Přeskočit na obsah

Avengers: Endgame

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Avengers: Endgame
Základní informace
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka181 minut
Žánryakční
dobrodružný
sci-fi
fantasy
superhrdinský
PředlohaAvengers od Stana Leeho a Jacka Kirbyho
ScénářChristopher Markus a Stephen McFeely
Režiebratři Russoové
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRobert Downey Jr.
Chris Hemsworth
Mark Ruffalo
Chris Evans
Scarlett Johansson
Benedict Cumberbatch
Don Cheadle
Tom Holland
Chadwick Boseman
Paul Bettany
Elizabeth Olsen
Anthony Mackie
Sebastian Stan
Danai Gurira
Letitia Wright
Dave Bautista
Zoe Saldana
Josh Brolin
Chris Pratt
Jeremy Renner
Evangeline Lilly
Paul Rudd
Samuel L. Jackson
Michael Douglas
Michelle Pfeifferová
Brie Larson
ProdukceKevin Feige
HudbaAlan Silvestri
KameraTrent Opaloch
KostýmyJudianna Makovsky
StřihJeffrey Ford
Matthew Schmidt
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 26. dubna 2019
Česká premiéraČesko 25. dubna 2019
Produkční společnostMarvel Studios
DistribuceWalt Disney Studios Motion Pictures
Česká distribuceFalcon
Rozpočet356 mil. USD
Tržby2,798 mld. USD
Marvel Cinematic Universe
Captain Marvel
(2019)
Spider-Man: Daleko od domova
(2019)
Avengers: Endgame na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avengers: Endgame je americký film pojednávající o týmu superhrdinů Marvel Comics Avengers, který produkovala společnost Marvel Studios a jehož distribuci zajistila společnost Walt Disney Studios Motion Pictures. Jedná se o pokračování filmu Avengers: Infinity War z roku 2018 a navazuje rovněž na filmy Avengers z roku 2012, Avengers: Age of Ultron z roku 2015 a Captain America: Občanská válka z roku 2016. Celkově se jedná o v pořadí 22. film v Marvelovském filmovém univerzu (MCU).

Film režírovali Anthony a Joe Russoovi, scénář napsali Christopher Markus a Stephen McFeely. Hráli v něm Robert Downey, Jr., Chris Evans, Josh Brolin, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Chris Hemsworth, Jeremy Renner, Chris Pratt, Elizabeth Olsen, Benedict Cumberbatch, Samuel L. Jackson a další. Distribuční premiéra filmu se odehrála 25., resp. 26. dubna 2019.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Clintu Bartonovi ze začátku zmizí jeho rodina, obrátí se v prach. Tři týdny poté, co Thanos s použitím Kamenů nekonečna vyhladil polovinu života ve vesmíru, Carol Danversová (Captain Marvel) zachrání Nebulu a Tonyho Starka (Iron Man) bloudící hlubokým vesmírem. Společně se vrátí zpět na Zem a připojí se ke zbývajícím AvengerůmNataše Romanovové (Black Widow), Bruci Bannerovi (Hulk), Stevu Rogersovi (Captain America), Rocketovi, Thorovi a Jamesi Rhodesovi (War Machine). Všichni se vydají k neobydlené planetě, kde žije osamělý Thanos živící se jako prostý farmář. Thanos jim po jejich útoku odhalí, že zničil Kameny nekonečna jejich vlastní mocí, aby se tak vyhubení poloviny života ve vesmíru stalo nezvratným. Thor následně Thanosovi v hněvu usekne hlavu.

O pět let později Carol Danversová vykonává mise v hlubokém vesmíru. Scott Lang (Ant-Man) je díky zásahu náhody konečně vysvobozen z kvantové říše a zjišťuje, co se mezitím stalo. Setká se se svou dcerou Cassie, ale Hank Pym a jeho blízcí jsou pryč. Langovi místo pěti let uplynulo pouhých pět hodin, kontaktuje proto Romanovovou a Rogerse s nápadem, aby časová nestálost v říši kvant byla využita k sestrojení stroje času, jehož prostřednictvím by napravili to, co Thanos způsobil svým osudným lusknutím. Požádají proto Tonyho Starka o pomoc, ale ten odmítá, protože má s Pepper Pottsovou malou dceru a obává se změn časové osy – hrátky s časem jsou nebezpečná věc. Z toho důvodu se trojice obrátí na Bannera (který se naučil ovládat Hulkovu formu a zároveň zůstat zcela inteligentní a příčetný) a ten souhlasí, že jim pomůže sestrojit stroj času. Stark nakonec změní názor a pomůže Bannerovi dokončit projekt.

S novou nadějí cestuje Romanovová do Japonska, kde se nachází Clint Barton (Hawkeye), který se stal vyděděncem-zabijákem v důsledku dezintegrace celé jeho rodiny před pěti lety, a přesvědčí jej k návratu zpět do Ameriky. Stejně tak cestují Banner a Rocket do Norska, kde přeživší z Asgardu založili malou rybářskou ves jménem Nový Asgard. Zde najdou Thora, z nějž se stal obtloustlý opilec, a přesvědčí jej, aby se vrátil k Avengers.

Znovusjednocení Avengers se rozdělí do tří skupin. Banner, Rogers, Lang a Stark cestují do New Yorku roku 2012, do právě probíhající bitvy o New York, která jim poskytuje ideální podmínky jak zapadnout do chaosu. Banner navštíví newyorskou Svatyni a přesvědčí Prastarou, aby mu dala Kámen času s tím, že jí ho opět vrátí. Rogers překoná tajné agenty Hydry a jeho vlastní minulé já a získá tak Lokiho žezlo (s Kamenem mysli), ale pokus Starka a Langa tajně ukrást Teserakt (s Kamenem prostoru) selhává a Loki s jeho pomocí uniká pryč. Rogers a Stark použijí poslední ampulky s Pymovými částicemi – s jejichž pomocí cestují časem – pro cestu do roku 1970. Zde infiltrují ústředí S.H.I.E.L.D.u, ukradnou dřívější verzi Teseraktu a několik ampulek s Pymovými částicemi od mladého Hanka Pyma, a vrací se zpět do budoucnosti.

Rocket a Thor cestují do Asgardu roku 2013, aby získali Aether (s Kamenem reality) z Jane Fosterové. To se podaří, Thor si navíc opět promluví se svou matkou a získá zpět své kladivo Mjölnir. Mezitím Barton a Romanovová cestují na Vormir roku 2014 a od strážce Kamene duše – Red Skulla – zjišťují, že je nutné provést oběť milovaného. Nakonec se obětuje Romanovová, čímž Barton získává Kámen duše. Toho samého roku na planetě Morag, Rhodes a Nebula ukradnou Orb (s Kamenem moci) o chvíli dříve, než jej ukradne Peter Quill (Star-Lord). Rhodes se vrací do přítomnosti i s Orbem, ale Nebula tohoto časového skoku není schopna v důsledku poruchy implantátů – její minulé já se propojilo s jejím současným já. Díky tomuto propojení Thanos minulosti zjišťuje vše ohledně plánů Avengers. Nebula minulosti zpacifikuje své budoucí já a v přestrojení za ní cestuje do budoucnosti.

Všechny Kameny nekonečna shromážděné týmem použije v současnosti Banner k tomu, aby navrátil zpět všechny, co se před pěti lety obrátili v prach. To se zdaří, ale Nebula minulosti použije stroj času k přenosu Thanose a jeho bitevního křižníku do budoucnosti, kde křižník rozbombarduje sídlo Avengers. Gamora z minulosti, taktéž cestující s Thanosem do budoucnosti, projeví soucit a osvobodí Nebulu z budoucnosti, která následně zastřelí své minulé já. Thanos se teleportuje na povrch, aby s Avengers bojoval osobně. Vysvětlí jim, že tentokrát hodlá použít Kameny nekonečna ke zničení stávajícího vesmíru a vytvoření nového, z jeho pohledu lepšího. Thanos úspěšně odráží útoky Avengers a přivolává svou armádu, aby napadla Zemi. Stephen Strange však přijde s posilami včetně kolegů čarodějů; ostatních Avengers, kteří se před pěti lety změnili v prach; Strážců Galaxie a armádami Asgardu, Wakandy a Plenitelů. Propukne velký boj, k němuž se připojí Gamora s Nebulou a nakonec i Danversová, která zničí Thanosův křižník. Během bitvy se několikrát Thanos zmocní rukavice s Kameny, ale nejdříve ho o ni připraví Rogers a poté Danversová. Tu ale Thanos omráčí a znovu se zmocní rukavice s Kameny, ale než je stačí použít, Stark jej o ně připraví a sám je použije k tomu, aby obrátil Thanose a jeho armádu v prach. Tento čin však jeho organismus nevydrží a Stark umírá.

Krátce po Starkově pohřbu Thor jmenuje Valkýru královnou Nového Asgardu a přidává se ke Strážcům Galaxie. Rogers pomocí nového stroje času vrací Kameny nekonečna a Mjölnir zpět na jejich místa v čase a sám následně zůstává v minulosti s Peggy Carterovou. Opět v současnosti, Rogers již jako starý muž předává svůj štít Samu Wilsonovi (Falcon), z něhož by se měl stát nový Captain America. Jedna éra končí, druhá začíná…

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Zamýšlený vznik filmu byl oznámen v říjnu 2014 pod názvem Avengers: Infinity War – Část 2. V červenci 2016 Marvel tento název zamítl s odůvodněním, že se jedná o dva velmi rozdílné filmy a příběhy. Nový název filmu pak byl veřejně oznámen až při publikování traileru 7. prosince 2018.

Již v červnu 2016 bylo zveřejněno, že Alan Silvestri, který složil hudbu pro film Avengers, byl nasmlouván také ke složení hudby jak pro Avengers: Infinity War, tak i pro Avengers: Endgame.

Premiéra[editovat | editovat zdroj]

Premiéra Avengers: Endgame se v Česku a na Slovensku uskutečnila 25. dubna 2019, ve Spojených státech amerických o den později, tedy 26. dubna 2019.[8] Předcházela jí předpremiéra na Velikonoční pondělí 22. dubna, tedy symbolicky na Den Země.[9]

Návštěvnost a tržby[editovat | editovat zdroj]

Film vyšel z rozpočtu okolo 356 milionů amerických dolarů a už v prvním promítacím víkendu překonal rekordy a tak říkajíc si na sebe vydělal, když jen v USA utržil 357 milionů dolarů.[10] Za necelé dva týdny v kinech vydělal přes 1,915 miliardy dolarů.[11] Po druhém promítacím víkendu to bylo celosvětově již 2,189 miliardy dolarů (v přepočtu asi 50 miliard korun).[10] Předstihl tak v celkových tržbách film Titanic z roku 1997 a dostal se na druhou příčku za snímek Avatar z roku 2009 – ten dosáhl celosvětových tržeb 2,78 miliardy dolarů, překonání dvou miliard mu však trvalo dlouhých 47 dní.[10] V přehledu serveru Box Office Mojo, který počítá jen domácí tržby v USA a především zohledňuje inflaci, však byl film Avengers: Endgame po druhém víkendu až na 42. příčce.[10] Film k 18. červnu 2019 utržil 2,744 miliardy dolarů.[11]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Avengers: Endgame na anglické Wikipedii.

 1. Avengers 4 Trailer Reveals First Look At Jeremy Renner As Ronin. CBR [online]. 2018-12-07 [cit. 2019-02-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b c d Did Sebastian Stan Accidentally Spoil Part Of 'Avengers 4'?. Marvel [online]. [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Tom Hiddleston Gets Into Loki Costume for Possible 'Avengers 4' Flashback Scene: Photo 3981459 | Avengers, Chris Hemsworth, Marvel, Tom Hiddleston Pictures | Just Jared. www.justjared.com [online]. [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. 
 4. Avengers 4 BTS Photo Confirms Pepper Potts' Rescue Armor. Screen Rant [online]. 2018-10-23 [cit. 2019-01-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. FOUTCH, Haleigh. Collider [online]. 2018-10-25 [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Avengers 4: Doctor Strange's Ancient One Confirmed to Return. Screen Rant [online]. 2018-10-26 [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Avengers 4 Reportedly Cast an Older Cassie Lang. CBR [online]. 2018-04-17 [cit. 2018-12-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. www.csfd.cz [online]. [cit. 2018-12-07]. Dostupné online. 
 9. jab. Avengers na den Země začali zachraňovat planetu. ČT24 [online]. Česká televize, 2019-04-23 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online. 
 10. a b c d Poslední díl série Avengers vybral na lístcích přes 50 miliard korun, předstihl i Titanic | Kultura. Lidovky.cz [online]. 2019-05-05 [cit. 2019-05-05]. Dostupné online. 
 11. a b Avengers: Endgame (2019) - Box Office Mojo. www.boxofficemojo.com [online]. [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]