Ellen Burstynová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ellen Burstyn
Ellen Burstyn at the 2009 Tribeca Film Festival.jpg
Narození 7. prosince 1932 (87 let)
Detroit
Alma mater Cass Technical High School
Lee Strasberg Theatre and Film Institute
Ocenění Tony Award za nejlepší herečku - divadelní hra (1975)
Michigan Women's Hall of Fame (1997)
Tony Award
Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Independent Spirit Awards
… více na Wikidatech
Nábož. vyznání Súfismus
Manžel(ka) Neil Nephew (1964–1972)
Web ellenburstyn.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ellen Burstynová, rozená Edna Rae Gillooly (* 7. prosince 1932, Detroit, Michigan, USA) je americká modelka a herečka, nositelka ceny Americké filmové akademie Oscar (celkově ze šesti nominací), držitelka americké divadelní Ceny Tony jakož i několika nominací na Cenu Emmy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V mládí vystřídala několik povolání, pracovala například jako servírka. Po studiích na střední technické škole v Michiganu působila, mimo jiné, jakožto dirigentka roztleskávaček, modelka, později jako tanečnice v montrealském baru, tehdy používala pseudonym Keri Flynnová. Později na počátku její herecké dráhy užívala pseudonymy Erica Deanová a Ellen McRaeová. Začínala jako sboristka a představitelka drobných epizodních rolí v televizních seriálech. V roce 1957 poprvé debutovala v divadle na Brodwayi.

Od počátku 60. let se začala objevovat v televizi, nicméně do širšího diváckého povědomí se dostala až v roce 1963 letech díky svému úspěšnému účinkování v televizním seriálu The Doctors (česky: Lékaři). Na počátku 70. let absolvovala hereckou průpravu v hereckém studiu u Lee Strasberga, po jehož smrti se společně s Al Pacinem stala jeho uměleckou ředitelkou.

Mezi holywoodské herecké hvězdy ji zařadil teprve film Poslední filmové představení v roce 1971, za níž byla poprvé nominována na Zlatý globus i na Oscara. V roce 1973 následoval film Vymítač ďábla, za nějž byla opět nominována na obě výše zmíněné ceny. V roce 1974 si zahrála ve snímku Alice už tu nebydlí, za který získala Oscara i britskou cenu BAFTA. V témže roce získala i americkou divadelní cenu Tony. V roce 1978 byla opět nominována na Oscara za přepis úspěšné divadelní hry ve snímku Příští rok ve stejnou dobu, kde si zahrála s Alanem Aldou.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Jedná se i o držitelku nominace na ceny Emmy z roku 2006 za herecký výkon, který trval přesně 14 sekund, což je dosavadní historický rekord.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]