Marisa Tomei

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marisa Tomei, 2012

Marisa Tomei (* 4. prosince 1964, Brooklyn, New York, USA) je americká herečka, sestra herce Adama Tomeie, držitelka Ceny americké filmové akademie Oscar za nejlepší vedlejší roli ve snímku Můj bratranec Vinny z roku 1992. Na Oscara byla poté nominována ještě dvakrát, poprvé se tak stalo za snímek V ložnici z roku 2001, podruhé za film Wrestler z roku 2008.

Po rodičích je italského původu, její otec byl právník, matka učitelka angličtiny, od dětství ráda hraje divadlo. Po středoškolských studiích, během kterých absolvovala herecké a taneční kurzy, studovala na Bostonské univerzitě posléze i na Newyorské univerzitě, která nedokončila, se začala věnovat pouze herectví. Divadlo hrála profesionálně nejen v USA, ale i ve Velké Británii. V roce 1986 získala svoji první významnou divadelní cenu Theater World Award, stalo se tak v době kdy byla členkou newyorského divadelního souboru Naked Angels Theater Company.

Marisa Tomei na 81. ročníku vyhlašování Cen americké Akademie filmých umění a věd Oscar v únoru 2009

Ačkoliv ve filmu a v televizi se objevila již v dětství, začínala hrát až v roce 1984 různé větší či menší role a to jak v televizních seriálech tak i v komerčně zaměřených filmech a komediích, kde větší úspěchy zaznamenala především v televizních sitcomech. Faktickou průlomovou rolí se pro ni stal až snímek Můj bratranec Vinny z roku 1992.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]