Iron Man
Iron Man je fiktivní postava komiksových příběhů např. o Avengerech vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v komiksovém sešitu Tales of Suspense #39 roku 1963. Postavu vymyslel Stan Lee, do příběhu ji rozpracoval Larry Lieber a výtvarně ji ztvárnili Don Heck a Jack Kirby.
Obsah
Vydání[editovat | editovat zdroj]
Stan Lee roku 1963 přišel s myšlenkou nového hrdiny, kterým měl být typický úspěšný kapitalista. S tímto konceptem přišel úmyslně v období probíhající Studené války. Nový hrdina měl reprezentovat americký vývoj. Tak vznikl příběh Tonyho Starka – amerického průmyslníka, velmi úspěšného prodejce zbraní. Lee se později nechal slyšet, že tímto pojetím šel proti zajetým kolejím komiksových hrdinů a že věřil, že se Iron Man ujme. Jako inspirace pro charakter Tonyho Starka posloužil Howard Hughes.
Původní oblek Iron Mana měl ocelově šedou barvu, v dalším čísle Tales of Suspense #40 byl změněn na zlatý, a konečně v 48. čísle na zlato-červený. Na počátku byl Iron-Man hlavní zbraní proti komunistům a bojoval proti vietnamským špionům. Od roku 1964 byl celý koncept komiksu Tales of Suspense přeměněn a nově se v něm objevovaly pouze příběhy Iron Mana a „Kapitána Ameriky“. V dubnu 1968 se objevil ve svém vlastním prvním komiksu Iron Man and Sub-Mariner a od května téhož roku ve své sérii The Invincible Iron Man. První série byla vydávána od roku 1968 do 1996 a čítala 332 čísel.
Druhá série The Invincible Iron Man Vol. 2 byla vydávána jeden rok od listopadu 1996 do listopadu 1997. Jejími hlavními autory byli Jim Lee, Scott Lobdell, Jeph Loeb a výtvarníci Whilce Portacio a Ryan Benjamin. Třetí série The Invincible Iron Man Vol. 3 byla vydávána od roku 1998 do 2004. Ta čítala 89 čísel. Hlavními autory byli Kurt Busiek a Roger Stern. Čtvrtá série The Invincible Iron Man Vol. 4 byla vydávána v období let 2005 až 2009 a čítala 16 čísel. Ještě během vydávání čtvrté série začala být vydávána i série pátá (od roku 2008), která čítala 33 čísel a byla ukončena v únoru 2011. Hlavními autory byli Matt Fraction a Salvador Larroca. Celkem bylo vydáno již přes 500 čísel. Fraction pokračoval i 29 čísly počítaným k první sérii (#500-527 a #500.1). V jiném řazení vystupuje tato pátá série s titulem The Invincible Iron Man a ostatní pouze jako Iron Man vol. 1, 2, 3 nebo 4.
Od listopadu 2012 do října 2014 byla v rámci Marvel NOW! vydávána šestá série, jejím autorem byl Kieron Gillen a čítala 31 čísel. V listopadu 2014 začala být vydávána série The Superior Iron Man, jejím autorem byl Tom Taylor a kreslíři Yildiray Çinar, Laura Braga a Felipe Watanabe. Po přechodu k All-New, All-Different Marvel byla v roce 2015 nahrazena sérií Invincible Iron Man Vol. 2, kterou psal Brian Michael Bendis a kreslili David Marquez a Mike Deodato Jr.. Série čítala 14 čísel a v listopadu 2016 byla nahrazena navazující sérií Invincible Iron Man Vol. 3. Tu i nadále psal Brian Michael Bendis a nově kreslil Stefano Caselli. Bendis využil předchozí sérii pro představení nové superhrdinky Riri Williamsové (poprvé představena v Invincible Iron Man Vol. 2 #7), která si sestrojila vlastní oblek a v sérii Invincible Iron Man Vol. 3 se stala hlavní protagonistkou série pod superhrdinským jménem Ironheart. Bendis během roku 2016 představil další sérii o Iron Manovi s názvem International Iron Man, kterou kreslil Alex Maleev. Série byla později v roce 2016 nahrazena navazující sérií Infamous Iron Man, ve které pokračovalo stejné tvůrčí duo. Roli Iron Mana zde převzal Victor von Doom.
Hlavní série[editovat | editovat zdroj]
- Tales of Suspense #39–99 (březen 1963 – březen 1968)
- Iron Man #1–332 (květen 1968 – září 1996)
- Iron Man vol. 2, #1–13 (listopad 1996 – listopad 1997)
- Iron Man vol. 3, #1–89 (únor 1998 – prosinec 2004)
- Iron Man vol. 4, #1–35 (leden 2005 – leden 2009)
- The Invincible Iron Man #1–33, 500–527 (červenec 2008 – únor 2011; březen 2011 – prosinec 2012)
- Iron Man vol. 5, #1–28 (listopad 2012 – červen 2014)
- Superior Iron Man, #1–9 (listopad 2014 – červen 2015)
- Invincible Iron Man Vol. 2 #1–14 (říjen 2015 – říjen 2016)
- Invincible Iron Man Vol. 3 #1–11 (listopad 2016 – září 2017)
- Invincible Iron Man Vol. 1 #593–600 (říjen 2017 – květen 2018)
- Tony Stark: Iron Man Vol. 1 #1–… (červen 2018 – …)
Spin-Off a Mini-série[editovat | editovat zdroj]
|
|
Fiktivní biografie postavy[editovat | editovat zdroj]
Anthony Edward Stark se narodil na newyorském ostrově Long Island. Jeho otec byl slavný vývojář a obchodník Howard Stark, který na Long Islandu založil společnost Stark Industries, která se specializuje na zbraně hromadného ničení. Tony byl již od útlého věku génius, v patnácti letech byl přijat na Massachusettský technologický institut, kde studoval elektroinženýrství a fyziku.
V dospělosti převzal vedení společnosti, neboť jeho rodiče zemřeli při autenohodě, a vyráběl zbraně pro americkou armádu. Při jedné prezentaci svých zbraní ve Vietnamu během vietnamské války byl zasažen šrapnely a zajat Wong-Chuem, který ho po operaci nutil sestrojit nejmodernější zbraně. Zmíněnou operaci provedl Ho Yinsen, fyzik a držitel Nobelovy ceny, který byl také vězněm. Jelikož šrapnely mířily do Starkova srdce, Yinsen vynalezl magnetické zařízení na jejich zadržení. Poté společně s Yinsenem vytvářeli ocelový oblek, s kterým později utekl ze zajetí. Během let autoři měnili prostředí a konflikty, kde byl Tony Stark zraněn a vězněn. Od vietnamské války, přes válku v Zálivu až po Afghánistán. Díky obleku utekl a vyhledal americkou základnu. Po cestě potkal zraněného vojáka Jamese Ruperta Rhodese, z kterého se později stal jeho přítel.
Zpátky doma zjistil, že bez magnetického zařízení by zemřel, proto ho musel každý den dobíjet v obleku Iron Mana. Jako krytí sloužila historka, že Iron Man je Tonyho bodyguard a maskot firmy. Pravdu sdělil jen své sekretářce Virginii „Pepper“ Potts. V původních příbězích byl silným antikomunistou, ale postupem času se jeho charakter přerodil a přestal dodávat zbraně americké armádě. Dále jen vyvíjel technologie a vylepšení pro S.H.I.E.L.D., Avengers a X-Meny.
Postupem času (a technologií) si Stark vybudoval lepší a modernější napájecí zařízení a vylepšil svůj oblek (např. mohl létat do vesmíru), z kterého učinil silnou zbraň. Ve skutečném roce 1979 si prošel těžkou závislostí na alkoholu (v příbězích Demon in a Bottle). Později jeho rival Obadiah Stane ho manipuloval tak, aby u něj vyvolal emoční záchvaty, a tím ho připravil o vliv ve společnosti. Stark na dlouhou dobu přišel o svou společnost i identitu Iron Mana, kterou převzal James Rupert Rhodes. Nakonec se však vzpamatoval a vrátil se do obleku Iron Mana, kdy Rhodes získal svůj vlastní. Společně porazili Stanea, který nakonec spáchal sebevraždu.
Připojení k Avengers[editovat | editovat zdroj]
Po porážce Stanea se stal Stark členem Avengers, superhrdinského týmu, který má chránit svět. Následně Zemi přepadl Loki se svou armádou a Avengers ho porazili. Pak pokračoval ve zneškodňování padouchů jako Whiplash, Fire, Mandarin, … Během té doby se stal idolem a vyspělost jeho obleků byla na velmi vysoké úrovní.
Krize Ultrona[editovat | editovat zdroj]
Stark pak objevil umělou inteligenci, kterou nahrál do těla, které vyzbrojil a nazval ho Ultron. Ultron ale začal páchat zlo a snažil se zničit Zemi. Spoustu lidí zabil a Avengers ho pak museli zastavit. Po této události Stark upadl do depresí a byl vnímán negativně a na rok se vzdal role Iron Mana, do které se ale nakonec vrátil.
Občanská Válka[editovat | editovat zdroj]
Když Nicka Furyho nahradila v ředitelování S.H.I.E.L.D.U., zavedla zákon superhrdinů, který vypovídá o tom, že superhrdinové budou oficiálně zapsaní. Za tento zákon se Stark s většinou superhrdinů postavil. Proti byl Captain America a hrstka superhrdinů. To vedlo k Občanské válce superhdinů která skončila porážkou Rogerse. Ten pak v ústraní založil tým Secret Avengers, který se pak nakonec spojil s Avengers a vytvořili nový tým Avengers.
Iron Man je členem celé řady týmů Marvel, např. Avengers nebo Ultimates.
Marvel NOW![editovat | editovat zdroj]
Po relaunchi Marvel vesmíru (Marvel NOW!) Tony Stark vynalezl novou umělou inteligenci nazvanou P.E.P.P.E.R a připojil se ke Strážcům Galaxie. Po událostech eventu AXIS byla jeho osobnost pozměněna a Stark se stal znovu více sobeckým, zištným a závislým na alkoholu. V sérii Superior Iron Man vynalezl nový techno-virus Extremis 3.0, který lidem mohl přinést krásu, zdraví a dokonce i nesmrtelnost. Rovněž si postavil nový, netradičně bílý oblek. Poté, co lidi nalákal na free verzi Extremis 3.0, jim začal účtovat neúnosný denní poplatek 100 dolarů.
Po událostech eventu Secret Wars a změnách spojených s All-New, All-Different Marvel, se Starkova osobnost vrátila před změny z Marvel NOW!. Postavil si nový oblek (netradičího tvaru) a vyvinul novou umělou inteligenci se jménem Friday. V minisérii International Iron Man bylo odhaleno, že Tony je adoptivní syn Starků, a že jeho skutečnou matkou je zpěvačka a tajná agentka S.H.I.E.L.D.u Amanda Armstrong. Na konci roku 2016 se zřekl role Iron Mana a jeho pozici převzala patnáctiletá studentka MIT Riri Williamsová, která vystupuje pod superhrdinským jménem Ironheart.
Česká vydání[editovat | editovat zdroj]
V České republice vydává komiksové knihy Iron Man nakladatelství Crew.
- 2010 – Iron Man - Extremis, (autoři: Warren Ellis a Adi Granov: Iron Man vol. 4 #1–6, 2005-06)
- 2013 – Ultimátní komiksový komplet #43: Iron Man - Extremis, (autoři: Warren Ellis a Adi Granov: Iron Man vol. 4 #1–6, 2005-06)
- 2013 – Ultimátní komiksový komplet #58: The Invincible Iron Man – Pět nočních můr, (autoři: Matt Fraction a Salvador Larroca: The Invincible Iron Man #1–7, 2008–09)
- 2014 – Ultimátní komiksový komplet #01: Iron Man – Démon v lahvi, (autoři: David Michelinie a John Romita jr.: Iron Man vol. 1 #120–128, 1979)
- 2015 – Ultimátní komiksový komplet #85: Marvel: Počátky – 60. léta, (autoři: Stan Lee, Larry Lieber a Don Heck: Tales of Suspense #39, 1963)
- 2015 – Ultimátní komiksový komplet #91: Invincible Iron Man – Tragédie a triumf, (autoři: Stan Lee, Archie Goodwin, Gene Colan a Johny Craig: Tales of Suspense #91–99, Iron Man and Sub-Mariner #1 a Iron Man vol. 1 #1–4, 1967–68).
- 2016 – Nejmocnější hrdinové Marvelu #05: Iron Man, (autoři: Kurt Busiek a Sean Chen: Iron Man Vol. 3 #1 a 2, 1998; Joe Quesada a Sean Chen: Iron Man Vol. 3 #26–30, 2000; Stan Lee, Larry Lieber a Don Heck: Tales of Suspense #39, 1963.
- 2017 – Ultimátní komiksový komplet #101: The Invincible Iron Man – Začátek konce, (autoři: Archie Goodwin a George Tuska: Iron Man vol. 1 #14-23, 1969–70)
Film a televize[editovat | editovat zdroj]
Film[editovat | editovat zdroj]
- 2008 – Iron Man – režie Jon Favreau, v hlavní roli Robert Downey Jr.
- 2010 – Iron Man 2 – režie Jon Favreau, v hlavní roli Robert Downey Jr.
- 2013 – Iron Man 3 – režie Shane Black, v hlavní roli Robert Downey Jr.
Ostatní filmy[editovat | editovat zdroj]
Iron Man se v MCU objevil nejen ve své triologii, ale i v dalších filmech Marvel Cinematic Universe:
- 2012 Avengers (film) v hlavní roli Robert Downey Jr.
- 2015 Avengers: Age of Ultron v hlavní roli Robert Downey Jr
- 2016 Captain America: Občanská válka hlavní roli Robert Downey Jr
- 2017 Spider-Man: Homecoming hlavní roli Robert Downey Jr
- 2018 Avengers: Infinity War hlavní roli Robert Downey Jr
- 2019 Avengers: Endgame hlavní roli Robert Downey Jr
Animované filmy a seriály[editovat | editovat zdroj]
- 1966 – The Marvel Super Heroes – seriál
- 1994–1996 – Iron Man – seriál, 26 dílů
- 2007 – The Invincible Iron Man – film
- 2009–2012 – Iron Man: Armored Adventures – seriál, 52 dílů
- 2013 – Iron Man: Rise of Technovore – film
- 2013 – Iron Man and Hulk: Heroes United – film
- 2014 – Iron Man and Captain America: Heroes United – film
Obleky, které se objevily ve filmech[editovat | editovat zdroj]
- Mark I – Toto je základní Iron Manovo brnění, které si vytvořil během zajetí nepřáteli. Vytvořil ho ze součástek na rakety Jericho. Pomocí tohoto brnění unikl ze zajetí. Tato brnění se ztratilo kdesi v poušti, kde ho našli vědci ze Stark Industries. Objevilo se ve filmu Iron Man (film).
- Mark II – Brnění, které Tony vyrobil, když se vrátil do Ameriky. Bylo neuvěřitelně silné a odolné jenže bylo nedotažené a časem se začaly objevovat chyby.Objevilo se ve filmu Iron Man (film).
- Mark III – Nové brnění při kterém se Tony snažil vyvarovat všech možných nedokonalostí jenž vznikly při výrobě Mark 2. Tento oblek měl barvu červenozlatou. Skládá se z 95 procent z Titanu a 5 procent ze zlata. Vevnitř je potažen kevlarem. Z tohoto brnění vychází všechny pozdější Tonyho brnění.
- Mark IV – Mark IV byl vytvořen po zničení Mark III v boji s Mongerem. U tohoto modelu byly výrazně vylepšeny pouze zbraně. Objevilo se ve filmu Iron Man 2.
- Mark V – Mark V je asi nejlehčí brnění Tonyho Starka, celé vyrobené z Titanu. Váží proto pouhých 30 kilogramů. Dá se přenášet z místa na místo v kufříku. Když se rozkládá, skenuje svého majitele. Pokud identity nesedí, tak brnění zloděje spoutá. Byl zničen při boji s Whiplashem. Objevilo se ve filmu Iron Man 2
- Mk VI – Mk VI je nejsilnější a nejvýkonnější brnění Tonyho Starka. Byla vyměněna hrudní část aby se lépe hodila do nového zdroje v Tonyho hrudi. Toto brnění je vyzbrojeno extrémně výkonnými lasery a různými zbraněmi. Toto brnění si ale Tony přestal používat, protože bylo nebezpečné i pro něj.
- Mark 7 – Mark 7 je nejvyzbrojenější a nejmodernější ze všech Tonyho brnění. Je velmi podobné Mark IV. Je vyzbrojené mnoha zbraněmi včetně raket a laserů. Motory na létání má umístěné na více místech. Toto brnění bylo navrženo aby dokázalo co nejrychleji dostat Tonyho do boje. Jde tedy o jakýsi lepší Mark V.
- Mark 8 – Toto brnění je složené v malé raketce, která přiletí k Tonymu a rozloží se na něm. Objevilo se ve filmu Avengers (film).
- War Machine – War Machine je brnění vyrobené speciálně do války. Patří námořnictvu a jeho pilotem je James Rhodes. Tohle brnění je vyrobeno z Mark II. Spolu s Tonym porazí James v tomto obleku Whiplashe.
- Iron Patriot – Toto brnění je vyrobeno z War Machine. Má barvy americké vlajky. Objeví se v Iron Man 3.
- Monger – Alias Iron Monger je brnění vyrobené z Mark I (konstrukčních poznámek Tonyho). Jeho pilotem je Obidiah Stane. Bylo doplněno o Omnium, téměř nezničitelnou slitinu. Jde o asi nejsilnější brnění na světě. Uzvedne až 50 tun. Naštěstí neměli Mark I a Mark II vyřešené ony nedodělky, kvůli kterým museli být odstraněni. Mark III proto chladem dokázal ochromit Mongera.
- Whiplash – Toto brnění má dvě úrovně, bez chráničů a s chrániči. Obě úrovně jsou vyzbrojeny plazmovými řetězy, které dokážou bez problémů cokoliv rozříznout. Jejich vynálezcem je Ivan Vanko, jenž chtěl pomstít svého otce Antona. Verze s chrániči vznikla pod HammerTech. Je velmi odolná vůči teplotám a všem možným zbraním.
- Mark 42 – Mark 42 se objeví ve filmu Iron Man 3. Je vybavené samonavigačním skládáním, což znamená, že se rozloží, po částech přiletí a složí se přímo na majiteli.
- Mark 43 – Mark 43 je vylepšena verze obleku Mark 42. Jsou zde přidány nové zbraně.
- Hulk Buster – Toto brnění vyrobil Tony Stark pro situace kdy potřebuje zkrotit Hulka. Do tohoto brnění Tony vlétává již oděn v některýh ze svých klasických brnění. Hulk Buster se objevil v Avengers: Age of Ultron.
- Mark 45 – V tomto brnění Tony porazil Ultrona. Vyrobil si ho po poškození Mark 43 a bylo změněno pouze designem. Objevilo se ve filmu Avengers: Age of Ultron.
- Mark 46 – Toto brnění Tony vyrobil po porážce Ultrona a byly do jěj přidány věci jako samosundavací helma, hasicí program, kovová pouta a další. Bylo velmi poškozeno při boji s Kapitánem Amerikou ve filmu Captain America: Občanská válka.
- Mark 47 – V tomto brnění které má speciálně šedé nohy a část břicha se objevil ve filmu Spider-Man: Homecoming.
- Bleeding Edge (Mark 48) – Toto brnění si Tony vyrobil jako prevenci proti větším hrozbám a využil ho při boji s Thanosem, při kterém bylo velmi poškozeno, je složeno z nanočástic díky kterým se mohlo přenášet v hrudníkovém reaktoru, neustále se obnovovat, létat kamkoliv do vesmíru i bez dostatku kyslíku. Mezi funkce, které Tony využil ve filmu, patří také silné a odolné štíty, spojení dvou trysek do jedné, 2x tak rychlé, rozdělení se na několik velice silných laserů, zaboření se do země (kvůli pevnosti a odolnosti) a následné zvětšení pažních končetin obleku (7x silnější údery) a podobně. Objevilo se ve filmu Avengers: Infinity War.
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Iron Man ve Wikimedia Commons
- (cz) Postavy.cz - Iron Man – fiktivní biografie postav z komiksů Iron Man.
- (en) Marvel.com_Universe_Iron_Man – fiktivní biografie postavy.