Goblin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Titulní strana knihy George MacDonalda Princezna a skřítci, vydání z roku 1920, ilustrace od Jessie Willcox Smith
Tento článek je o folklórní postavě. Další významy jsou uvedeny na stránce Goblin (rozcestník).

Goblin je šibalská či zlá bytost malého vzrůstu z anglického folklóru, podobná českým skřítkům či šotkům. Podobají se také různým anglickým domácím duchům jako je hob a brownie, případně zlovolným impům, ale i trpaslíkům a gnómům. Goblini se často objevují ve fantasy.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Anglické goblin bylo poprvé zaznamenáno ve 14. století a je pravděpodobně odvozeno ze starofrancouzského gobelin, což je mimo jiné jméno ďábla či démona, který měl strašit v okolí normanského města Évreux. Může však také pocházet z německého kobold, starořeckého kobalos „darebák, lump“ nebo vlastního jména Gobel.

Z anglického goblin je pak odvozeno coblyn, označující podobnou bytost ve velšském folklóru. Varianty zápisu jsou gobblin, gobeline, gobling, goblyn a gobbelin.

Místní jména[editovat | editovat zdroj]

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

Fantasy goblin

Moderní fantasy[editovat | editovat zdroj]

Goblin se objevuje už v Tolkienově poemě Goblin Feet z roku 1915, v pozdějších pracích ze Středozemě je slovo goblin používáno jako synonymum pro orc, do češtiny překládané jako skřet, a to především postavami hobitů.

V pozdější fantasy se objevují zpravidla jako zlovolné plemeno malých bytostí příbuzných orkům. Často jsou překládáni jako skřeti a lze je například nalézt v stolních a počítačových hrách jako je Dungeons & Dragons, Warhammer nebo Warcraft, vyskytují se také v knihách o Harry Potterovi. Jméno Goblin nese mnoho antagonistů v komiksech o Spider-manovi, nejznámější jsou Green Goblin, Hobgoblin a New Goblin.

Mezi díla kde se objevují tyto folklórní bytosti a mají jejich jméno přímo v názvu patří tato:

Hobgoblin[editovat | editovat zdroj]

Hobgoblin je bytost podobná goblinovi, její jméno je vytvořeno přidáním slova hob, které označuje domácí ohniště či domácího ducha. V Tolkienově Hobitovi i pozdějším fantasy toto slovo často označuje větší a silnější variantu goblina.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]