Fortnite Battle Royale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fortnite Battle Royale
Fortnite Battle Royale
Fortnite Battle Royale
VývojářEpic Games (e)
VydavatelEpic Games (e)
EngineUnreal Engine 4
PlatformyMicrosoft Windows
macOS
Playstation 4
Xbox One
iOS
Nintendo Switch
Android (e)
Datum vydání26. září 2017 (Microsoft Windows, macOS, Playstation 4 a Xbox One)
2. dubna 2018 (iOS)
12. června 2018 (Nintendo Switch)
9. srpna 2018 (Android) (e)
Žánrbattle royale (e)
Módymultiplayer videohra (e)
Médiadigitální distribuce
App Store
PlayStation Store
Xbox Live Marketplace
Nintendo eShop (e)
Webové stránkywww.epicgames.com/fortnite/ (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Fortnite Battle Royale je multiplatformní free-to-play videohra vyvíjená studiem Epic Games. Byla vydána pro Microsoft Windows, macOS, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS a Android. Je založená na hře Fortnite, kooperativní survival hře s prvky stavění. V listopadu 2018 měla hra přes 200 milionů registrovaných hráčů, když v září 2018 si hru zahrálo 78 milionů unikátních hráčů.[1]

Epic Games se inspirovali hlavně hrou PlayerUnknown's Battlegrounds, která vyšla v březnu 2017 a nejvíce popularizovala žánr battle royale. Vývojáři vytvořili ve své hře Fortnite mód ve stylu battle royale, později z něj byla vytvořena samostatná free-to-play hra s mikrotransakcemi. Od spuštění hry do prosince 2018 přesáhly tržby z mikrotransakcí 3 miliardy USD (přes 67 mld. Kč), pouze za duben 2018 pak 318 mil. USD (asi 6,5 mld. Kč).[2]

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Fortnite Battle Royale lze hrát samostatně nebo v malých skupinách (max. 4 hráči). Cílem hry je zůstat poslední naživu ze 100 hráčů. Na začátku hry je 100 hráčů spuštěno z létajícího autobusu na mapu, na níž jsou náhodně generované zbraně, elixíry a další vybavení. Průběhem času se bezpečná zóna zmenšuje a hráči mimo tuto zónu (okolo probíhá bouře) dostávají body poškození (mohou i zemřít). Tak jsou přežívající hráči tlačeni do menších a menších prostorů a jsou nuceni se střetávat. Hráči mohou poraženým nepřátelům vzít vybavení.

To, co tuto hru odlišuje od ostatních her žánru se Battle Royale, je systém stavění. Většina objektů v prostředí se dá zničit krumpáčem pro zisk surovin (dřevo, kámen a železo), které mohou být použity pro stavbu opevnění s limitovanou odolností, jako např. zdi, schody a rampy. Tyto objekty mohou být použity pro rychlejší pohyb krajinou nebo ochranu před střelbou. Vyhrává ten, který jako poslední zůstane na živu.

Sezóny[editovat | editovat zdroj]

Každých 70 dní ve Fortnitu vyjde nová sezóna. Každá sezóna je něčím tématická (např. Léto, Halloween, Vánoce, Vesmír) a zpravidla přináší změnu mapy (nejčastěji se změní nějaká nepopulární a nudná lokace nebo část mapy) a nový Battle Pass. Momentálně je ve Fortnitu 11. sezóna.

V prosinci 2018 začala Season 7 a přibyly skiny na zbraně a na vozidla. Velký ledovec narazil do klasické Fortnite mapy a jedna třetina mapy je pod sněhem. Byla také přidána letadla.

V prosinci 2018 byl také přidán creative mode, kde má každý hráč svůj ostrov, kam může pozvat jiné hráče a kde si může dělat prakticky cokoliv od miniher až po boje s jinými hráči.

Na přelomu února a března odstartovala Sezóna 8 s pirátskou tématikou. Přibyl i nový biom džungle na severovýchodě ostrova. Přibyla děla, se kterých lze střílet ohnivé koule a je možné vystřelit i sebe. Byla odstraněna letadla, golfová vozítka a nákupní košíky. Sezóna trvá 70 dní jako obvykle a končí 9.května.

Mezi 9. květnem a 1. srpnem probíhala sezóna 9, ve které nastalo hodně změn. Byly přidány nové lokace Mega Mall, Neo Tilted a Pressure Plant. Pressure Plant vychází ze sopky ze sezóny 8 a Neo Tilted vychází z Tilted Towers z předchozích sezón. Další změnou je lokace Polar Peak, která byla dříve celý hrad, ale teď z něj zbylo jen pár věžiček. Také byly přidány nové létající platformy ve vzduchu a také byly postaveny po Fortnite mapě trubky, kterými můžou hráči létat.

14. října odstartovala chapter 2 – season 1. Byla přidána zbrusu nová mapa s novými lokacemi a novým vozidlem – lodí zvanou "motorboat". Na mapě je mnohem více vody a jde nově i plavat a rybařit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PALMERI, Christopher. Fortnite Now Has 200 Million Players, Up 60% From the Last Count. www.bloomberg.com [online]. Bloomberg, 2018-11-27 [cit. 2018-12-11]. Dostupné online. 
  2. Fortnite: Battle Royale passes $1 billion revenue milestone. TechSpot [online]. [cit. 2018-12-11]. Dostupné online. (anglicky)