Cameo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o termínu v umění. Další významy jsou uvedeny na stránce Cameo (rozcestník).

Anglický pojem cameo role, cameo appearance či pouze cameo vyjadřuje krátké účinkování (česky hovorově „štěk“) známé osobnosti (nejčastěji režiséra pořadu, politika, sportovce či jiné celebrity) v divadelní hře, filmu či televizním pořadu. Camea zpravidla nebývají kvůli své krátkosti zmiňována v titulcích.

Cameo rolemi byl hojně obsazen například film Mika Todda Cesta okolo světa za 80 dní z roku 1956. K jejich popularitě přispěla i častá camea Alfreda Hitchcocka, jenž se do těchto rolí obsazoval ve svých filmech.

Takřka kultovní bývalo obsazení Stana Lee v celovečerních filmech na motivy jeho komiksů: Hulk, X-Men, Iron Man, Spider-Man 2, Thor, Avengers atd.

Režisér Garry Marshall ve svých filmech do cameo rolí často obsazoval sebe i členy svého filmového štábu (např. zvukaře, kameramany). On sám se objevil hned na dvou místech ve filmu Pretty Woman, objevil se i ve filmu Nevěsta na útěku. Ve snímku Deník princezny si zahrály dětské cameo role jeho dvě malé vnučky.

Camea jsou běžná také v beletrii či komiksech – do díla se zanese postava z díla jiného, např. k vyjádření pocty. Významné je třeba cameo d'Artagnana ve hře Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu.

V české filmové tvorbě je obsazováním cameo rolí známá autorská dvojice Svěrák–Smoljak, v jejichž filmech často ztvárňují malé či dokonce komparzní role jejich kolegové z divadla Járy Cimrmana.

Cameo znamená v angličtině kamej – umělecký portrét provedený v miniaturních rozměrech.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]