Jane Fondová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jane Fondová
Jane Fondová na festivalu v Cannes, 2015
Jane Fondová na festivalu v Cannes, 2015
Rodné jméno Jane Seymour Fonda
Narození 21. prosince 1937 (82 let)
USA New York, New York, USA
Alma mater Vassar College
Aktivní roky 1960–dosud
Manžel(ka) Roger Vadim (1965–1973)
Tom Hayden (1973–1990)
Ted Turner (1991–2001)
Partner(ka) Richard Perry (2009–2017)
Děti 3
Rodiče Henry Fonda
Frances Ford Seymour
Příbuzní Peter Fonda (sourozenec)
Oscar
Nejlepší herečka v hlavní roli
1971 – Klute
1978 – Návrat domů
Cena Emmy
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli v minisérii nebo TV filmu
1984 – The Dollmaker
Zlatý glóbus
Nejlepší ženský herecký výkon (drama)
1971 – Klute
1978 – Návrat domů
Cena BAFTA
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
1977 – Julia
1978 – Čínský syndrom
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jane Fondová, rodným jménem Jane Seymour Fonda, (* 21. prosince 1937 New York, New York, USA) je americká herečka, spisovatelka, politická aktivistka, modelka, cvičitelka a producentka, která obdržela dva Oscary za nejlepší ženský výkon v hlavní roli ve snímcích Klute a Návrat domů.

Slavnou se stala v šedesátých letech 20. století, kdy hrála ve filmech jako Barbarella a Dívka ze Západu. Později obdržela dvě ocenění filmové akademie a několik dalších cen, byla i nominována na další různá ocenění. V roce 1991 oznámila ukončení herecké dráhy a na filmová plátna se vrátila až roku 2005 ve filmu Příšerná tchyně. V roce 2007 hrála ve filmu Vlastní pravidla. V letech 19821995 produkovala různé, převážně televizní záznamy.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jane Seymour Fondová je dcerou herce Henryho Fondy a po své matce Frances je šlechtického původu. Jméno dostala po slavné Jane Seymourové, třetí manželce Jindřicha VIII. Se svou matkou neměla ovšem Jane příliš kladný vztah, když Frances v Janiných deseti letech spáchala sebevraždu.

Názory[editovat | editovat zdroj]

Jane Fondová na konferenci proti válce ve Vietnamu, Haag, leden 1975

Na veřejnosti prošla mnoha pózami. Od oslnivé naivky přes sexuální symbol, revolucionářku, cvičitelku, prezidentku společnosti až po uznávanou herečku a producentku.

Byla vesmírnou sexbombou ve filmu Barbarella, ale i feministkou. Stala se Miss vojenských odvodů z roku 1962, která během války ve Vietnamu stála na straně odpůrců amerického zapojení v konfliktu. V červenci 1972 přiletěla na dva týdny do severního Vietnamu, kde mluvila s tamními obyvateli, navštívila místa a infrastrukturu zničenou americkým bombardováním, v jednom případě hovořila se sedmi vězněnými americkými vojáky (POWs) – a jednoznačně se vyhranila proti válce ve Vietnamu, což jí mimo jiné přineslo i odpor části amerického publika.[1]

Celkem 35 let trpěla bulimií, díky čemuž si udržela dobrou postavu, na skvělou kondici by to ovšem nestačilo. Často kouřila a později obhajovala zdravý způsob života. Hlásila se k socialismu a toužila po penězích z podnikatelských aktivit. Zároveň se ovšem dokázala houževnatě nadchnout pro určitou věc, roli, dřít do úmoru a vypilovat každý detail, především ve své producentské praxi nechávala scény častokrát opakovat, až bylo vše dokonalé.

Fondová se účastnila jako aktivistka mnoha politických kauz, jedna z nejznámějších a nejvíce kontroverzních byl její odpor k Vietnamské válce nebo boj za práva původních obyvatel USA. Také protestovala proti válce v Iráku a násilí na ženách. Sebe sama popisuje jako liberála a feministku. Od roku 2001 se Jane hlásí ke křesťanství. V roce 2005 vydala svoji autobiografii a nyní žije v Los Angeles.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Fondová s Turnerem na předávání cen Emmy 1992.

Celkem sedmkrát (naposledy v roce 1986) byla nominována na Cenu Akademie, Oscara si odnesla dvakrát, za film Klute v roce 1971 a za Návrat domů v roce 1978. Hrála i divadlo Broadwayi a pracovala pro televizi.

Během svého hereckého života se setkala s mnoha zajímavými osobnostmi. Podle svých slov se nejvíc naučila od Katharine Hepburnové a svého otce během natáčení filmu Na zlatém jezeře v roce 1981. Jane prohlásila, že když jako malá holčička sledovala Katharine v televizi, přála si, aby se stala Katharine Hepburnová její matkou.

Na kurzech Lee Strasberga, které navštěvovala v Los Angeles, se setkala osobně s Marilyn Monroe i Marlonem Brandem. S tím se setkala i při natáčení filmu The Chase. Několikrát si zahrála s Robertem Redfordem i Alainem Delonem.

V poslední době českého diváka mohla zaujmout v komedii Příšerná tchyně vedle Jennifer Lopezové.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

Byla třikrát vdaná, z těchto manželství pochází dvě děti. Jejím prvním manželem byl režisér Roger Vadim, který Jane představil v Evropě a televizními světu jako oslnivou blondýnku. Je otcem dcery Vanessy (* 1968). Druhým manželem se stal politik Tom Hayden, se kterým Jane má syna Troye. V roce 1991 se provdala za televizního magnáta Teda Turnera, jejich vztah skončil v roce 2001 rozvodem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Životopis Jane Fondové - Andersen, Christopher: Jane Fonda

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]