Jane Fondová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jane Fondová
Jane Fondová na festivalu v Cannes, 2015
Jane Fondová na festivalu v Cannes, 2015
Rodné jméno Jayne Seymour Fonda
Narození 21. prosince 1937 (78 let)
New York, New York
Aktivní roky 1960–současnost
Manžel/ka Roger Vadim (1965–1973)
Tom Hayden (1973–1990)
Ted Turner (1991–2001)
Rodiče Henry Fonda a Frances Ford Seymour
Děti Vanessa Vadim, Troy Garity a Mary Williams
Oscar
Nejlepší herečka v hlavní roli
1971 – Klute
1978 – Návrat domů
Příbuzenstvo
otec Henry Fonda
bratr Peter Fonda
neteř Bridget Fonda
synovec Justin Fonda

Jane Fondová, rodným jménem Jane Fonda, (* 21. prosince 1937 New York) je americká herečka, spisovatelka, politická aktivistka, modelka, cvičitelka a producentka, která obdržela dva Oscary za nejlepší ženský výkon v hlavní roli ve snímcích Klute a Návrat domů.

Slavnou se stala v šedesátých letech 20. století, kdy hrála ve filmech jako Barbarella a Dívka ze Západu. Později obdržela dvě ocenění filmové akademie a několik dalších cen, byla i nominována na další různá ocenění. V roce 1991 oznámila ukončení herecké dráhy a na filmová plátna se vrátila až roku 2005 ve filmu Příšerná tchyně. V roce 2007 hrála ve filmu Vlastní pravidla. V letech 19821995 produkovala různé, převážně televizní záznamy.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jane Seymour Fondová je dcerou herce Henryho Fondy a po své matce Frances je šlechtického původu. Jméno dostala po slavné Jane Seymourové, třetí manželce Jindřicha VIII. Se svou matkou neměla ovšem Jane příliš kladný vztah, když Frances v Janiných deseti letech spáchala sebevraždu.

Názory[editovat | editovat zdroj]

Na veřejnosti prošla mnoha pózami. Od oslnivé naivky přes sexuální symbol, revolucionářku, cvičitelku, prezidentku společnosti až po uznávanou herečku a producentku.

Jane Fondová na konferenci proti válce ve Vietnamu, Haag, leden 1975

Byla vesmírnou sexbombou ve filmu Barbarella, ale i feministkou. Stala se Miss vojenských odvodů z roku 1962, která během války ve Vietnamu stála na straně odpůrců amerického zapojení v konfliktu.

Celkem 35 let trpěla bulimií, díky čemuž si udržela dobrou postavu, na skvělou kondici by to ovšem nestačilo. Často kouřila a později obhajovala zdravý způsob života. Hlásila se k socialismu a toužila po penězích z podnikatelských aktivit. Zároveň se ovšem dokázala zuřivě nadchnout pro určitou věc, roli, dřít do úmoru a vypilovat každý detail, především ve své producentské praxi nechávala scény nekonečně opakovat, až bylo vše dokonalé.

Fondová se účastnila jako aktivistka mnoha politických kauz, jedna z nejznámějších a nejvíce kontroverzních byl její odpor k Vietnamské válce nebo boj za práva původních obyvatel USA. Také protestovala proti válce v Iráku a násilí na ženách. Sebe sama popisuje jako liberála a feministku. Od roku 2001 se Jane hlásí ke křesťanství. V roce 2005 vydala svoji autobiografii a nyní žije v Los Angeles.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Fondová s Turnerem na předávání cen Emmy 1992.

Celkem sedmkrát (naposledy v roce 1986) byla nominována na Cenu Akademie, Oscara si odnesla dvakrát, za film Klute v roce 1971 a za Návrat domů v roce 1978. Hrála i divadlo Broadwayi a pracovala pro televizi.

Během svého hereckého života se setkala s mnoha zajímavými osobnostmi. Podle svých slov se nejvíc naučila od Katharine Hepburnové a svého otce během natáčení filmu Na zlatém jezeře v roce 1981. Jane prohlásila, že když jako malá holčička sledovala Katharine v televizi, přála si, aby se stala Katharine Hepburnová její matkou.

Na kurzech Lee Strasberga, které navštěvovala v Los Angeles, se setkala osobně s Marilyn Monroe i Marlonem Brandem. S tím se setkala i při natáčení filmu The Chase. Několikrát si zahrála s Robertem Redfordem i Alainem Delonem.

V poslední době českého diváka mohla zaujmout v komedii Příšerná tchyně vedle Jennifer Lopezové.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

Byla třikrát vdaná, z těchto manželství pochází dvě děti. Jejím prvním manželem byl režisér Roger Vadim, který Jane představil v Evropě a televizními světu jako oslnivou blondýnku. Je otcem dcery Vanessy (* 1968). Druhým manželem se stal politik Tom Hayden, se kterým Jane má syna Troye. V roce 1991 se provdala za televizního magnáta Teda Turnera, jejich vztah skončil v roce 2001 rozvodem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Životopis Jane Fondové - Andersen, Christopher: Jane Fonda

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]