Wakanda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O jiném předmětu pojednává článek Wakan Tanka.
Wakanda
Geografie
Reálie
ZakladatelStan Lee
Jack Kirby
KrálBlack Panther (T’Challa)
Počet obyvatel6 000 000
JazykWakandanština, Yorubština, Hauština, Angličtina
Státní zřízeníAbsolutní monarchie
MěnaWakandanský vibraniový dolar

Wakanda je fiktivní království několika kmenů ze světa Marvel Comics a MCU.[1] Je domovskou zemí marvelovského hrdiny jménem Black Panther. Dle popisu z komiksu leží v subsaharské Africe. Je proslulá svými pokročilými technologiemi díky vesmírnému prvku – vibraniu. Wakanda se poprvé objevila v komiksu Fantastická čtyřka # 52 (červenec 1966) a stát vymysleli Stan Lee a Jack Kirby.[2]

Wakanda se objevila v komiksech a různých mediálních adaptacích, včetně filmů Marvel Cinematic Universe Captain America: Civil War (2016), Black Panther (2018), Avengers: Infinity War (2018) a Avengers: Endgame (2019). Wakanda je vysoce rozvinutá země, která je technologicky nejpokročilejším národem na zemi.

Pravděpodobná poloha Wakandy

Název a jazyk[editovat | editovat zdroj]

Marvel Comics se inspiroval zvyky indiánského kmene Siouxů, kteří uctívají boha Wakanda (též Wacoinda, Wakandas), a fiktivním africkým kmenem Kamba z románu The Man-Eater od Edgara Rice Borroughse.[3] V komiksu má Wakanda tři oficiální jazyky: Wakandštinu, Yorubštinu a Hauštinu. V Marvel Cinematic Universe jsou postavy z Wakandy zobrazeny mluvením jiho-východoafrickým jazykem Xhosa.[4] Kmen Jabari je zobrazen tak, že mluví dialektem podobným Igbo z Nigérie.[5]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Fiktivní Wakanda se nachází v Africe, avšak její přesná poloha se měnila v celé historii publikace: některé zdroje umístili Wakandu severně od Tanzanie, přesněji k Burundi, zatímco jiné - jako například Marvel Atlas # 2 - ukázat polohu na severním konci jezera Turkana, mezi Jižním Súdánem, Ugandou, Keni a Etiopií (a je obklopen fiktivními zeměmi).[6] Ve vesmíru Marvel Cinematic používají mapy na obrazovce místo uvedené v Marvel Atlas # 2.

Režisér Ryan Coogler uvedl, že jeho zobrazení Wakandy ve filmu Black Panther z roku 2018 bylo inspirováno jihoafrickým lesotským královstvím.[7][8]

V nedávných příbězích spisovatele Ta-Nehisiho Coatese se Wakanda nachází u Viktoriina jezera, (v sousedství fiktivních zemí: Mohanndy, Kanaánu, Azánie a Nigandy). On umisťuje tyto národy většinou do prostor východní poloviny Demokratické republiky Kongo.[9]

Birnin Zana je jejich hlavní město. V Birnin Zana se obyvatelé přepravují převážně pěšky a ulice jsou bez aut, s výjimkou příležitostného výskytu (autobusových) raketoplánů. Celé město je docela podobná konceptu Woonerf, přístupu k designu veřejného prostoru, který začal v Nizozemsku v 70. letech. Vlaky (využívány k dálkové dopravě) jsou vidět nad městem a kolem něj. Wakandské budovy obsahují některé tradiční africké prvky (tj. doškové střechy a visuté zahrady) na některých z nejvyšších staveb.[10]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před mnoha staletími vedlo pět afrických kmenů válku o oblast, do které před dávnými časy spadl meteorit, který byl bohatý na unikátní kov vibranium. Během války jeden bojovník pozřel výtažek z rostliny, jež měla srdčitý tvar. Rostlina mu dala zvláštní schopnosti – zvýšila mu mentální a fyzickou sílu a odolnost. Z válečníka se stal první "Black Panther". Tento válečník sjednotil čtyři z pěti kmenů a založil státní útvar Wakandu. Jediný kmen, který se odmítl podřídit byli Jabari, kteří odešli do blízkých hor. Wakanďané využili vibranium na výrobu pokročilých technologií a strojů protože T'Chaka prodával nepatrná množství cenného vibrania a zároveň tajně posílal nejlepší vědce ze země k studiu do zahraničí, čímž se Wakanda stala technologicky nejpokročilejší národ na světě. Současně vyvinuli maskovací zařízení, které jim pomohlo se skrýt před okolním světem a ukrýt tak svou futuristickou technologii před válčícím světem. Nakonec však průzkumník Ulysses Klaue najde cestu do Wakandy. Když je Klaue chycen, zabije T'Chaku, a prchá z Wakandy, při útěku je zraněn a přijde o ruku. Tento incident je před okolním světem utajen a díky tomu ostatní mocnosti stále považují Wakandu za zemi třetího světa.

Wakanda má neobvykle vysokou míru mutace kvůli nebezpečně mutagenním vlastnostem vibrania jež je hluboko pod zemí. Vibraniové záření prostoupilo velkou částí wakandské flóry a fauny díky čemuž vznikla byliny ve tvaru srdce, kterou poté začali konzumovat pouze členové kultu Black Pantera. (ačkoli T'Challa kdysi dovolil umírajícímu Spider-Manovi, aby ji snědl v naději, že mu to pomůže vyrovnat se s záhadnou nemocí) (komiksová událost, není součást MCU).

V komiksových příbězích se Wakanda musela vypořádat s mnoha událostmi jež ji ohrožovali. Např.: s invazí Skrullů v "Secret war", i s Namorovým útokem na Wakandu (z důvodu že se zde skrývají Avengers), a zničí velkou část země přílivovou vlnou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wakanda na anglické Wikipedii.

  1. GUSTINES, George Gene. Marvel’s World of Wakanda Will Spotlight Women, on the Page and Behind It. The New York Times. 2016-07-22. Dostupné online [cit. 2021-04-26]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
  2. CBR - The World's Top Destination For Comic, Movie & TV news.. CBR [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MANSEAU, Peter. Analysis | The surprising religious backstory of ‘Black Panther’s’ Wakanda. Washington Post. Dostupné online [cit. 2021-04-26]. ISSN 0190-8286. (anglicky) 
  4. Black Panther's language: Where 'Civil War' found the words of Wakanda. EW.com [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Nigerians Are Convinced 'Black Panther' Scene-Stealer, M'Baku Is Actually Igbo. web.archive.org [online]. 2018-02-24 [cit. 2021-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-02-08. 
  6. Searching for Wakanda: The African Roots of the Black Panther Story | Origins: Current Events in Historical Perspective. origins.osu.edu [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. 
  7. HTTPS://WWW.TIMESLIVE.CO.ZA/AUTHORS/TYMON-SMITH. How 'Black Panther's' director fell in love with Lesotho & isiXhosa. TimesLIVE [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. JONES, Nate. A Brief History of Wakanda, Black Panther’s Fictional Utopia. Vulture [online]. 2018-02-15 [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. COATES, Ta-Nehisi. Building The World Of Wakanda - The Atlantic. www.theatlantic.com [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. MALKIN, Marc. The Real-Life Possibilities of Black Panther's Wakanda According to Urbanists and City Planners. Architectural Digest [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. (anglicky)