Julia Robertsová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: britskou jazzovu zpěvačku Juliet Roberts, nebo americkou countryovou zpěvačku Julii Roberts.
Julia Roberts
Julia Roberts v březnu 2016
Julia Roberts v březnu 2016
Rodné jméno Julia Fiona Roberts
Narození 28. října 1967 (48 let a 301 dní)
Atlanta, Georgie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Manžel/ka Lyle Lovett (1993–1995)
Daniel Moder (od roku 2002)
Děti Hazel Patricia
Phinnaeus Walter
Henry Daniel Moder
Významné role Shelby Eatenton Latcherie / Ocelové magnólie
Vivian Ward / Pretty Woman
Erin Brockovich / Erin Brockovich
Český dabing Nela Boudová
Oscar
Nejlepší ženský herecký výkon
2000 – Erin Brockovich
Zlatý glóbus
Nejlepší herečka - filmové drama
2001 – Erin Brockovich
Nejlepší herečka - muzikál nebo komedie
1991 – Pretty Woman
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
1990 – Ocelové magnólie
Cena BAFTA
Nejlepší herečka v hlavní roli
2000 – Erin Brockovich
Příbuzenstvo
1. manžel Lyle Lovett
2. manžel Daniel Moder
bratr Eric Roberts
sestra Lisa Roberts Gillan
švagrová Eliza Roberts
neteř Emma Roberts
Kongresman Jim Langevin a Julia Roberts v květnu 2002

Julia Fiona Roberts (* 28. října 1967 Atlanta, Georgie, USA) je americká herečka a bývalá modelka, přezdívaná americká pretty woman, držitelka tří Zlatých glóbů a ceny Americké filmové akademie Oscar. Již od svých dvaceti tří let je americkou hereckou superstar. Podle médií patří mezi několik nejlépe placených filmových hereček všech dob[1][2].

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako Julie Fiona Roberts coby třetí dítě. Pochází z umělecky založené rodiny, oba rodiče, otec Walter a matka Betty-Lou Robertsovi, jakož i oba její sourozenci (starší bratr Eric Roberts a sestra Lisa Roberts Gillan) byli a jsou herci. Herečkou je i bratrova manželka Eliza Roberts a Juliina neteř Emma Roberts. Oba rodiče byli i divadelní pedagogové a scenáristé. Seznámili se v americkém armádním divadle a po odchodu z armády v Atlantě provozovali soukromé divadelní studio a divadelní školu pro místní děti. Tato činnost nebyla příliš výdělečná a proto ji museli neustále podporovat různí místní sponzoři a mecenáši. Mezi žáky jejich divadelní školy byly i děti atlantského pastora Martina Luthera Kinga, který jejich školu také finančně podporoval.

Julia se narodila jako třetí a poslední dítě a zdroje uvádí, že manželka Martina Luthera Kinga zaplatila její matce na podzim roku 1967 pobyt v porodnici[3] (o několik měsíců později na jaře 1968 byl Martin Luther King zákeřně zavražděn). Manželství jejích rodičů nebylo příliš šťastné ani harmonické, na počátku 70. let skončilo rozvodem, svoji činnost z ekonomických důvodů ukončila i místní divadelní škola.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Své dětství prožila s matkou, která se podruhé provdala, zatímco její otec později pracoval jako prodejce vysavačů v jednom z atlantských obchodních domů. Matčino druhé manželství nebylo příliš šťastné a harmonické. Po rozvodu zůstala matka ve Smyrně (dnes předměstí Atlanty) s oběma dcerami a podruhé se provdala, kdežto otec se společně s tehdy šestnáctiletým bratrem Ericem odstěhoval do Atlanty, kde ale po šesti letech od rozvodu předčasně zemřel na rakovinu.

Kvůli silným brýlím a velkým ústům narážela často ve škole na posměšky od svých spolužáků, nosila také zubní rovnátka a sama se považovala za „ošklivé káčátko". Využila velkých úst, ze kterých si vytvořila něco jako svoji pomyslnou obchodní značku, sundala brýle, místo nichž začala používat kontaktní čočky, které ještě více zvýrazňovaly její kaštanové oči, a využila také vyšší postavy. Jako malá dívka si dlouho přála stát se veterinářkou.

Má ráda koně, což je záliba, kterou zdědila po svém dědovi Tomovi Robertsovi, který ji také v dětství naučil na koni jezdit (což později několikrát úspěšně předvedla i ve filmu).

Herecké začátky[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení střední školy ve Smyrně (dnes součást Atlanty) se rozhodla, že v roce 1985 odjede za svými sourozenci do New Yorku, kde poté společně se sestrou Lisou navštěvovala soukromé herecké kurzy. Zanedlouho podepsala smlouvu s modelingovou agenturou, která jí tehdy zajistila alespoň skromnou existenci. Nicméně začátky zde byly těžké.

První epizodní roli ztvárnila v eroticky laděném nízkorozpočtovém snímku Firehouse. Kvůli registraci v organizaci amerických herců si původní křestní jméno Julie pozměnila na Julia, neboť v tomto registru již byla zapsána herečka téhož jména. Díky bratrovi, který byl v té době již známou hollywoodskou hereckou hvězdou, posléze získala svoji první větší roli ve filmu Červené jako krev (zde poprvé a naposledy hrála sourozence společně se svým bratrem Ericem), který ovšem nebyl úspěšný, ale díky němu se dostala poprvé do Hollywoodu. V roce 1988 si zahrála ve snímku Satisfaction, kde ztvárnila postavu rockové baskytaristky (před natáčením filmu se na baskytaru učila hrát intenzivně celkem asi čtyři týdny).

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Měla několik partnerů, mezi její vážné známosti patřil Dylan McDermott, Liam Neeson, Kiefer Sutherland (plánovanou svatbu s ním zrušila těsně před jejím uskutečněním), Jason Patric, Matthew Perry a Benjamin Bratt[4]. V polovině 90. let byla přibližně rok a půl provdána za countryového zpěváka Lyle Lovetta.

V červenci roku 2002 se podruhé provdala za hollywoodského kameramana Daniela Modera, se kterým žije na svém soukromém ranči ve městě Taos v Novém Mexiku nebo v soukromém rodinném sídle v kalifornském Malibu. V listopadu 2004 se jim narodila dvojčata, dcera Hazel Patricia a syn Phinnaeus „Finn“ Walter. Jejich třetí dítě, syn Henry Daniel Moder, se narodil 18. června 2007 v Los Angeles.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Mystic Pizza[editovat | editovat zdroj]

Svůj první velký herecký debut ve větší filmové roli si odbyla v nízkorozpočtovém snímku Mystic Pizza z roku 1988. Zde si zahrála dívku portugalské národnosti.

Ocelové magnólie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1989 úspěšně vystupovala ve snímku Ocelové magnólie, za nějž získala svůj první Zlatý glóbus a svoji první nominaci na Oscara. Hrála zde mladou dívku, která je vážně nemocná diabetička. Zajímavé na této roli je to, že ona sama těsně před natáčením tohoto snímku prodělala velmi vážné onemocnění – virovou meningitidu, kdy byla po několik měsíců hospitalizována.

Julia Roberts v roce 1990

Pretty Woman[editovat | editovat zdroj]

Známá romantická komedie Pretty Woman z roku 1990 natočená režisérem Garrym Marshallem. V hlavní roli hrála postavu prostitutky Vivian Wardové. Richard Gere představoval podnikatele a magnáta Edwarda Lewise. Kultovní snímek, který ji definitivně zařadil mezi americké herecké superhvězdy.

Po premiéře tohoto filmu o ní psaly noviny každý den. Najednou nemohla opustit svůj dům aniž by ji na každém kroku nedoprovázela ochranka před hordou reportérů a fotografů. Tato doba byla pro ni trpkou zkouškou, začala velmi hubnout a začalo se mluvit o její závislosti na drogách, či o její anorexii, což se nepotvrdilo.

Film vypráví o prostitutce Vivian, která v Hollywoodu náhodně potkává bohatého a pohledného podnikatele. Brzy mezi nimi vzniká vztah, který pak přerůstá v lásku.

Podobný romantický film s týmž hlavním představitelem (Richard Gere) i režisérem (Garry Marshall) natočila o devět let později s názvem Nevěsta na útěku, zde si zahrála se svojí sestrou Lisou.

Erin Brockovich[editovat | editovat zdroj]

Tento film měl premiéru v kinech v roce 2000. Jeho scénář byl napsán podle skutečné události. Zde si zahrála sekretářku Erin Brockovich, která objevila velký ekologický skandál.

Následně po premiéře se o ní začalo mluvit jako o hlavní favoritce na držitelku Oscara. Dne 25. března 2001 se nejcennější ceny ve filmovém průmyslu dočkala. Tento film jí také vynesl postavení nejlépe placené herečky v Hollywoodu.

Úsměv Mony Lisy[editovat | editovat zdroj]

Ve snímku Úsměv Mony Lisy z roku 2003 si zahrála vysokoškolskou učitelku Katherine Ann Watsonovou, asistentku na katedře dějin umění na prestižní dívčí univerzitě ve Wellesley College v Massachusetts. Za kamerou tehdy stál její druhý manžel Daniel Moder, producentem snímku byla její vlastní produkční společnost RedOm. I zde si zahrála se svojí sestrou Lisou.

Přehled filmů s hereckými oceněními[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Ocenění a dodatečné informace
1987 Firehouse Babs
1988 Červené jako krev Maria Collogero
Miami Vice Polly Wheeler televizní film
Mystic Pizza Daisy Arujo
Baja Oklahoma Candy Hutchins televizní film
Satisfaction Daryle (baskytaristka) známé také jako Girls of Summer
1989 Ocelové magnólie Shelby Eatenton Latcherie Oscar – nominace
Zlatý glóbus – výhra (nejlepší herečka ve vedlejší roli)
1990 Hráči se smrtí Rachel Mannus
Pretty Woman Vivian Ward Oscar – nominace
BAFTA – nominace
Zlatý glóbus – výhra (nejlepší herečka v televizní komedii)
1991 Hook Zvoněnka
Zemřít mladý Hilary O'Neil
Noci s nepřítelem Sara Waters/Laura Burney
1992 Hráč Carmeo
1993 Případ Pelikán Darby Shaw
1994 Prêt-à-Porter Anne Eisenhower známé také jako Ready to Wear
Zbožňuju trable Sabrina Peterson
1995 Síla lásky Grace King Bichon
1996 Všichni říkají: Miluji tě Von Sidell
Michael Collins Kitty Kiernan
Mary Reilly Mary Reilly
1997 Spiknutí Alice Sutton
Svatba mého nejlepšího přítele Julianne Potter Zlatý glóbus – nominace
1998 Druhá nebo první Isabel Kelly
1999 Nevěsta na útěku Maggie Carpenter
Notting Hill Anna Scott Zlatý glóbus – nominace
2000 Erin Brockovich Erin Brockovich Oscar – výhra (nejlepší herečka)
BAFTA – výhra (nejlepší herečka)
Zlatý glóbus – výhra (nejlepší herečka v dramatu)
2001 Dannyho parťáci Tess Ocean
Zlatíčka pro každého Kathleen "Kiki" Harrison
Mexičan Samantha Barzel
2002 Milujte svého zabijáka Patricia Watson
Grand Champion Jolene
Hollywood, Hollywood Catherine/Francesca
2003 Úsměv Mony Lisy Katherine Ann Watson
2004 Dannyho parťáci 2 Tess Ocean
Na dotek Anna Cameron
2006 Šarlotina pavučinka Charlotte the Spider podle předlohy Šarlotina pavučinka
2007 Soukromá válka pana Wilsona Joanne Herring Zlatý glóbus – nominace
2008 Světlušky v zahradě Lisa Waechter
2009 Dvojí hra Claire Stenwick
2010 Na sv. Valentýna Kate Hazeltine
Jíst, meditovat, milovat Ryan Murphy
2011 Moje krásná učitelka Mercedes Tainot
2012 Sněhurka královna
2013 Blízko od sebe Barbara Weston-Fordhamová
2014 Stejná srdce (The Normal Heart) Dr. Emma Brooknerová

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Julia Roberts: miláček Ameriky. [s.l.] : VOLVOX Globator, 2004. ISBN ISBN 80-7207-536-5. Kapitola 31., s. 303. (čeština)  
  2. http://www.femina.cz/celebrity/nejlepe-placene-herecky-hollywoodu/4692
  3. * James Spada, Julia Roberts: miláček Ameriky (anglicky:Julia Roberts Her Life), VOLVOX Globator 2004, ISBN 80-7207-536-5
  4. Julia Roberts: miláček Ameriky. [s.l.] : VOLVOX Globator, 2004. ISBN ISBN 80-7207-536-5. Kapitola 32., s. 304-309. (čeština)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

(česky)

  • James Spada, Julia Roberts: miláček Ameriky (anglicky:Julia Roberts Her Life), VOLVOX Globator 2004, ISBN 80-7207-536-5

(německy)

  • Lars Penning: Julia Roberts. Bertz Verlag, Berlin 2003, S. 8–12, 39–43, 141, ISBN 3-929470-36-5
  • Meinolf Zurhorst: Julia Roberts. „Pretty Woman“. Heyne Filmbibliothek Band 168. (3. Auflage.) Wilhelm Heyne Verlag, München 1999, ISBN 3-453-05757-0, S. 58–78, 176–179, ISBN 3-453-05757-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]