Notting Hill (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Notting Hill
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 124 minut
Žánr komedie
Scénář Richard Curtis
Režie Roger Michell
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Julia Roberts
Hugh Grant
Produkce Tim Bevan
Hudba Trevor Jones
Kamera Michael Coulter
Kostýmy Shuna Harwood
Střih Nick Moore
Zvuk David Stephenson
Výroba a distribuce
Premiéra 2. září 1999
Distribuce Bontonfilm
Notting Hill na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Notting Hill je britská romantická komedie z roku 1999, který se odehrává v londýnské městské části Notting Hill, s Julií Robertsovou a Hughem Grantem v hlavní roli. Jedná se o jemnou situační komedii plnou nečekaných zápletek a dějových zvratů.

Scénář díla pochází z pera Richarda Curtise, který byl také autorem scénáře ke snímku Čtyři svatby a jeden pohřeb. Hlavním producentem snímku byl Duncan Kenworthy a režisérem Roger Michell. Dále hrají Rhys Ifans, Emma Chambersová, Tim McInnerny, Gina McKee a Hugh Bonneville.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Fiktivní hollywoodská filmová hvězda Anna Scottová během svého pobytu v Londýně při britské premiéře svého nového filmu (zde v podání skutečné hollywoodské filmové hvězdy Julie Robertsové) při jednom ze svých nákupů náhodně vstoupí do malého knihkupectví v londýnské čtvrti Notting Hill, které patří nesmělému, osamělému a rozvedenému muži Williamovi Thackerovi (hraje jej Hugh Grant). Shodou náhod vznikne láska na první pohled, která však musí překonat mnohé překážky a protivenství, tak aby dva lidé pocházející ze zcela rozdílných prostředí a profesních světů našli k sobě definitivní cestu a založili společně rodinu.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • Autor scénáře Richard Curtis sám v londýnské čtvrti Notting Hill žije.
  • Film provází hudba z pera Trevora Jonese. Otvírací a finální melodií je ovšem píseň francouzského šansoniéra Charlese Aznavoura She z roku 1974, kterou Aznavour nazpíval v mnoha jazycích a stala s velmi populární zejména v anglosaském světě (kupodivu nikoli ovšem ve Francii) - pro užití v Notting Hillu ji přezpíval Elvis Costello.
  • Hercem, který zde velmi zaujal diváky i filmovou kritiku, se stal britský herec a zpěvák Rhys Ifans, který hraje Williamova podivínského nájemníka a kamaráda Spika.
  • V epizodní roli se zde mihli další významní američtí a britští herci jako Alec Baldwin, Mischa Barton a Dylan Moran, který hraje zloděje knih v knihkupectví v jedné z úvodních scén - sám se přitom později proslavil rovněž v roli knihkupce, v kultovním britském sitcomu Black Books.
  • Ačkoliv to Julie Robertsová vždy popírala, film nese jisté autobiografické rysy dobře známé i z jejího vlastního života, zejména se jedná o velkou popularitu a zájem novinářů a žurnalistů o Annu Scottovou včetně prvků bulvárního zneužívání jejího soukromí. Podle literárního zdroje tento odmítavý Juliin názor rozhodně nesdílel druhý hlavní představitel Hugh Grant.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

(česky)

  • James Spada, Julia Robertsová: miláček Ameriky (anglicky:Julia Roberts Her Life), VOLVOX Globator 2004, ISBN 80-7207-536-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]