United Artists

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
United Artists
Logo
Logo
Zleva doprava David Wark Griffith, Mary Pickfordová, Charlie Chaplin (sedící) a Douglas Fairbanks podepisují roku 1919 smlouvu o založení filmové společnosti United Artists. Vzadu stojí právníci Albert Banzhaf (vlevo) a Dennis F. O'Brien (vpravo)
Zleva doprava David Wark Griffith, Mary Pickfordová, Charlie Chaplin (sedící) a Douglas Fairbanks podepisují roku 1919 smlouvu o založení filmové společnosti United Artists. Vzadu stojí právníci Albert Banzhaf (vlevo) a Dennis F. O'Brien (vpravo)
Základní údaje
Datum založení 1919
Předchůdce Producers Releasing Corporation
Zakladatelé Mary Pickfordová
Charlie Chaplin
Douglas Fairbanks
D. W. Griffith
Adresa sídla Beverly Hills, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnosti filmový průmysl
Produkty film a software
Mateřská společnost Metro-Goldwyn-Mayer
Majitel Metro-Goldwyn-Mayer
Identifikátory
Oficiální web www.unitedartistsreleasing.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

United Artists je americké filmové studio. Původně založeno v roce 1919, prodané v roce 1985 a obnoveno v roce 2006.

Historie[editovat | editovat zdroj]

5. února 1919 herci Charles Chaplin, Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová a režisér David Wark Griffith, čtyři známé osobnosti amerického filmu, zakládají vlastní produkční a distribuční společnost United Artists Corporation.

Záměrem společnosti bylo finančně podporovat kvalitní filmy nezávislých filmových umělců a postarat se o jejich distribuci. Současně ale bylo nutné, aby si zakladatelé zajistili kontrolu nad vlastním ziskem. Vznik společnosti bylo reakcí na bezprostředně očekávanou dohodu dvou největších filmových podniků, First National a Famous Players, podle níž mělo dojít k drastickému omezení neúměrně vysokých platů. Obě velké firmy se chtěly touto dohodou postavit proti běžné praxi svých filmových hvězd, které se pokoušely rozeštvávat společnosti a zároveň střídat různá studia tak, aby mohli stále své platy šroubovat co nejvýš.

Díky slavným jménům sdruženým ve společnosti se United Artists skutečně podařilo prolomit dosavadní hráz mezi výrobnou, půjčovnou filmů a místem, kde se filmy promítaly. Společnost neměla žádné vlastní ateliéry a tak využívala pouze filmových studií svých členů. United Artists nevedla se svými hvězdami, režiséry a techniky žádný složitý smluvní systém, dokonce neusilovala o zřetězení kin - vzhledem k tomu, že se vždy dal očekávat u filmů společnosti finanční úspěch, majitelé kin je velmi ochotně promítali i bez smluv.

Současné United Artists vytvořené v listopadu 2006 v rámci partnerství mezi producentem/ hercem Tomem Cruisem a jeho produkční partnerkou Paulou Wagner a Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc. (společnost MGM). Paula Wagner opustila studio 14. srpna 2008. Tom Cruise vlastnil malý podíl ve studiu až do konce roku 2011. Nyní je společnost UA plně vlastněná dceřinou společností MGM, která je sama vlastněna MGM Holdings.