Plošinovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yo Frankie!

Plošinovka (někdy též skákačka, hopsačka nebo platformovka; anglicky platform game, platformers) je videoherní žánr. Úkolem hráče je dostat se z jednoho místa na druhé. Cestu mu většinou znepříjemňují různé pasti a protivníci. V některých hrách tohoto typu se musí hráč protivníkům vyhýbat nebo naopak s nimi bojovat. Cestou hráč sbírá různé předměty, které mu mohou pomoci. Hry jsou většinou arkády – obtížnost se postupně stupňuje a zvyšuje se počet pastí. Plošinovky prověřují postřeh a hbitost hráče.

Historie[editovat | editovat zdroj]

SuperTux

Plošinovky se poprvé objevily v roce 1980. Tehdy ještě nebyly herní konzole, schopné zobrazit trojrozměrný obraz, byly omezeny statickým herním světem a hrdina byl viděn pouze z profilu.

Ve hře Pitfall! z roku 1982 se poprvé objevila technologie na sebe navazujících obrazovek.

V roce 1985, společnost Nintendo vydala pro konzoli Nintendo Entertainment System revoluční plošinovku Super Mario. Hra byla naplněna velkými a složitými úrovněmi. Stala se se příkladem pro budoucí tvůrce hry, a dokonce i dnes ji mnozí lidé považují za jednu z nejlepších videoher. Hra měla fantastickou popularitu. Prodalo se 40 milionů kusů, čímž se hra zapsala do Guinnessovy knihy rekordů[1]. Hlavní postava Mario se díky tomu stal symbolem firmy Nintendo. V 90. létach se začali vyvíjet 3D platformové hry. V roce 1996 se vydali tři 3D herné tituly s názvem Crash Bandicoot pro Playstation 1, Super Mario 64 pro Nintendo 64 a Bubsy 3D taky pro Playstation 1 co je taky považovaná za jednu z nejhorších her vytvorených pro videohernou konzoli Playstation.

Příklady her[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Platform game na anglické Wikipedii.

  1. BAUM, Petr. Průvodce herními žánry – plošinovky a arkády [online]. živě.cz, 2011-4-12 [cit. 2015-07-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]