Howard Hughes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Howard Hughes
Narození 24. prosince 1905
Houston
Úmrtí 5. dubna 1976 (ve věku 70 let)
Texas
Příčina úmrtí infarkt myokardu a selhání ledvin
Alma mater Kalifornský technologický institut
Rice University
The Thacher School
Povolání filmový producent, filmový režisér, inženýr, pilot, průmyslník, letecký inženýr, podnikatel, vynálezce, finančník, scenárista, byznysmen a restauratér
Politická strana Republikánská strana
Manžel(ka) Terry Moore (19491976)
Jean Peters (19571971)
Rodiče Howard R. Hughes, Sr.
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Howard Robard Hughes (24. prosince 19055. dubna 1976) byl americký letecký konstruktér, pilot, podnikatel, filmový režisér a producent. Proslul především díky překonání světového rekordu v rychlosti letu (566 km/h), rekordu v rychlosti letu kolem země (91 hod), konstrukci letounů Hughes H-1 Racer a Hughes H-4 Hercules, produkci filmů Pekelní andělé (Hell's Angels) a Psanec (The Outlaw), a nakonec i stále více excentrickým způsobem života. Byl znám jako nenapravitelný sukničkář, výstřední člověk a jeden z nejbohatších lidí na světě. Ke konci jeho života dosahovalo jeho bohatství výše 8 miliard dolarů, tedy asi 250 miliard korun (přepočítáno v soudobém kurzu měn).

Dětství a dospívání[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Humble v Texasu 24. prosince 1905, ale uvedené datum narození někteří jeho životopisci zpochybňují. Dle NNDB.com „Hughes tvrdil, že se narodil na Štědrý den, ale podle záznamu o křtu se ve skutečnosti narodil 24. září“.[1] Jeho matka se jmenovala Allene Gano Hughes, otec Howard Robard Hughes st., vynálezce a vlastník patentu vrtného hrotu schopného pronikat i nejtvrdší horninou. H. R. Hughes st. v roce 1909 založil firmu Hughes Tool Company pro výrobu těchto vrtných hrotů, které začaly používat všechny naftařské společnosti, a díky tomu později nebývale zbohatl.

V mládí vyrůstal pod velkým vlivem své matky, která byla posedlá ochranou svého syna před bakteriemi a nemocemi. Od svého otce zdědil zájem o všechny mechanické věci - když mu bylo dvanáct let, otiskly jeho fotografii místní noviny jakožto prvního chlapce v Houstonu, který vlastní jízdní kolo s motorovým pohonem, které si sám sestrojil.

Oba jeho rodiče zemřeli krátce po sobě během dvou let v období jeho dospívání. Allene Hughesová zemřela ve věku 39 let v březnu roku 1922 kvůli komplikacím v těhotenství. Ani ne o dva roky později, v lednu roku 1924, zemřel jeho otec na infarkt. Ačkoli měl tetu, která zemřela na tuberkulózu, nikdo z jeho rodičů nezemřel na žádnou infekční nemoc, která by mohla mít spojitost s počátky jeho pozdějšího strachu před nemocemi a posedlostí zdravotní prevencí.

Protože závěť jeho otce od smrti jeho matky nebyla pozměněna, zdědil 75 procent multimiliónového dědictví, jehož součástí byly stále rostoucí zisky z důlních vrtů. Brzy po smrti svého otce předčasně ukončil studium na Rice University v Houstonu a v červnu roku 1925 se ve věku 19 let oženil s Ellou Riceovou (Ella Rice). Krátce nato se odstěhoval do Hollywoodu, kde měl v úmyslu proslavit se jako filmový režisér a producent.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Mezi jeho vůbec nejznámější partnerky a přítelkyně patřila hollywoodská filmová hvězda Katherine Hepburnová.

O nejzajímavějším období života Howarda Hughese pojednává oskarový film režiséra Martina Scorseseho Letec (The Aviator) z roku 2004.

V roce 1971 sepsal spisovatel Clifford Irving o Howardu Hughesovi knihu, kterou vydával za jeho osobní paměti, přestože byla zcela vykonstruovaná. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů a byl následně odsouzen za podvod na 2,5 roku do vězení. O Cliffordu Irvingovi a jeho díle byl posléze natočen film Skandál (The Hoax) z roku 2006, natočený režisérem Lasse Hallströmem s Richardem Gerem v hlavní roli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.nndb.com/people/653/000026575/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]