Dungeons & Dragons

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dungeons & Dragons

Autor: Gary Gygax a Dave Arneson; 3. edice: Monte Cook, Jonathan Tweet a Skip Williams
Vydavatel: Tactical Studies Rules
Wizards of the Coast
Datum vydání: 1974 (D&D Original)
1977-79 (AD&D 1. edice)
1989 (AD&D 2. edice)
2000 (D&D 3. edice)
2003 (D&D 3.5 edice)
2008 (D&D 4. edice)
2014 (D&D 5. edice)
Druh hry: Fantasy

Dungeons & Dragons (zkráceně jako D&D[1] nebo DnD) je fantasy hra na hrdiny (RPG), vydaná společností Wizards of the Coast. Původní Dungeons & Dragons, vytvořené Garym Gygaxem a Davem Arnesonem, bylo poprvé vydáno v roce 1974 Gygaxovou firmou Tactical Studies Rules (TSR). Systém byl původně odvozen ze stolních her, přičemž variace hry Chainmail posloužila jako jeho základ.[2] Publikace D&D je obecně považována za počátek moderních her na hrdiny a v širším smyslu počátek celého RPG[3] a MMORPG průmyslu.

Hráči D&D si vytvářejí fiktivní postavy, které se vydávají na imaginární dobrodružství ve fantasy světě. Postavy tvoří družinu, která jedná s obyvateli světa (a postavy jednají navzájem). Společně pak bojují s rozličnými druhy fiktivních nestvůr, řeší záhady a problémy, získávají poklady a vědomosti.[3] V průběhu hry získávají postavy zkušenostní body, čímž se v průběhu několika sezení stávají stále mocnějšími. D&D se od tradičních figurkových válečných her odlišuje v tom ohledu, že přiděluje každému hráči ve hře konkrétní postavu, a nikoliv celé legie nebo armády. D&D také přináší koncept Pána Jeskyně (v orig. Dungeon Master, zkracováno DM nebo PJ), což je vypravěč a rozhodčí, zodpovědný za tvorbu fiktivního prostředí hry, usměrňování hráčských postav a ztvárnění podpůrných elementů – cizích (nehráčských) postav apod.[1]

Hra se obvykle vyvíjí v průběhu řady setkání hráčů a PJ, v kterémžto případě se nazývá tažením, sezením nebo kampaní. Obvykle hraje hráč jen jednu postavu, byť některé hry umožňují jich ztvárnit najednou i více. Hráči a PJ sledují vývoj činnosti postavy, její charakteristiky a majetky s použitím papíru a tužky, případně jejich elektronického ekvivalentu. Vydaná pravidla hry vysvětlují, jak vytvořit a vybavit postavu, jak fungují její síly a schopnosti, jak probíhají různá jednání a boj a stejně tak i magické předměty a kouzla, pro tento žánr typická. Leč pravidla také vyzývají PJ, aby je upravil tak, aby vyhovovaly jak prostředí, tak i skupině hráčů, s nimiž hraje.

Hra byla inspirací pro řadu dalších her podobného typu, v České republice například inspirovala tvůrce hry Dračí doupě (DrD) či Dračí doupě Plus (DrD+). Existují i fanouškovské překlady různých edic této hry, i té nejnovější, páté edice. Jsou dostupné na D20 v Kostce (viz externí odkazy).

Nakladatelství Mytago oznámilo vydání hry Jeskyně a draci, která měla původně vyjít v roce 2017 na základě OGL licence. Mělo jít o český klon založený na původních pravidlech D&D páté edice. Hra ovšem doposud nevyšla.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Mead, Malcomson; Dungeons & Dragons FAQ
  2. Birnbaum 2004
  3. a b Williams, Hendricks & Winkler 2006 Introduction

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dungeons & Dragons na anglické Wikipedii.

  • Mead, Lawrence; Malcomson, Ian. Dungeons & Dragons FAQ [online]. Wizards of the Coast [cit. 2008-10-03]. Dostupné online. 
  • BIRNBAUM, Jon. Gary Gygax Interview [online]. Game Banshee, Červenec 20, 2004 [cit. 2007-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-02. Archivovaná kopie článku z 2009-07-13:, page 2