřety. Skřeti musí uprchnout z Niakova doupěte a zachránit krále tím, že zničí voodoo panenku, která ho přiváděla k šílenství a porazit Niaka.

V druhém díle jsou dva goblini Fingus a Winkle posláni, aby zachránili syna krále Angoulafre, prince Buffoona, který byl unesen zlým démonem Amoniakem. Goblins 3 je o jednom skřítkovi Blountovi, reportérovi, který vyšetřuje konflikt mezi dvěma královstvími a je na misi najít a udělat interview s královnou Xinou a králem Boddem. Ve čtvrtém díle chtějí tři goblini - detektiv Tchoup, kouzelník Perluis a bojovník Stucco pomoci králi Balderonovi najít jeho ztraceného domácího mazlíčka Ririho.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

V prvním díle jsou tři postavy skřítků (goblinů) s různými schopnostmi (mág, bojovník a postava schopná manipulace s předměty). Postavy mají společný indikátor zdraví, po jehož vyčerpání nastane konec hry.

Ve druhém díle figurují dva goblini Fingus (dobře vychovaný, inteligentní, ale plachý) a Winkle (silný, ale nepříjemný a hloupý). Vylepšila se grafika i zvuky. Na rozdíl od svého předchůdce druhý díl umožňuje cestovat tam a zpět mezi místnostmi, oba goblini mohou dostávat rozkazy současně a hratelné postavy nemohou zemřít.

Ve třetím díle je už jen jedna hlavní postava, která si však bere na pomoc další vedlejší postavy.[1] Většina oblastí je zde větší než obrazovka, tudíž se dají posouvat.

V zatím posledním čtvrtém díle se vrátily podobné postavy z prvního dílu. Hra je ve 3D, ale princip zůstal stejný.[2]

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Hodnocení na MobyGames.com[3]
Titul Hodnocení
Gobliiins 3.82 / 5
Gobliins 2: The Prince Buffoon 3.72 / 5
Goblins 3 3.96 / 5
Gobliiins 4 3.61 / 5

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BLATNÝ, Martin. Gobliiins [online]. 2000-10-08 [cit. 2011-07-11]. Dostupné online. 
  2. ZACH, Ondřej. Gobliiins 4: tři skřítci zachraňují krále [online]. 2009-04-20 [cit. 2011-07-11]. Dostupné online. 
  3. Gobliiins series [online]. MobyGames.com [cit. 2021-01-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]