Gore Verbinski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gore Verbinski
Gore Verbinski
Narození16. dubna 1964 (60 let)
USA, Tennessee, Oak Ridge
Aktivní roky1987 - současnost
Významná dílatrilogie Piráti z Karibiku (2003, 2006, 2007)
Kruh (2002)
Umělecké ceny
4x cena Clio za reklamní spoty

Gore Verbinski (*16. březen 1964) je americký filmový režisér a scenárista.

Je považován za jednoho z nejlepších filmařů dneška, i když natočil pouze několik celovečerních filmů. Z nich ho proslavila především americká dobrodružná trilogie komedií Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže a Piráti z Karibiku: Na konci světa (čtvrtý díl Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna z roku 2011 již nerežíroval) s Johny Deppem v hlavní roli. Režíroval také například filmy Mexičan s Bradem Pittem nebo Pan Rosnička s Nicolasem Cagem nebo thriller Kruh a v roce 2011 na sebe upozornil celovečerním kresleným filmem Rango, kde hlavní roli chameleona Ranga mluví opět Johny Depp.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Gore Verbinski se narodil 16. března 1964 ve městě Oak Ridge v Tennessee jako třetí z pěti dětí fyzika Verbinského, který byl původem z Polska. Mládí prožil v jižní Kalifornii v místě zvaném La Jolla.

Během svého studia působil jako kytarista punkových kapel The Daredevils a Little Kings. V roce 1987 dokončil studium na filmové fakultě Kalifornské univerzity a začal režírovat různé hudební klipy a reklamní spoty (pracoval například pro firmy Cocacola, 7-up, Budweiser nebo Nike). Právě za tyto spoty získal 4× ocenění Clio.

Později si ho povšiml známý režisér Steven Spielberg a dal mu šanci ve studiu DreamWorks, Gore Verbinski ji výborně využil. Natočil několik filmů (Hon na myš, Mexičan, Kruh), jeho největší úspěch přišel v roce 2003 - tehdy Verbinski natočil první díl z trilogie Piráti z Karibiku, která ho proslavila. Mimo Pirátů z Karibiku natočil i další dobré filmy s výborným obsazením. Jeho filmy měly celkem 12 nominací na Oscara, avšak 2 z nich byly proměněné.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]