Level (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Časopis Level

Zaměření:

Hlavní:
Hry pro platformu PC
Konzole
Vedlejší:
Hardware
Software
Film, Hudba

Vydavatel:

Interval vycházení:

1× měsíčně

Příloha standardní verze:

Digitálně distribuovaná hra[1]

Podobné magazíny:

Související články

Level je český časopis se zaměřením na počítačové hry. Vycházel pravidelně každý měsíc od ledna 1995 do května 2013, kdy vydavatelství Burda oznámilo, že číslo 230 bude posledním. Následně bylo oznámeno, že značku Level koupilo vydavateleství Naked Dog, jehož majitelem je bývalý šéfredaktor Ondřej Průša.[2] Číslo 231 pro červen/červenec vyšlo 28. června 2013 pod vedením tří bývalých šéfredaktorů časopisu – Průša, Martin Bach, Petr Poláček. Se změnou vydavatele došlo i k několika změnám. Časopis začal vycházet bez DVD přílohy, ale s plnou hrou ve formě klíče na digitální distribuce, s nižší cenou, 99 Kč, i pozměněným obsahem, ve kterém chybí novinky a preview a více obsahu je věnované tematickým článkům. Od čísla 245 není součástí časopisu ani plná hra. Počínaje číslem 235 začíná LEVEL zkušebně vycházet i v elektronické verzi. V redakci působí zkušení autoři – Lukáš Grygar, Pavel Dobrovský, Jiří Pavlovský aj.

Charakter časopisu[editovat | editovat zdroj]

Časopis Level je druhým nejčtenějším herním magazínem v Česku (2014 – http://www.unievydavatelu.cz/). Jeho jediným konkurentem je v současné době časopis Score. Partnerským webem je Games.cz, na který svými články přispívají mimo jiné i redaktoři Levelu. Jedno číslo časopisu Level má 116 stran.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Level se jako herní časopis zaměřuje primárně na hry, a to jak na ty pro platformu PC, tak na konzolové, handheldové i tabletové. Mimo her se Level zabývá i hardwarem, softwarem, filmy a hudbou. Pravidelnou část také tvoří komentáře vývojáře Daniela Vávry (Mafia), Lukáše Macury ze studia Cinemax, recenzenta Michala Rybky i Jana Herodese a Radka Friedricha, kteří pracují v pražském Disney Mobile Games Studio.

Seznam částí časopisu[editovat | editovat zdroj]

 • Redakce – První část obsahuje úvodník a technické informace o Levelu. Následují dopisy čtenářů, informace o přiložené plné hře, shrnutí dění v herním světě v uplynulém měsíci a kulturní okénko.
 • Recenze – Nejrozsáhlejší část časopisu hodnotící finální verze her.
 • Téma čísla – Několik herně zaměřených článků. Příklady témat: Jak se hraje v Číně, Gran Turismo Academy, Kickstarter na rozcestí.
 • Reaktor – Publicistická část s komentářem redakce, Michala Rybky (Wolfův revír), Dana Vávry (Jáma pekel), Lukáše Macury (Za pět minut 12) a Jana Herodese (Herodes na tabletách).
 • Rozhovor – Rozhovor s osobností herní scény.
 • Fenomén – Sekce rozebírající současné herní fenomény a akce (let's play, LARP Stalker, spojení her a komiksů)
 • Dílna – Informace o nezávislé tvorbě. Obsahuje rozhovory s tvůrci nebo profil vybraného studia a rubriku Radka Friedricha Utrpení mladého vývojáře.
 • Retro Level – Rozsáhlá sekce s vlastní retro obálkou. Uvnitř jsou články o historii vzniku určité hry (Making of...), pohled na dobový hardware (Rybkova nora), čtyři oblíbené hry herních vývojářů ze zahraničí (Osobní legendy) a popis vybrané retro hry (Retronaut).
 • Tech – Rubrika zaměřená na hardware a technologie (herní konzole, virtuální realita, telefony, herní enginy).

Poznámka: jednotlivé části v seznamu jsou řazeny tak jako v časopise.

Třinácté číslo[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2003 do restartu časopisu v červnu 2013 vycházelo v jednom roce 13 čísel Levelu. Ono třinácté číslo vycházelo z toho důvodu, že se před Vánoci objeví spousta nových her, jejichž recenze by se do jednoho čísla nevešly. Zajímavostí je, že autoři časopisu měli v červnu dvě uzávěrky, aby vánoční číslo zapadalo do harmonogramu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. [1] PROČ JSME ZRUŠILI PLNOU HRU V LEVELU?
 2. [2]