Přeskočit na obsah

Central Park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Centrální park.
Central Park
Funkceveřejný městský park
LokalitaNew York, Manhattan, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Zeměpisné souřadnice
Rozloha341 ha
Založeno1857
ArchitektFrederick Law Olmsted, Calvert Vaux
Kód památky66000538
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Central Park je velký veřejný městský park v městské části Manhattan ve městě New York v USA. Ačkoli co do velikosti se mezi newyorskými parky řadí až na páté místo, v počtu návštěvníků drží prvenství. Ročně ho navštíví asi 42 milionů lidí a stal se nejčastěji fotografovaným místem světa.

V roce 1857 byla uspořádána architektonická soutěž, ve které zvítězili Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux s jejich "Greensward" plánem. Central park se tentýž rok začal stavět a otevřen byl na podzim roku následujícího. Central park se stal národní historickou památkou roku 1963.

Park patří mezi nejznámější městské parky na světě, objevil v různých filmech a televizních programech. Provozuje ho soukromá nezisková organizace.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na jižní polovinu parku

Park je ohraničen ze severu ulicí West 110th Street, ze západu Central Park West 8th Avenue, na jihu 59th Street a z východu Fifth Avenue. Někdy jsou okrajové ulice parku označovány i jako Central Park North, Central Park West a Central Park South. Fifth Avenue si svůj název zachovává. Park je obdélníkového tvaru (rozměry 4 km × 800 m) a jeho rozloha činí 3,41 km² .

Je rozdělen na tři části: North End, Mid-Park a South End. Parkem procházejí ulice 65th, 79th, 85th a 97th Street – na území parku se k jejich názvu přidává slovo „Transverse“ a mění se jejich ráz, kdy se z těchto rovně navržených magistrál stanou jednoproudé silnice, klikatící se parkem, typicky obklopené úzkými chodníky a kamennými stěnami s četnými mosty.

Cetral Park má zajímavý vliv na trh s nemovitostmi v Manhattanu – možnost výhledu na něj zásadně ovlivňuje cenu dané budovy nebo bytu v jeho okolí. Věžové domy resp. byty v jejich nejvyšších patrech s nejlepším výhledem na Central Park se stávají domovy a pied-à-terre celebrit a boháčů z celého světa a cení se na jednotky milionů dolarů za byt, ty nejlepší i nad 10 milionů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Základní schéma Central Parku

Park láká turisty především svou polohou, velkým množstvím tras s krásnými výhledy a nejrůznějšími dalšími aktivitami pro všechny věkové kategorie. Disponuje 8 umělými rybníky, loukami i malými lesoparky. Studie z roku 2013 objevila celkem 571 živočišných druhů žijících na území parku. Četně zastoupené je hlavně ptactvo a turisty oblíbené veverky.

Central park nabízí pestré sportovní a kulturní vyžití. Desetikilometrovou cestu okolo parku využívají běžci, cyklisté a bruslaři, především přes víkendy po 19. hodině, kdy je zastavena automobilová doprava. Dále se dá bruslit na dvou stadionech nebo hrát hry na travnatých plochách. V parku najdeme celkem 21 dětských hřišť, zklamáni nebudou díky nejrůznějším sochám a obeliskům ani obdivovatelé umění. V parku se často pořádají koncerty a jiné kulturní akce jako například divadelní představení "Shakespeare in the park". Na Fifth Avenue se vyskytuje malá Central Park ZOO s exotickými zvířaty.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Jméno Otevřeno v roce Popis
107th Infantry Memorial 1927 Památka na počest 1,487 obětí První světové války
Balto 1925 Socha sněžného psa, který zachraňoval životy na Aljašce
Hans Christian Andersen 1956 Socha Dánského pohádkového spisovatele
Christopher Columbus 1894 Socha objevitele Ameriky
Indian Hunter 1869 Socha na počest entuziasmu Americkým umělcům
José de San Martín 1951 Socha latinskoamerického vůdce boje za nezávislost
Pilgrim Hill 1885 Socha na vrcholku kopečku je součástí Conservatory Water
Simón Bolívar 1945 Socha bývalého venezuelského generála a politika
Sir Walter Scott 1872 Socha významného skotského básníka
The Burnett Memorial Fountain 1936 Fontána, na počest Frances Hogson Burnettové
William Shakespeare 1872 Socha významného britského spisovatele
Pohled z Central Park South

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Central Park na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]