Ocelové magnólie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ocelové magnólie
Původní název Steel Magnolias
Země Spojené státy americké
Délka 114 min
Žánry ženský kamarádský film
komediální drama
Scénář Robert Harling
Režie Herbert Ross
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sally Field
Dolly Partonová
Shirley MacLaine
Daryl Hannah
Olympia Dukakis
… více na Wikidatech
Produkce Ray Stark
Hudba Georges Delerue
Kamera John A. Alonzo
Střih Paul Hirsch
Výroba a distribuce
Premiéra 5. listopadu 1989
15. března 1990 (Německo)
Produkční společnost Rastar
Distribuce TriStar Pictures
Ocelové magnólie na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ocelové magnólie, anglicky Steel Magnolias, je americký dramaticko-romantický rodinný komediální film z roku 1989. Film byl natočen podle stejnojmenné divadelní hry z roku 1987 Roberta Harlinga, který byl i autorem scénáře k tomuto snímku. Jeho děj se odehrává v Louisianě.

Děj filmu pojednává o životních osudech celkem šesti spřátelených jižanských žen. Jde o šest přítelkyň, které společně řeší všechny životní trable, trampoty a problémy. Scházejí se pravidelně v místním salonu krásy (dámské kadeřnictví), což je místo vhodné nejen pro vzájemnou výměnu zkušeností, názorů, drbů ale i pro vzájemnou pomoc.

Osu příběhu tvoří vztah matky Lynn (Sally Fieldová) a její těžce nemocné dcery dcery Shelby (Julia Robertsová), která je diabetička a porodu svého syna jí přestanou fungovat ledviny. Proto Shelby podstoupí transplantaci ledviny, kterou jí věnovala její matka, Shelby ale nakonec předčasně zemře na pooperační komplikace.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Hrají[editovat | editovat zdroj]

ženy[editovat | editovat zdroj]

muži[editovat | editovat zdroj]

Ceny[editovat | editovat zdroj]

  • Zlatý glóbus pro Julii Robertsovou a nominace na Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Šlo o Juliinu průlomovou filmovou roli, která z téměř neznámé začínající mladé herečky udělala filmovou hvězdu – v době premiéry tohoto filmu uběhly zhruba čtyři týdny od dotočení jejího nejznámějšího snímku Pretty Woman.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Julia Robertsová zde hraje těžce nemocnou dívku, která je těžká diabetička a jež ve filmovém příběhu otěhotní, což nakonec způsobí, že bojuje o svůj život, tento souboj však prohraje a zemře.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • James Spada, Julia Robertsová: miláček Ameriky (anglicky Julia Roberts Her Life), VOLVOX Globator 2004, ISBN 80-7207-536-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]