Agenti S.H.I.E.L.D.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agenti S.H.I.E.L.D.
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Agents of S.H.I.E.L.D.
Žánr akční/dobrodružné sci-fi / komediální drama / superhrdinský
Formát seriál
Předloha S.H.I.E.L.D.
Námět Joss Whedon
Jed Whedon
Maurissa Tancharoen
Hrají Clark Gregg
Ming-Na Wen
Brett Dalton
Chloe Bennet
Iain De Caestecker
Elizabeth Henstridge
Nick Blood
Adrianne Palicki
Henry Simmons
Luke Mitchell
John Hannah
Natalia Cordova-Buckley
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 5
Počet dílů 102 (seznam dílů)
Obvyklá délka 41–44 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
Joss Whedon
Jed Whedon
Maurissa Tancharoen
Stan Lee
Alan Fine
Joe Quesada
Jeffrey Bell
Jeph Loeb
Paul Zbyszewski
Jim Chory
Brent Fletcher
Producent Garry A. Brown
Chris Cheramie
Lokace Los Angeles
Kamera David Boyd
Feliks Parnell
Jeff Mygatt
Allan Westbrook
Hudba Bear McCreary
Střih Joshua Charson
Paul Trejo
Debby Germimo
Eric Litman
David Crabtree
Kelly Stuyvesant
Produkční
společnost
ABC Studios
Marvel Television
Mutant Enemy Productions
Distributor Warner Bros.
Premiérové vysílání
TV stanice ABC
Formát obrazu 720p (HDTV)
Formát zvuku 5.1 prostorový zvuk
Vysíláno 2013-09-2424. září 2013 – dosud
Posloupnost
Související Agent Carter
Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot
Marvel Cinematic Universe
Oficiální webové stránky
Agenti S.H.I.E.L.D. na ČSFD SZ IMDb

Agenti S.H.I.E.L.D. (v anglickém originále Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. nebo jednoduše Agents of S.H.I.E.L.D.) je americký televizní seriál vytvořený pro stanici ABC od Josse Whedona, Jeda Whedona a Maurissy Tancharoen založen na marvelovské špionážní agentuře S.H.I.E.L.D. (Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division). Seriál je produkován ABC Studios, Marvel Television a Mutant Enemy[1] a je posazen do marvelovského filmového světa. Seriál je časově zařazen po událostech ve filmech Avengers a Iron Man 3. Točí se okolo postavy Phila Coulsona, kterého znovu hraje Clark Gregg.

Pilotní díl, který napsal Joss Whedon, Jed Whedon a Maurissa Tancharoenová a režíroval Joss Whedon, dostal zelenou na konci roku 2012 a byl natočen na začátku roku 2013. Série byla oficiálně oznámena 10. května 2013[2] a premiéru měla 24. září 2013.[3] O rok později začala vysílat i jeho druhou řadu. 7. května 2015 byla ohlášena 3. řada[4], která se začala vysílat 29. září 2015.[5] Čtvrtá řada se vysílala od 20. září 2016 a skončila 16. května 2017.[6] Pátá řada se vysílá od 1. prosince 2017.[7]

14. května 2018 bylo onzámeno, že seriál získá šestou řadu s 13 díly, která bude mít premiéru v roce 2019.[8][9]

Premise[editovat | editovat zdroj]

V první řadě agent Phil Coulson dává dohromady malý tým agentů z S.H.I.E.L.D.u, který bude pracovat na nových tajných případech. Vyšetřují Projekt Stonožka a jejího vůdce "Jasnovidce". Posléze je zjištěno, že Projekt Stonožka je zaštítěn Hydrou a oni se musí zabývat infiltrací Hydry do S.H.I.E.L.D.u a jejího následné zničení. V druhé řadě se Coulson a jeho tým znovu snaží získat důvěru vlády a veřejnosti po rozpadu S.H.I.E.L.D.u. Při tom se musí dále ve velkém potýkat s Hydrou, otcem Skye, nově vytvořenou frakcí S.H.I.E.L.D.u, která nesouhlasí s jeho vedením.[10] A později i odhalením Inhumans (v překladu Nelidé). Během třetí řady Coulson začíná tajnou misi na shromáždění týmu Inhumans, na vypořádání se s novými hrozbami světa, zatímco skupina ATCU (Advanced Threat Containment Unit) a tajemný Inhuman Lash se snaží stopovat členy skupiny.[11]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

1. řada[editovat | editovat zdroj]

Agent Phillip Coulson, který umřel ve snímku Avengers (o okolnostech jeho oživení se točí celá první série), dává dohromady svůj tým pro polní mise agentury S.H.I.E.L.D. Tým se skládá z pilotky a pravé ruky Coulsona Melindy May, specialisty Granta Warda, lékařky a vědkyně Jemmy Simmons a vědce/technika Leopolda Fitze. V pilotním díle se do týmu navíc přidá ještě počítačová hackerka Skye. Hlavním nepřítelem S.H.I.E.L.D.u se stává tajemná organizace Stonožka (angl. Centipede), která vytváří pomocí speciálního séra supervojáky, v čele s neznámým Jasnovidcem (angl. Clairvoyant) a jeho pravou rukou Rainou.

Tým agentů pod vedením Coulsona řeší v první polovině sezóny různé problémy – nález neznámého mimozemského předmětu (epizoda 0-8-4), zachránit známého vědce (ep. Přínos/The Asset), zastavení ženy provádějící nemožné loupeže (ep. Kdo se dívá/Eye-Spy), záchrana muže se zvláštními schopnostmi a stopování Rainy (ep. Dívka v květovaných šatech/Girl in the Flower Dress), vyřešení záhady levitujících mrtvých těl (ep Výboj/FZZT – díl navazuje opět na film Avengers), zastavení zbraně s obrovskou ničivou silou v Jižní Osetii (ep. The Hub), zastavení útočníků zneužívajících mocných Asgardských zbraní (ep. Studna/The Well – díl bezprostředně po filmu Thor: Temný Svět), nebo zastavení bytosti uvězněné mezi dvěma světy (ep. Škody/Repairs).

V desáté epizodě Most/The Bridge (zimní finále první sezóny) agent Coulson vyhlašuje Stonožce válku, Problém nastane když Stonožka unese syna Mikea Petersona/Deathloka, prvního supervojáka stvořeného Stonožkou, kterého v pilotní epizodě zachránila dvojice FitzSimmons před výbuchem, jelikož sérum Stonožky ještě nebylo dokončené a bylo nestabilní – Peterson se přidal na Coulsonovu stranu. Syn měl být vyměněn za otce za dohledu ostatních agentů, Petersona doprovázel k výměně Coulson a Stonožka nakonec místo Petersona za výměnu vezme agenta Coulsona. Sám Mike Peterson na konci dílu vážně zraněn po výbuchu nádrže s palivem při snaze zachránit Coulsona z rukou Stonožky.

Během epizody Zázračné místo/The Magical Place je Coulson vyslýchán Rainou ohledně podrobností jeho smrti – Stonožka je potřebovala znát pro stabilizaci svého séra. Sám Coulson o této době nic neví, má vpraveny do hlavy falešné vzpomínky, a dozvídá se, že mrtvý nebyl pouze pár sekund, ale dokonce několik dní. Na konci epizody je zachráněn svým týmem. Poté vyšetřuje se svým týmem incident kdy zmrzl celý bazén v akademii S.H.I.E.L.D.u (ep. Sémě/Seeds).

V epizodě T.R.A.T.Ě./T.R.A.C.K.S je tým vyslán do Itálie získat ze spárů svých nepřátel ve vlaku kufřík, mise se zvrtne a celé to vyústí postřelením agentky Skye milionářem Ianem Quinnem, jenž úzce spolupracuje se Stonožkou. Následně (ep. T.A.H.I.T.I.) Coulsonův tým neposlechne rozkaz od nadřízených v S.H.I.E.L.D.u aby zajatého Quinna odevzdali k výslechu a vydávají se do neznámého lékařského zařízení, kde měl být Coulson léčen, aby zachránili těžce zraněnou Skye. K Coulsonovi se připojí Wardův bývalý nadřízený a bývalý spolupracovník agent John Garett se svým podřízeným Antoine Triplettem, aby vyslechli Quinna přímo na palubě Coulsonova letadla. Tým se do opuštěného lékařského střediska dostane a získá záhadné sérum GH-325, které bylo podáno i Coulsonovi. Ten ale zjišťuje, že látka pochází z mimozemšťana rasy Kree. Skye ono záhadné sérum zachrání život.

V dalším díle (ep. Služebníci/Yes Men) na Zem uteče asgardská vězeňkyně Lorelei schopná ovládat všechny muže, Coulsonovu týmů přijde na pomoc další asgarďanka Lady Sif (objevila se již ve filmech Thor a Thor:Temný svět). Společnými silami Lorelei zastaví a navrátí do asgardských cel. Poté (ep. Konec začátku/End of the Beginning) se k Coulsonovi navrátí Garett s Triplettem aby konečně dopadli Jasnovidce. Do cesty se jim ale postaví uzdravený Peterson/Deathlok, který je proti své vůli Jasnovidcem ovládán. Na konci epizody je Wardem zastřelen falešný nastrčený Jasnovidec a Ward je postaven mimo službu.

V epizodě Časy se mění/Turn, Turn, Turn, která se odehrává za událostí filmu Captain America: Winter Soldier, Coulson odhaluje, že pravým Jasnovidcem musí být nějaký agent S.H.I.E.L.D.u, jelikož má bezpečnostní prověření, se kterým ví o příštích krocích Coulsonova týmu. Podle Coulsona je tím zrádcem agentka Victoria Hand, protože proti Coulsonovu letadlu jsou vyslány tryskáče S.H.I.E.L.D.u které spadají pod Handovou. Coulson je nucen přistát na jedné z základen S.H.I.E.L.D.u Hub, na které zjišťuje pravdu, že sama agentka Hand si myslela že Jasnovidcem je Coulson a proto proti němu zasáhla. Samotná základna Hub je prolezlá agenty zločinné organizace Hydry a Coulson zjišťuje, že pravým Jasnovidcem je jeho přítel John Garett. Garett je zatčen a má být uvězněn na další základně S.H.I.E.L.D.u – v Mrazáku. V letadle ho doprovází agentka Handová a jeho bývalý podřízený agent Ward. V letadle se ukáže, že Handová neplánovala Garetta převést do vězení, ale plánovala ho zabít – dá tu možnost Wardovi, ten ale místo Garetta zastřelí samotnou Handovou, všechny další agenty v letadle a společně s Garettem přepadnou Mrazák a propustí zde držené vězně.

Po událostech filmu Captain America: Winter Soldier celý S.H.I.E.L.D. padl a z nařízení americké vlády je prohlášen i s Hydrou za ilegální. Po stopách Coulsonova týmu se vydává armádní generál Glenn Talbot (ep. Providence) a Coulson je nucen se schovat do jedné z tajných základen bývalého ředitele S.H.I.E.L.D.u Nicka Furyho. Zde na základně Providence je tým v bezpečí a vydává se pochytat uprchlé vězně z Mrazáku (angl. Fridge) (ep. Jediné světlo v temnotě/The Only Light in the Darkness). Část Coulsonova týmu se vydává zachránit Coulsonovu bývalou přítelkyni Portlandskou violoncellistku Audrey. Na základně zůstala Skye a agent Eric Koenig, agentka May tým opustila, a Grant Ward, plnící Garettův rozkaz přívést Skye, aby mohla pro Hydru rozluštit zašifrovaná data S.H.I.E.L.D.u se vrací na Hřiště, kde agenta Koeniga zabije a odvede Skye s důvodem, že Coulsonův tým v Portlandu potřebuje jejich pomoc. Skye ale Warda prohlédla, našla mrtvého Koeniga a uvědomila zbytek týmu o jeho pravém postavení. Sama je ale nucena s Wardem spolupracovat a hrát na něj divadlo, že mu věří.

V příštím díle Nic osobního/Nothing Personal se vrací agentka May společně s agentkou Mariou Hill a snaží se zachránit Skye ze zajetí Hydry. To se jim podaří, ovšem Ward unikne. V epizodě Vděčnost/Ragtag se objasňuje Wardovo chování a ukazuje se jeho vztak ke Garettovi, Coulsonův tým se infiltruje na pobočku firmy Cybertek vyrábějící součástky pro Garetta. Ward zajme agenty Fitze a Simmonsovou a převáží je v letadle společně s Garettem, během jedné chvíle, kdy je nehlídán, zkratuje Fitz elektřinu v letadle a přivodí Garettovi infarkt. Zjišťují, že Garett má vážně zdravotní problémy, sám je částečný kyborg. Garett pomalu umírá, ale Ward s Rainou mu podají všechno sérum vyvíjené ve Stonožce, aby ho zachránili. Garett začne mít po vstřebání séra, jehož částí bylo i GH-325 zvláští vize, při kterých začíná rýt do všech možných předmětů zvláštní tvary. Fitze se Simmonsovou Ward schodí uzavřené v kapsli na dno oceánu.

Fitz vyjádří Simmonsové lásku ve finále první sezóny Počátek konce/Beginning of the End, poté jsou Fitz se Simmonsovou zachráněni samotným Nickem Furym, Fitz má ale z důvodu nedostatku kyslíku pod vodou poruchu mozku (Simmonsová měla k dispozici dýchací přístroj, jenž našli ve své kapsli a Fitz jí ho přenechal). Coulson s celým týmem zahajují útok na základnu Cyberteku, osvobozují všechny supervojáky držené Stonožkou a Garettem proti své vůli včetně Mikea Petersona a celou organizaci ničí. John Garett v boji umírá Coulsonovou rukou. V poslední scéně první série Coulson zahlídne symboly vyryté Garettem, což u něj funguje jako nějaká spoušť a on sám začne rýt stejné symboly.

Obsazení a postavy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Agenti S.H.I.E.L.D..
Hlavní postavy Agents of S.H.I.E.L.D. na Mezinárodním Comic Conu v San Diegu 2013 (zleva: Gregg, Wen, Dalton, Bennet, Caestecker)
Postava Představitel Popis Řady
1 2 3 4 5
Phil Coulson Clark Gregg agent S.H.I.E.L.D.u, vedoucí týmu a bývalý ředitel agentury hlavní
Melinda Mayová Ming-Na Wen agentka S.H.I.E.L.D.u hlavní
Grant Ward / Hive Brett Dalton agent Hydry v přestrojení za agenta S.H.I.E.L.D.u hlavní vedlejší
Daisy "Skye" Johnsonová / Quake Chloe Bennet agentka S.H.I.E.L.D.u a Inhumanka hlavní
Leo Fitz Iain De Caestecker agent S.H.I.E.L.D.u se specializací na strojírenství hlavní
Jemma Simmonsová Elizabeth Henstridge agentka S.H.I.E.L.D.u se specializací na biologické vědy hlavní
Lance Hunter Nick Blood námezdní žoldák, který se přidal k S.H.I.E.L.D.u. hlavní vedlejší
Bobbi Morseová / Mockingbird Adrianne Palicki agentka S.H.I.E.L.D.u hlavní
Alphonso "Mack" MacKenzie Henry Simmons mechanik a agent S.H.I.E.L.D.u vedlejší hlavní
Lincoln Campbell / Sparkplug Luke Mitchell Inhuman vedlejší hlavní
Holden Radcliffe John Hannah transhumanista vedlejší hlavní
Elena Rodriguezová / Jo-Jo Natalia Cordova-Buckley Inhumanka vedlejší hlavní

Vysílání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Agenti S.H.I.E.L.D..
ŘadaDílyPremiéra v USAPremiéra v ČR
První dílPoslední dílPrvní dílPoslední díl
1 222013-09-2424. září 20132014-05-1313. května 20142015-09-2020. září 20152015-11-2929. listopadu 2015
2 222014-09-2323. září 20142015-05-1212. května 20152017-02-2626. února 20172017-03-1919. března 2017
3 222015-09-2929. září 20152016-05-1717. května 20162017-03-2020. března 20172017-04-1010. dubna 2017
4 222016-09-2020. září 20162017-05-1616. května 2017bude oznámenobude oznámeno
5 222017-12-011. prosince 20172018-05-1818. května 2018bude oznámenobude oznámeno
6 13[12][13]2019bude oznámenobude oznámenobude oznámeno

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. LOWRY, Brian. Review: "Marvelovští Agents of SHIELD" [online]. [cit. 2013-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. ANDREEVA, Nellie. ABC natáčí Marvel/Joss Whedonovské ‘S.H.I.E.L.D.’ jako televizní seriál [online]. [cit. 2013-05-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. DOVE, Steve. Oznámení premiéry marvelovských Agents of S.H.I.E.L.D. [online]. [cit. 2013-07-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. GOLDBERG, Lesley. ABC prodlužuje Agents of S.H.I.E.L.D. a Agent Carter [online]. [cit. 2015-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. CAVANAUGH, Patrick. Odhalena premiéra 3. řady Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. [online]. [cit. 2015-06-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Season 4 [online]. Thefutoncritic.com [cit. 2017-04-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. AGAD, Chancellor. Agents of S.H.I.E.L.D. season 5 premiere date revealed at NYCC [online]. Entertainment Weekly, 2017-10-07 [cit. 2017-10-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. GOLDBERG, Lesley. 'Agents of SHIELD' Renewed for Abbreviated Sixth Season at ABC [online]. The Hollywood Reporter, 2018-05-14 [cit. 2018-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. PETSKI, Denise; ANDREEVA, Nellie. 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.' Moving To Summer on ABC [online]. The Deadline Hollywood, 2018-05-15 [cit. 2018-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. HAN, Angie. Trailer naznačuje temné časy pro S.H.I.E.L.D. [online]. [cit. 2014-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. http://marvel.com/news/tv/24779/coulson_will_encounter_the_secret_warriors_on_marvels_agents_of_shield_on_abc [online]. Marvel, 2015-06-26 [cit. 2015-11-30]. [Coulson Will Encounter the Secret Warriors on 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.' on ABC Dostupné online]. 
 12. GOLDBERG, Lesley. 'Agents of SHIELD' Renewed for Abbreviated Sixth Season at ABC [online]. The Hollywood Reporter, 2018-05-14 [cit. 2018-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. PETSKI, Denise; ANDREEVA, Nellie. 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.' Moving To Summer on ABC [online]. The Deadline Hollywood, 2018-05-15 [cit. 2018-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]