Excalibur (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Excalibur
Periodicita měsíčník
Země Česká republika
První vydání leden 1991
Šéfredaktor Lukáš Ladra

Excalibur byl jedním z prvních časopisů v tehdejším Československu zaměřených na počítačové hry.

Byl vydáván Martinem Ludvíkem, první číslo vyšlo v lednu roku 1991. Název Excalibur vymyslel jeho první šéfredaktor Lukáš Ladra. Časopis původně vycházel jako černobílý měsíčník (s barevnou obálkou – v té době tvořen na počítači Atari ST), po prvních deseti číslech jako celobarevný. Zpočátku byl orientován především na hry pro počítače Amiga, později se zaměřil na rozšířenější platfomu PC. Za celou dobu jeho existence bylo vydáno přesně 80 čísel, měnila se periodicita vydávání (od měsíce až k týdnu), cena i rozsah.

Lukáš Ladra postupně vybudoval první redakci časopisu, ve které byli např. Jakub Červinka (Červ) a pozdější šéfredaktoři Excaliburu, dvojice Jan Eisler (ICE) a Andrej Anastasov (Andrew). Jeho redaktoři-recenzenti měli mimo jiné přezdívky JKL, Muddog, Genagen (Petr Chlumský, později jeden z autorů herního pořadu GamePage), Lewis (Tomáš Smolík, později časopis Level), Tomáš Mrkvička (později časopis Score), Rattle (Pavel Hacker), VotaN, pozdější šéfredaktoři Stanislav Procházka, Tomáš Staněk a Pavel Žďárek (později časopis Gamestar, XGen).

Původní vydavatel, Martin Ludvík, od zrušení projektu několik let na svém blogu sliboval herní komunitě jeho znovuoživení, žádný z termínů spuštění nového projektu však nedodržel.

V červnu 2016 vydavatelství Mladá fronta a.s. koupila doménu excalibur.cz a naznačila, že chystá znovuobnovení projektu Excalibur. Na doméně Excalibur.cz se o několik dní později objevila stránka s nápisem „EXCALIBUR SE VRACÍ“ a zřejmě s náhledem nového časopisu.

Dnes je zde web o MMO hrách.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]