Notting Hill (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Notting Hill
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka124 minut
Žánrkomedie
ScénářRichard Curtis
RežieRoger Michell
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJulia Roberts
Hugh Grant
ProdukceTim Bevan
HudbaTrevor Jones
KameraMichael Coulter
KostýmyShuna Harwood
StřihNick Moore
ZvukDavid Stephenson
Výroba a distribuce
Premiéra2. září 1999
DistribuceBontonfilm
Notting Hill na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Notting Hill je britská romantická komedie z roku 1999, která se odehrává v londýnské městské části Notting Hill, s Julií Robertsovou a Hughem Grantem v hlavní roli. Jemná situační komedie je plná nečekaných zápletek a dějových zvratů.

Scénář díla pochází z pera Richarda Curtise, který je také autorem scénáře ke snímku Čtyři svatby a jeden pohřeb. Hlavním producentem snímku byl Duncan Kenworthy a režisérem Roger Michell. Dále hrají Rhys Ifans, Emma Chambersová, Tim McInnerny, Gina McKee a Hugh Bonneville.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Fiktivní hollywoodská filmová hvězda Anna Scottová během pobytu v Londýně při britské premiéře svého nového filmu (zde v podání skutečné hollywoodské filmové hvězdy Julie Robertsové) vstoupí do malého knihkupectví v londýnské rázovité čtvrti Notting Hillu. Knihkupectví patří nesmělému a osamělému muži Williamovi Thackerovi (hraje jej Hugh Grant), který ji zaujme nevšední vlídností a upřímností. Rozvíjející se vztah mezi Annou a Williamem – lidmi rozdílných profesí žijících ve zcela odlišném prostředí – musí překonat mnohá protivenství.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Evropské filmové ceny (1999)
Roger Michell (Nejlepší film); nominace

Zlatý glóbus (2000)
– Nejlepší film – muzikál nebo komedie; nominace
Hugh Grant (Nejlepší herec – komedie nebo muzikál); nominace
Julia Roberts (Nejlepší herečka – komedie nebo muzikál); nominace

BAFTA (2000)
– Cena diváků pro film roku; vítězství
Rhys Ifans (Nejlepší herec ve vedlejší roli); nominace
Duncan Kenworthy, Roger Michell (Výjimečný britský film); nominace

aj.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • Autor scénáře Richard Curtis žije v londýnské čtvrti Notting Hill.
  • Film provází hudba z pera Trevora Jonese. Otvírací a finální melodií je ovšem píseň francouzského šansoniéra Charlese Aznavoura She z roku 1974, kterou Aznavour nazpíval v mnoha jazycích a stala s velmi populární zejména v anglosaském světě (ovšem kupodivu nikoli ve Francii). K užití ve filmu Notting Hill ji přezpíval Elvis Costello.
  • Diváky i filmovou kritiku zaujal britský herec a zpěvák Rhys Ifans, který hraje Williamova podivínského nájemníka a kamaráda Spika.
  • V epizodní roli se ve filmu mihli významní američtí a britští herci Alec Baldwin, Mischa Barton a Dylan Moran, který v jedné z úvodních scén hraje zloděje knih v knihkupectví. Sám se později proslavil v roli knihkupce v kultovním britském sitcomu Black Books.
  • Ačkoliv to Julie Robertsová vždy odmítala, film nese jisté autobiografické rysy (popularita, zájem žurnalistů o Annu Scottovou, bulvární zneužívání jejího soukromí). Podle literárního zdroje odmítavý Juliin názor rozhodně nesdílel druhý hlavní představitel Hugh Grant.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SPADA, James. Julia Robertsová: miláček Ameriky. Překlad Eva Konečná. Praha: Volvox Globator, 2004. 415 s. [V originále: Julia: her life.] ISBN 80-7207-536-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]