Anne Baxterová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anne Baxterová
Anne Baxterová ve filmu Vše o Evě
Anne Baxterová ve filmu Vše o Evě
Narození 7. května 1923
Spojené státy americké Michigan City, Indiana, USA
Úmrtí 12. prosince 1985 (ve věku 62 let)
Spojené státy americké New York, New York, USA
Místo pohřbení Wisconsin
Alma mater Brearley School
Aktivní roky 1940–1985
Manžel(ka) John Hodiak (1946–1953)
Randolph Galt (1960–1969)
David Klee (1977)
Děti 3
Rodiče Kenneth Stuart Baxter a Catherine Dorothy Wright
Příbuzní Frank Lloyd Wright (vnuk)
Oscar
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli)
1947 – The Razor's Edge
Zlatý glóbus
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli)
1947 – The Razor's Edge
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anne Baxterová (7. května 1923, Michigan City,Indiana, USA12. prosince 1985, New York, USA) byla americká filmová, divadelní a televizní herečka.

Pocházela ze zámožné a kulturní rodiny, jejím dědečkem byl architekt Frank Lloyd Wright. Již ve třinácti letech hrála na Broadwayi a docházela na hodiny herectví k Marii Uspenské. Ve filmu debutovala roku 1940, významnou příležitost dostala ve filmu Orsona Wellese Skvělí Ambersonové (1942) a ve válečném dramatu Severní hvězda (1943). V roce 1947 obdržela Oscara za roli Sophie, která po ztrátě manžela a dítěte propadne alkoholismu, ve filmu The Razor's Edge, který podle románu Williama Somerseta Maughama natočil Edmund Goulding. O čtyři roky později byla nominována na Oscara za titulní roli v psychologickém dramatu z divadelního zákulisí Vše o Evě. Účinkovala v rozhlasovém seriálu Lux Radio Theatre, výrazné role ztvárnila také v Hitchcockově krimifilmu Zpovídám se a v biblickém velkofilmu Desatero přikázání.

Počátkem šedesátých let přerušila hereckou kariéru a žila se svým druhým manželem na ranči v Austrálii. Po návratu působila hlavně na divadle a v televizi, za roli v seriálu The Name of the Game byla roku 1969 nominována na cenu Emmy, objevila se také v epizodě seriálu Columbo nazvané Rekviem pro padající hvězdu.

Byla stoupenkyní Republikánské strany, angažovala se ve volební kampani Dwighta Eisenhowera. Vydala vzpomínkovou knihu Intermission: A True Story. Má svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]