Phil Coulson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Phil Coulson
Clark Gregg, který ztvárnil postavu Phila Coulsona
Clark Gregg, který ztvárnil postavu Phila Coulsona
Dílo Marvel Cinematic Universe
První výskyt Iron Man (2008)
Ztvárnil/a Clark Gregg
Informace
Povolání Agent S.H.I.E.L.D.u
Národnost americká

Phillip J. „Phil“ Coulson je fiktivní postava ze světa Marvel Cinematic Universe (MCU). Poprvé se objevil ve filmu Iron Man (2008) a následně ve filmech Iron Man 2 (2010), Thor (2011), Avengers (2012) a Captain Marvel (2019), ve všech řadách seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. (2013–dosud), v níž je hlavní postavou,[1] dvou krátkých filmech série Marvel One-Shots (2011) a ve webovém seriálu Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot (2016). Postava Phila Coulsona byla vytvořena přímo pro snímek Iron Man a oproti jiným postavám MCU nevycházela z žádné existující komiksové postavy Marvelu. Díky úspěchu celé série MCU se Coulson následně začal také objevovat v komiksech a videohrách.

Fiktivní biografie postavy v rámci MCU[editovat | editovat zdroj]

Phillip J. Coulson se narodil 8. července 1964. Jeho dětskými hrdiny byli Captain America a Peggy Carterová, přičemž jeho vášní se stala sbírka akčních kartiček hrdinů z druhé světové války a právě již těchto dvou zmiňovaných. Jako teenager po gymnáziu začal studovat historii na akademii S.H.I.E.L.D.u a v roce 1989 ho naverboval Nick Fury jako agenta. Coulson se postupem času stal jedním z nejlepších agentů a pravou rukou Nicka Furyho (který se stal ředitelem S.H.I.E.L.D.u). Coulson se účastnil spolu s Nickem Furym a Captain Marvel v roce 1995 mezigalaktické války ras Kree a Skrullů, stal se primárním vedoucím připravovaného projektu Avengers, kdy nejdříve naverboval Iron Mana, účastnil se jako vedoucí vyšetřování incidentu s Thorem, provedl také pozemní zásahy, sledování a operace v Novém Mexiku a Puente Antiguo. Během boji na Helicarrieru byl Coulson probodnut Lokim a zemřel. Avšak Fury neztrácel naději a nechal tělo Coulson převézt do Gues House (tajná buňka S.H.I.E.L.D.u), kde byl s pomocí projektu TAHITI, krve z mimozemšťana Kree a manipulace s mozkem přiveden zpět k životu. Avšak aby byl zachován jeho zdravý rozum a mysl, nechal mu Fury na toto oživování vymazat vzpomínky.

Coulson se tedy vrátil do aktivní služby jako agent S.H.I.E.L.D.u a byl mu přidělen speciální tým, se kterým měl řešit mise v terénu. Kromě mnoha misí v tomto týmu Coulson zjistil pravdu o svém oživování a při povstání HYDRY se zasloužil záchrannu mnohých agentů i civilních obyvatel, základen a vybavení S.H.I.E.L.D.u. Po těchto událostech ho Fury jmenoval ředitelem S.H.I.E.L.D.u. Jako ředitel se zasloužil o defenitivní výhru při několikaletém boji s HYDROU, zajistil spojení s Armádním letectvem USA, odrazil hrozbu Jiang, Hiva, zničení robotické invaze, odvrácení hrozivé budoucnosti a odrazení mimozemské invaze. Phil Coulson zemřel roku 2017.

Netrvalo dlouho a Coulson se vrátil jako LMD, aby pomohl svým agentům při cestování časem a odrážení Chronikomů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Phil Coulson. edna.cz [online]. [cit. 2019-08-31]. Dostupné online.