Gloria Swansonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gloria Swansonová
Gloria Swanson-James Abbe 1921.jpg
Narození 27. března 1899
Chicago
Úmrtí 4. dubna 1983 (ve věku 84 let)
New York
Příčina úmrtí srdeční selhání
Místo pohřbení New York
Politická strana Republikánská strana
Manžel(ka) Wallace Beery (1916–1919)
Henry de La Falaise (1925–1930)
William Dufty (1976–1983)
Děti Gloria Somborn
Michelle Bridget Farmer
Rodiče Joseph T. Swanson a Adelaide Klanowski
Příbuzní Christopher Hardy Anderson[1], Lawrence Spurrier Anderson[1] a Gloria Brooke Anderson[1] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gloria May Josephine Swansonová (27. března 1899, Chicago4. dubna 1983, New York) byla americká filmová herečka, hvězda němého filmu. Režisér Cecil B. DeMille z ní vytvořil prototyp moderní svůdné ženy. Jako jedna z mála hvězd němé éry dokázala uspět i ve zvukové, zejména ve filmu Billyho Wildera Sunset Boulevard (1950).[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Její otec byl voják švédského původu, její matka, rozená Klanowská, měla kořeny německo-francouzsko-polské.

K filmu prvně přičichla v malém chicagském studiu Essanay Studios. Tehdy stála před kamerou v pouhých čtrnácti letech (1914). V jejím druhém filmu, stále ještě v Chicagu, ji režijně vedl Charlie Chaplin. V roce 1916 odjela do Kalifornie, kde právě vznikalo epicentrum amerického filmového průmyslu.

V Hollywoodu pracovala nejprve pro studio Sennett–Keystone, ale brzy přešla k expandujícímu Paramountu. Zde natočila své nejslavnější němé filmy jako Muž a žena nebo Anatolovy milostné aféry. V roce 1925 přešla k United Artists. Zde natočila Sadie Thompsonovou a Nepovolaného, za výkon v obou filmech byla nominována na Oscara. Poslední film pro United Artists natočila v roce 1933 (Dokonalé porozumění). Pak byla zatlačena do pozadí novými hvězdami zvukové éry. Odjela tedy z Hollywoodu do New Yorku, začala se zde věnovat divadlu a také začala psát sloupky do novin. Na konci 40. let si na ni vzpomněl režisér Billy Wilder a nabídl jí roli Normy Desmondové ve filmu Sunset Boulevard. Film měl úspěch a Swansonová ve svých padesáti letech prožila fenomenální comeback. Natočila pak ještě tři celovečerní filmy, aby v 50. letech přešla bez obav do televize, jež tehdy začala získávat masovou popularitu, avšak pro mnoho divadelních a filmových hvězd měla dlouho stigma pokleslé zábavy. Získala také pravidelný pořad v rozhlase. Přinesla v něm mj. reportáž ze svatby monackého knížete Rainiera s herečkou Grace Kellyovou. Hodně prostoru ve svém rozhlasovém cyklu věnovala módě a vydobyla si pozici té, která „určuje trendy“. Jejím dalším velkým tématem byla zdravá výživa. V pozdějším věku začala také malovat a sochat.

Jedním z mnoha jejích partnerů byl herec Erich von Stroheim. Naposledy se vdala v 77 letech.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Swansonová Gloria. leporelo.info [online]. [cit. 2017-03-15]. Dostupné online. (česky) 
  3. http://www.rozhlas.cz/brno/upozornujeme/_zprava/ecce-homo-herecka-gloria-swanson—1196017

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]