Ingrid Bergmanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ingrid Bergmanová
Narození 29. srpna 1915
Stockholm
Úmrtí 29. srpna 1982 (ve věku 67 let)
Londýn
Povolání herec, autor autobiografie, divadelní herec a filmový herec
Manžel/ka Roberto Rossellini (19501957)
Lars Schmidt (19581979)
Příbuzní otec Justus Bergman
Ocenění Oscar za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Tony Award for Best Actress in a Play (1947)
Webová stránka www.ingridbergman.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ingrid Bergmanová (29. srpna 1915, Stockholm, Švédsko29. srpna 1982, Londýn, Velká Británie) byla známá švédská herečka. Obdržela tři Oscary a do historie filmu se zapsala jako jedna z nejpopulárnějších a nejvýznamnějších hereček.

Život[editovat | editovat zdroj]

Její matka, původem Němka, Friedel Adler Bergmanová, zemřela, když jí byly pouhé tři roky. O devět let později zemřel i její otec Justus Samuel Bergman. Ten se věnoval fotografování a pomáhal jí už od mala s růstem jejího hereckého talentu. Po smrti otce žila Ingrid u strýce. Vystudovala hereckou školu Královského dramatického divadla a roku 1935 obsadila svoji první mluvenou roli ve švédském filmu Most mnichů. Jejím manželem se stal roku 1937 Petter Lindström, který pracoval jako zubní lékař, a následujícího roku se jim narodila dcera Pia (* 1938).

Ještě než odešla do Spojených států amerických, natočila v Německu film pro UFA Čtyři přátelé. Známou ji učinil film Intermezzo z roku 1936, který se producent David O. Selznick rozhodl v roce 1939 natočit v americké verzi, jež z ní učinila švédskou filmovou hvězdu. Mladá Švédka si získala americké publikum především svojí přirozeností, kterou se od tehdejších amerických hvězd zásadně odlišovala.

Ingrid Bergmanová (1944)

V roce 1942 získala americké státní občanství a také natočila také svůj nejslavnější film Casablanca, v němž byl jejím filmovým partnerem Humphrey Bogart a který režíroval Michael Curtiz. V roce 1949 natáčela s Robertem Rossellinim v Itálii film Stromboli. Přitom se do režiséra zamilovala, otěhotněla s ním a pak opustila svého muže Pettera Lindströma a dceru, což způsobilo v Americe skandál. Kvůli tomu také ztratila přízeň amerického publika. V roce 1950 se za Rosselliniho provdala a měli spolu tři děti: syna Roberta Ingmara (* 1950) a dvojčata Isabellu Fiorellu a Isottu Ingrid (* 18. června 1952, pozdější profesorku na Stony Brook University). S Rossellinim natočili sedm filmů, roku 1957 se však jejich manželství rozpadlo. O rok později se provdala za švédského producenta Larse Schmidta. Toto manželství vydrželo do roku 1970.

Do výčtu mužů, kteří k ní měli vztah, se řadí také maďarský reportážní fotograf Robert Capa.

Její poslední film Žena jménem Golda z roku 1982 byl životním příběhem izraelské političky Goldy Meirové. Čtyři měsíce po jeho dokončení zemřela v Londýně na rakovinu, v den svých 67. narozenin.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ingrid Bergman na německé Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]