Fortnite Battle Royale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fortnite Battle Royale
VývojářEpic Games (e)
VydavatelEpic Games (e)
EngineUnreal Engine 4
PlatformyMicrosoft Windows
macOS
Playstation 4
Xbox One
iOS
Nintendo Switch (e)
Datum vydání2017 (e)
Žánrbattle royale (e)
Módymultiplayer videohra (e)
Médiadigitální distribuce
App Store
PlayStation Store
Xbox Live Marketplace
Nintendo eShop (e)
Webové stránkywww.epicgames.com/fortnite/en-US/buy-now/battle-royale (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Fortnite Battle Royale je multiplatformní free-to-play videohra vyvíjená studiem Epic Games. Byla vydána pro Microsoft Windows, macOS, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS a Android. Je založená na hře Fortnite, kooperativní survival hře s prvky stavění. V listopadu 2018 měla hra přes 200 milionů registrovaných hráčů, když v září 2018 si hru zahrálo 78 milionů unikátních hráčů.[1]

Epic Games se inspirovali hlavně hrou PlayerUnknown's Battlegrounds, která vyšla v březnu 2017 a nejvíce popularizovala žánr battle royale. Vývojáři vytvořili ve své hře Fortnite mód ve stylu battle royale, později z něj byla vytvořena samostatná free-to-play hra s mikrotransakcemi. Od spuštění hry do prosince 2018 přesáhly tržby z mikrotransakcí 3 miliardy USD (přes 67 mld. Kč), pouze za duben 2018 pak 318 mil. USD (asi 6,5 mld. Kč).[2]

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Fortnite Battle Royale lze hrát samostatně nebo v malých skupinách (max. 4 hráči). Cílem hry je zůstat poslední naživu ze 100 hráčů. Na začátku hry je 100 hráčů spuštěno z létajícího autobusu na mapu, na níž jsou náhodně generované zbraně, elixíry a další vybavení. Průběhem času se bezpečná zóna zmenšuje a hráči mimo tuto zónu (okolo probíhá bouře) dostávají body poškození (mohou i zemřít). Tak jsou přežívající hráči tlačeni do menších a menších prostorů a jsou nuceni se střetávat. Hráči mohou poraženým nepřátelům vzít vybavení.

To, co tuto hru odlišuje od ostatních her žánru se Battle Royale, je systém stavění. Většina objektů v prostředí se dá zničit krumpáčem pro zisk surovin (dřevo, kámen a železo), které mohou být použity pro stavbu opevnění s limitovanou odolností, jako např. zdi, schody a rampy. Tyto objekty mohou být použity pro rychlejší pohyb krajinou nebo ochranu před střelbou. Vyhrává ten, který jako poslední zůstane na živu.

Sezóny[editovat | editovat zdroj]

Každých příbližne 70 dní ve Fortnitu vyjde nová sezóna. Každá sezóna je něčím tématická (např. Halloween, Vánoce, vesmír) a zpravidla přináší změnu mapy (nejčastěji se změní nějaká nepopulární a nudná lokace nebo část mapy) a nový Battle Pass. Momentálně je ve Fortnitu 7. sezóna, která začala 5. prosince 2018 a skončí pravděpodobně 28. února 2019, jedná se zatím o nejdelší sezónu.

V prosinci 2018 začala Season 7 a přibyly skiny na zbraně a na vozidla. Velký ledovec narazil do klasické Fortnite mapy a jedna třetina mapy je pod sněhem. Byla také přidána letadla.

V prosinci 2018 byl také přidán creative mode, kde má každý hráč svůj ostrov, kam může pozvat jiné hráče a kde si může dělat prakticky cokoliv od miniher až po boje s jinými hráči.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PALMERI, Christopher. Fortnite Now Has 200 Million Players, Up 60% From the Last Count. www.bloomberg.com [online]. Bloomberg, 2018-11-27 [cit. 2018-12-11]. Dostupné online. 
  2. Fortnite: Battle Royale passes $1 billion revenue milestone. TechSpot [online]. [cit. 2018-12-11]. Dostupné online. (anglicky)