Došek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Došek (rozcestník).
Dům s doškovou střechou ve skanzenu Svidník
Došková střecha v polské vesnici Nawojowa Góra
Oprava doškové střechy v Dánsku

Došek je jednou z tradičních střešních krytin lidových staveb. Je to snopek, zhotovený ze 110 až 140 cm dlouhé rovné slámy, rákosí či orobince.[1] Jeden došek váží 3,5 až 4 kg.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

K výrobě se používalo žito, které mělo dlouhá, ale zároveň tenká stébla. Kosilo se přibližně deset dní před dozráním klasu. Pole, na kterých rostlo žito požadovaných vlastností, byla nazývána doškářskými a bývala vyhlášená po celém kraji. Ottův slovník naopak doporučuje ječmen a oves, protože jejich sláma méně nasáká vodou.[2]

Na jeden metr čtvereční střechy bylo potřeba až 15 došků, jejichž hmotnost byla až 60 kg. K pokrytí střechy větší stodoly bylo potřeba až 6000 došků. Byla to náročná práce, kterou prováděli specializovaní řemeslníci, doškáři.

Došková střecha musí mít velký sklon (min. 45°), došky se přivazují buďto na prkna, anebo na latě, dnes nejčastěji drátem. Životnost došků je zhruba 30-50 let, nebezpečí požáru se omezuje různými předpisy i promyšlenou technologií. V českých zemích se došky někdy „kalily“, tj. mazaly hlínou.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se u nás s doškovou krytinou nesetkáváme příliš často. Nejčastěji ji můžeme vidět v některém ze skanzenů. Jinak je tomu u našich severních sousedů (Polsko, Německo, ale také Anglie, Dánsko, Holandsko, …). Kolem německo-dánské hranice je této krytiny hojně využíváno u novostaveb, mnoho lidí na severu oceňuje tepelně izolační vlastnosti přírodních materiálů a udržují tvář svých sídel v tradiční podobě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.wior-sc.pl/prawdziwe_domy.html
  2. a b Ottův slovník naučný, heslo Došek.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Došek. Sv. 7, str. 875

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]