Přeskočit na obsah

Lukáš Ladra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lukáš Ladra
Lukáš Ladra, první šéfredaktor časopisu Excalibur
Lukáš Ladra, první šéfredaktor časopisu Excalibur
Narození12. října 1966
Československo Žatec, Československo
Úmrtí19. března 2012 (ve věku 45 let)
Česko Praha, Česko
Národnostčeská
Povolánígrafik DTP
Znám jakozakladatel časopisu Excalibur, recenzent počítačových her, úspěšný hráč MTG,
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lukáš Ladra (pseudonym L.L.G.) (12. října 1966, Žatec, Československo19. března 2012, Praha, Česko) byl zakladatelem a prvním šéfredaktorem Excaliburu, prvního českého časopisu věnovaného počítačovým hrám, recenzent počítačových her a výrazná osobnost českého světa hry Magic: The Gathering.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Lukáš Ladra se narodil v Žatci. Jeho otec byl stavební inženýr, matka byla učitelkou. Když v Žatci skončil první třídu základní školy, odstěhovala se rodina do Prahy. Po ukončení základní školy studoval Lukáš na Střední průmyslové škole stavební v Dušní ulici v Praze. Po maturitě pracoval rok v Nymburce jako stavební mistr, poté byl přijat na pražskou Právnickou fakultu UK. Ze studií ve 2. ročníku odešel a až do listopadu 1989 pracoval na stavbě jako zedník.

Ještě na střední škole se stal uživatelem počítače ZX Spectrum, později si pořídil počítač Amiga a stal se členem jeho klubu. Zde se seznámil s Martinem Ludvíkem, a protože Ludvík měl k dispozici výkonný počítač a velký monitor, začali společně ve druhé polovině roku 1990 připravovat vydávání časopisu věnovaného výlučně počítačovým hrám. Lukáš Ladra pro časopis vymyslel název Excalibur a stal se jeho šéfredaktorem. První číslo, které vyšlo v lednu 1991, bylo černobílé s barevnou obálkou a prakticky jej musel napsat a typograficky upravit sám. Teprve postupně vybudoval malou redakci časopisu, ve které byli např. Jakub Červinka (Červ) a pozdější šéfredaktoři Excaliburu, dvojice Jan Eisler (ICE) a Andrej Anastasov (Andrew). Lukáš Ladra podepisoval své recenze pseudonymem L.L.G., za což si později mezi přáteli vysloužil přezdívku „Guláš“.

Časopis provázely nečekané potíže, které souvisely s polistopadovým vývojem společnosti. Rozpadla se dosavadní distribuční síť novin a časopisů, a přestože byl o časopis mezi mladými lidmi velký zájem, nedostal se na všechny prodejní stánky. Také tiskárny teprve čekaly na privatizaci, odsouvaly tisk nového časopisu na pozdější termíny, a proto Excalibur nedodržoval plánovanou měsíční periodicitu. Vydavatel Martin Ludvík navíc odmítal soustředit své úsilí na celkem úspěšný časopis a souběžně zahajoval vydávání dalších dvou až tří titulů, které vždy komerčně propadly. Když neuspěla snaha redakce dohodnout s vydavatelem větší podporu Excaliburu, Lukáš Ladra z redakce odešel[kdy?] a své recenze již zveřejňoval pouze sporadicky v časopise Score.

Po odchodu z Excaliburu se Lukáš Ladra profesionálně zabýval tvorbou podkladů pro polygrafický průmysl a spolupracoval s řadou časopisů. Jeho celoživotní zálibou se stala sběratelská karetní hra MTG (Magic: The Gathering). Dosáhl ve hře řadu úspěchů jak na turnajích v USA,[1] tak v Evropě.

Zemřel nečekaně v březnu 2012. Rozloučit se s „otcem české herní žurnalistiky“[2], jak jej pojmenoval František Fuka, přišlo mnoho jeho přátel, kteří si tím připomněli začátky rozvoje počítačových her v Čechách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]