Mexičan (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mexičan
Původní názevThe Mexican
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka123 minut
ScénářJ. H. Wyman
RežieGore Verbinski
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBrad Pitt
Julia Roberts
James Gandolfini
J. K. Simmons
ProdukceChristopher Ball
John Baldecchi
Lawrence Bender
HudbaAlan Silvestri
KameraDarius Wolski
StřihCraig Wood
Výroba a distribuce
Premiéra2. března 2001
DistribuceDreamWorks Pictures
Mexičan na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mexičan (anglicky The Mexican) je americká akční kriminální komedie z roku 2001 režiséra Gora Verbinského s Bradem Pittem a Julií Robertsovou v hlavní roli. Jde o napínavou parodii na gangsterské filmy, kdy hlavní hrdina je sympatický a nešikovný mladý gangster, který se ocitne na své poslední akci v Mexiku, kam je vyslán za trest pro historickou střelnou zbraň.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Jerry Welbach (Brad Pitt) je mladý a nešikovný gangster, který má nejen dost životní smůly, ale i temperamentní a velice hašteřivou přítelkyni Samanthu Barzelovou (Julia Robertsová). Poté, co Jerry zkazí svoji další zločineckou práci, je za trest vyslán do Mexika, aby pro svého současného šéfa Naymana přivezl krásnou ručně vyrobenou a umělecky vyzdobenou historickou bambitku. Kvůli této své poslední misi se na počátku filmu rozejde se svojí milovanou a půvabnou přítelkyní Samanthou, které před tím slíbil cestu do Las Vegas. I cesta do Mexika se nečekaně zvrtne, neboť o pistoli jeví velký zájem nejen mnozí Američané ale i místní mexičtí "banditos". Samantha odjíždí autem do Las Vegas, na cestě je ale násilně unesena neznámým mužem, který se jí představí jako Leroy (James Gandolfini). Příběh se ve svých dvou dějových liniích zamotává. Kýžená pistole v Mexiku mění neustále své majitele a Jerry se o ní od různých lidí postupně dozvídá několik navzájem různých historek, vztahujících se k jejímu původu. Vše se ale nakonec vysvětlí a podaří vyřešit, pistole se vrací svému prapůvodnímu majiteli, zlodušský gangsterský boss Nayman, který Jerrymu ukládá o život, je zabit jediným výstřelem právě z kýžené historické pistole, o kterou tak stojí.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Brad Pitt Jerry Welbach
Julia Robertsová Samantha Barzel
Gene Hackman Arnold Margolese
James Gandolfini Winston Baldry alias „Leroy“
Bob Balaban Nayman
J. K. Simmons Ted
Sherman Augustus černý muž v černém, skutečný Leroy

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Právě během natáčení tohoto snímku se Julia Robertsová seznámil a posléze i sblížila se svým nynějším manželem kameramanem Danielem Moderem, který zde tehdy pracoval jako asistent kamery.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

(česky)

  • James Spada, Julia Robertsová: miláček Ameriky (anglicky:Julia Roberts Her Life), VOLVOX Globator 2004, ISBN 80-7207-536-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]