Joan Crawfordová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joan Crawfordová
Joan Crawfordová (1948)
Joan Crawfordová (1948)
Rodné jménoLucille Fay LeSueur
Narození23. března 1904
San Antonio, Texas
USAUSA USA
Úmrtí10. května 1977 (ve věku 73 let)
New York City
USAUSA USA
Místo pohřbeníFerncliff Cemetery
Manžel(ka)Douglas Fairbanks mladší (1929–1933)
Franchot Tone (1935–1939)
Phillip Terry (1942–1946)
Alfred Steele (1955–1959)
RodičeThomas Le Sueur a Anna Johnson
PříbuzníHal LeSueur (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joan Crawfordová (vlastním jménem Lucille Fay LeSueurová, 23. března 1904, San Antonio, Texas, Spojené státy americké10. května 1977, New York City) byla americká filmová, divadelní a televizní herečka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Začínala jako tanečnice v kočovných divadelních společnostech ještě před tím, než debutovala na Broadwayi. V roce 1925 se Crawfordová upsala pohyblivým obrázkům, a to smlouvou se společností Metro-Goldwyn-Mayer. Zprvu byla frustrovaná rozsahem a kvalitou svých partů, a tak se Crawfordová začala zabývat kampaní zvyšující její vlastní publicitu a do konce dvacátých let se stala celonárodně známou jako flapper. V třicátých letech její sláva soupeřila s proslulostí jejích kolegyň z MGM Normou Shearerovou a Gretou Garbo. Crawfordová často hrála těžce pracující mladé ženy, které našly lásku a dosáhly finančního úspěchu. Tyto příběhy "rags-to-riches" byly diváky z doby Velké hospodářské krize velmi dobře přijímány a zvláště populární byly mezi ženami. Crawfordová se stala jednou z nejprominentnějších hollywoodských hvězd a jednou z nejlépe placených žen ve Spojených státech, ale její filmy začaly prodělávat peníze a ke konci třicátých let byla zařazena do škatulky „box office poison“.

Poté, co byla Crawfordová na plátně téměř dva roky nepřítomna, se na plátno vrátila filmem Mildred Pierceová (1945), za což již bylo uděleno ocenění Academy Award for Best Actress. V roce 1955 začala spolupracovat se společností Pepsi-Cola Company prostřednictvím svého sňatku s předsedou a generálním ředitelem společnosti PepsiCo Alfrédem Steelem. Po jeho smrti v roce 1959 převzala Crawfordová jeho pozici ve společnosti, ale v roce 1973 byla představenstvem společnosti donucena k odchodu do důchodu.

Během šedesátých let pokračovala v pravidelném hraní ve filmu a televizi, ale později její vystoupení řídla a po natočení britského hororového filmu Trog v roce 1970 Crawfordová upustila od dalšího natáčení. Naposled se objevila na veřejnosti roku 1974, po otištění nelichotivých fotografií, na kterých byla zobrazena, Crawfordová ustoupila z veřejného života do pozadí a stávala se stále samotářštější až do své smrti v roce 1977.

Crawfordová byla čtyřikrát vdaná. Její první tři manželství skončila rozvodem; poslední skončilo smrtí jejího manžela Alfreda Steele. Adoptovala pět dětí, jedno z nich bylo nárokováno jeho rodnou matkou a vráceno zpět. Vztahy Crawfordové s jejími dvěma staršími dětmi, Christinou a Christopherem, byly rozvrácené. Crawfordová tyto dvě vydědila a po její smrti napsala Christina „všeodhalující“ paměti, Mommie Dearest (Nejdražší maminka), v nichž tvrdila, že se její matka na ni dopustila fyzického a emočního týrání tvořícího celoživotní vzorec.

Crawfordová byla Americkým filmovým institutem zvolena desátou největší ženskou hereckou hvězdou v dějinách amerického filmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joan Crawford na anglické Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lawrence J. Quirk; William Schoell. Joan Crawford: The Essential Biography. [s.l.]: University Press of Kentucky, 2002. Dostupné online. ISBN 978-0-8131-2254-0.  (anglicky)
  • Liz Sonneborn. A to Z of American Women in the Performing Arts. [s.l.]: Infobase Publishing, 2002. Dostupné online. ISBN 978-1-4381-0790-5. S. 43.  (anglicky)
  • Mark Knowles. The Wicked Waltz and Other Scandalous Dances: Outrage at Couple Dancing in the 19th and Early 20th Centuries. [s.l.]: McFarland, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-7864-3708-5. S. 233.  (anglicky)
  • Thomas S. Hischak. The Oxford Companion to the American Musical:Theatre, Film, and Television: Theatre, Film, and Television. [s.l.]: Oxford University Press, 2008. Dostupné online. ISBN 978-0-19-533533-0. S. 174.  (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]