Matthew Perry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o americkém herci. O americkém veliteli námořní flotily pojednává článek Matthew Calbraith Perry.
Matthew Perry
Rodné jméno Matthew Langford Perry
Narození 19. srpna 1969
USA Williamstown, Massachusetts
Alma mater Buckley School
Aktivní roky 1988 – současnost
Partner(ka) Lizzy Caplan (20062012)
Významné role Chandler Bing v seriálu Přátelé
Český dabing Rostislav Čtvrtlík
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthew Langford Perry (* 19. srpna 1969 Williamstown) je americko-kanadský herec nominovaný na cenu Emmy. Jeho nejznámější role je Chandler Bing v seriálu Přátelé. Další jeho velká role je role Matta Albieho v novém seriálu NBC Studio 60 na Sunset Bulváru.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Matthew Perry se narodil ve Williamstownu v Massachusetts herci Johnu Bennetovi Perrymu a Suzanne Perry Morrisnové (bývalá tisková mluvčí kanadského premiéra Pierra Trudeaua), kteří se rozvedli při jeho prvních narozeninách. Vyrůstal s matkou v Ottawě a hrál profesionálně tenis. V patnácti letech se přestěhoval do Los Angeles za otcem, aby mohl začít profesionálně hrát tenis. Místo tenisu ho ale zaujalo herectví, a tak začal studovat University of Southern California.

Při natáčení seriálu Přátelé (The Friends) byl závislý na alkoholu, často chodil na natáčení opilý, a tak se později rozhodl jít na léčení. Nikdy se však úplně nevyléčil.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Začínal v seriálu Druhé šance (Second Chances). V devadesátých letech byl pozván Martou Kauffman a Davidem Cranem na natáčení seriálu Přátelé. Později hrál ve filmech jako jsou Tři do tanga, Můj soused zabiják, Můj soused zabiják 2 a Sloužit Sáře. Nyní hraje v seriálu Studio 60 na Sunset Bulváru a v roce 2007 měl premiéru film Numb.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]