Cameo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o termínu v umění. Další významy jsou uvedeny na stránce Cameo (rozcestník).

Anglický pojem cameo role, cameo appearance či prostě pouze cameo (česky hovorově „štěk“) vyjadřuje krátké účinkování známé osobnosti (nejčastěji režiséra pořadu, politiků, sportovců či jiných celebrit) v divadelních hrách, filmech či televizních pořadech. Camea zpravidla nebývají kvůli své krátkosti zmiňována v titulcích.

Cameo rolemi byl hojně obsazen např. film Mika Todda Cesta okolo světa za 80 dní z roku 1956. K jejich popularitě následně přispěla i třeba častá camea Alfreda Hitchcocka, jenž se do těchto rolí obsazoval ve svých filmech. Dalším příkladem je role Arnolda Schwarzeneggra ve filmu Expendables: Postradatelní.

Takřka kultovní bývá obsazení Stana Lee v celovečerních filmech na motivy jeho komiksů: Hulk, X-Men, Iron Man, Spider-Man 2, Thor, Avengers atd.

Režisér Garry Marshall ve svých filmech do cameo rolí často obsazoval sám sebe i členy svého filmového štábu (například zvukaře, kameramany apod.). On sám se tak objevil hned na dvou místech ve filmu Pretty Woman, objevil se i ve filmu Nevěsta na útěku, ve snímku Deník princezny si místo něj zahrály dětské role jeho dvě malé vnučky.

Camea jsou běžná také v beletrii či komiksech - do díla se zanese postava z díla jiného, například k vyjádření pocty. Významné je třeba cameo d'Artagnana ve hře Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu.

Cameo znamená v angličtině kamej — umělecký portrét provedený v miniaturních rozměrech.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.merriam-webster.com/dictionary/cameo