Groot (Marvel Cinematic Universe)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Groot
Vin Diesel, který namluvil Groota
Vin Diesel, který namluvil Groota
DíloMarvel Cinematic Universe
První výskytStrážci Galaxie
VytvořiliStan Lee
Larry Lieber
Jack Kirby
PředlohaGroot
ZadaptovaliJames Gunn
Nicole Perlman
NamluvilVin Diesel
Ztvárnili
motion capture
Vin Diesel
Krystian Godlewski
Sean Gunn
James Gunn
Terry Notary
Informace o postavě
Jinak zvanýBaby Groot
PřezdívkaStrom
RasaFlora colossus[1]
PříslušnostStrážci galaxie
RodinaRocket (adoptivní otec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Groot je jméno dvou fiktivních postav,[2] založených na stejnojmenné postavě z komiksů Marvel Comics.[3] Obě postavy namluvil herec Vin Diesel a ztvárnili je Vin Diesel, Krystian Godlewski, Sean Gunn, James Gunn a Terry Notary pomocí motion capture. V Marvel Cinematic Universe je Groot společníkem Rocketa, mývala a žoldáka. Poté, co se dospělý Groot obětuje pro tým Strážců galaxie, vznikne malý, Baby Groot, kterého se ujme Rocket a stane se jeho adoptivním otcem.

V roce 2017 režisér James Gunn potvrdil, že Baby Groot nemá biologické vlastnosti ani vzpomínky svého otce.[4][5]

Od svého debutu se postava Groota objevila dohromady v pěti filmech a jednom seriálu, přičemž dospělý Groot se objevil pouze v jednom filmu a Baby Groot ve čtyřech a seriálu Já jsem Groot. Groot by se měl také objevit ve filmu Strážci Galaxie: Volume 3 a speciálu Strážci Galaxie: Sváteční speciál.

Fiktivní biografie[editovat | editovat zdroj]

Dospělý Groot[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Strážci Galaxie (film).

Založení Strážců galaxie[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014, na planetě Xandar, zahlédne Groot a jeho spojenec Rocket bojujícího Petera Quilla s Gamorou o Kámen moci. Rocket a Groot se přidají do jejich boje, jelikož se snaží zajmout Quilla, na kterého je vypsaná odměna. Všichni čtyři jsou však zajati Nova Corps a posláni do vesmírného vězení Kyln. Rocket vymyslí plán na útěk z vězení, který zahrnuje ukradnout zařízení na stěně jako poslední krok, ale Groot, který má v úmyslu pomoci, se natáhne do velké výšky a vezme zařízení, čímž ale spustí alarmy a přinutí zbytek, aby urychlili plán. Utečou spolu s kylnským vězněm Draxem a stanou se z nich Strážci galaxie. Společně cestují na planetu Kdovíkde, kde chtějí prodat Kámen moci. Drax na planetě později v opilosti zavolá svého nepřítele Ronana, aby se mu postavil, ale Ronan Draxe snadno porazí a navíc získá Kámen moci. Rocket chce uprchnout, ale je přesvědčen Grootem a Draxovou omluvou, aby pomohl zachránit Xandara před Ronanovým útokem.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zatímco Groot a Strážci bojují s Ronanem na palubě jeho lodi Dark Aster, Rocket nabourá jejich loď do Ronanovi, aby ji zneškodnil. Při tom se však Groot obětuje, aby ochránil Rocketa a ostatní, kteří následně získají kontrolu nad Kamenem moci a zničí Ronana.

Rocket zasadí stromek odříznutý z Grootových částí těla do květináče, ze kterého vyroste mládě jeho druhu, které Rocket pojmenuje Groot na počest jeho biologického otce.

Baby Groot[editovat | editovat zdroj]

Boj s Egem[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Strážci Galaxie (film) a Strážci Galaxie Vol. 2.

Po smrti svého otce je „Baby Groot“ pěstován v květináči a vychováván Rocketem na lodi Quilla jako člen Strážců galaxie.

O dva měsíce později jsou Strážci najati rasou Sovereign, aby ochránili jejich cenné baterie před nepřítelem. Baby Groot je doprovází, ale místo toho, aby s monstrem bojoval, bojuje s plazy podobnými krysám a tancuje. Později, když se Quillův otec Ego objeví u Strážcům, rozdělí se, aby Quill, Gamora a Drax mohli jít s Egem na jeho planetu, zatímco Rocket a Groot zůstanou, aby hlídali Gamořinu sestru Nebulu a opravili loď. Ravagers, skupina, se kterou Quill vyrůstal, ale dorazí hledat Quilla a po boji zajmou Rocketa a Groota a osvobodí Nebulu. Na jejich vlastní lodi se však Ravagers vzbouří proti svému vůdci Yonduovi. Poté, co Ravagers usnou, Rocket a Yondu naplánují plán útěku a pošlou Baby Groota najít Yonduův šíp. Nakonec Groot zabije Ravagera, který ho mučil, a oni zničí většinu lodi Ravager kromě lodi, ve které cestují na Egovu planetu. Dozvědí se, že Ego je zároveň žijící planeta, která se snaží ovládnout vesmír. Quill proto zaměstná Ega v boji svými nově nalezenými schopnostmi, dokud Rocket nesestaví bombu, kterou Baby Groot umístí do Egova mozku a zničí ho.

Bitvy s Thanosem[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame.

V roce 2018 dospívající Groot a ostatní Strážci zareagují na nouzový signál a nakonec zachrání Thora, který se vznáší ve vesmíru mezi troskami jeho lodi. Thor jim řekne o Thanosově plánu získat Kameny nekonečna. Strážci se rozdělí na dva týmy, přičemž Rocket a Groot doprovodí Thora na planetu Nidavellir, aby vytvořili novou zbraň.[6] Najdou pouze opuštěný a vyhaslý Nidavellir, kde se setkají s králem trpaslíků Eitrim. Všichni čtyři následně spolupracují na zažehnutí hvězdy a následného odlití sekery, která poskytne Thorovi sílu Mjolniru, ale dokáže vyvolat i Bifröstu. Thor transportuje přes Bifröst sebe, Rocketa i Groota do Wakandy na Zemi, aby pomohl Avengers a wakandské armádě v bitvě proti Outriderům. Přestože je Thanos Thorem vážně zraněn, dokáže aktivovat Rukavici nekonečna, lusknout prsty a teleportovat se pryč, přičemž Groot patří mezi polovinu, která byla vymazána.[7]

V roce 2023, poté, co přeživší Avengers cestují zpět v čase, aby získali Kameny nekonečna a použijí je, je Groot obnoven a sejde se s Rocketem v boji proti alternativní verzi Thanose z roku 2014.

Po bitvě s Thanosem se Groot a spolu se Strážci účastní pohřbu Tonyho Starka, který obětoval svůj život, aby zastavil Thanose. Groot a zbytek Strážců, spolu s Thorem, se následně vrátí do vesmíru.[8]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Seriály[editovat | editovat zdroj]

Speciály[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Groot (Marvel Cinematic Universe) na anglické Wikipedii.

 1. Marvel’s “I Am Groot‎” Releases Official Trailer and Poster, Flora Colossus Baby’s Growing Pains | FMV6 [online]. 2022-07-22 [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Groot On Screen Powers, Enemies, History | Marvel. Marvel Entertainment [online]. [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Groot In Comics Powers, Enemies, History | Marvel. Marvel Entertainment [online]. [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. James Gunn Twitter ನಲ್ಲಿ: "First Groot is dead. Baby Groot is his son.… ". web.archive.org [online]. 2018-02-27 [cit. 2022-07-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-02-27. 
 5. PUBLISHED, Bradley Russell. Guardians of the Galaxy 2’s Baby Groot isn’t the original Groot but a new Groot. Confused? So are Groot. GamesRadar [online]. 2017-03-28 [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. MCU's Infinity War: How Thor Made Groot's Language A Plot Hole. ScreenRant [online]. 2021-01-21 [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. PUBLISHED, Bradley Russell. Who died in Avengers: Infinity War? Recapping every death from the MCU's darkest day. GamesRadar [online]. 2022-04-26 [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Why Thor 4 Is Right To Limit The Guardians Of The Galaxy's Role. ScreenRant [online]. 2021-02-12 [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Vin Diesel by se měl jako Groot objevit i v novém Thor: Love and Thunder | DOKINA.CZ. dokina.tiscali.cz [online]. [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. 
 10. ODDO, Marco Vito. Will Poulter Comments on Adam Warlock Casting for ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’: “I Feel Very Lucky”. Collider [online]. 2021-10-20 [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Groot na oficiálním webu Marvel.com